Avārijas situācijas dēļ atceļ Latvijas kuģniecības ārkārtas kopsapulci

AS "Latvijas Kuģniecība" biržā publicējusi paziņojumu, kurā informē, ka rīt, 17.decembrī, plānotā akcionāru ārkārtas sapulce Rendas pagastā tiek pārcelta uz 2011.gada 28.janvāri. Kā iemesls sapulces pārcelšanai tiek minēta "avārijas situācija, kuras dēļ nav iespējas nodrošināt sapulces norisi".

LK valdes priekšsēdētāja palīgs Ģirts Apsītis gan biznesa portālam "Nozare.lv" nevarēja paskaidrot, kāda veida avārijas situācija uzņēmumā izveidojusies. Viņš uzsvēra, ka patlaban top plašāks skaidrojums, kas tikšot publicēts arī biržā.

LK valde atvainojas akcionāriem par sagādātajām neērtībām.

28.janvārī akcionāru sapulce sasaukta plkst.10, Ostas ielā 23, Ventspilī, "Ventspils biznesa centrā". Tās darba kārtībā iekļauti jautājumi par 2009.gada pārskatu apstiprināšanu, 2009.gada peļņas izlietošanu, revidentu ievēlēšanu šā gada pārskatu revīzijai, grozījumu statūtos apstiprināšanu, padomes vēlēšanām un revīzijas komitejas atsaukšanu un jaunas ievēlēšanu.

Jau vēstīts, ka, aizbildinoties ar dažādiem iemesliem, LK akcionāru sapulce nav notikusi jau vairākkārt. Par nespēju nodrošināt akcionāru sapulces norisi sašutumu jau iepriekš paudusi "Vitol Group" ("Vitol"), kurai pastarpināti pieder lielākā akciju pakete LK lielākajā īpašniekā - AS "Ventspils nafta" (VN).

Jau vēstīts, ka, "Vitol" šodien izplatīja paziņojumu, kurā uzsvēra, ka rīt plānotā LK akcionāru ārkārtas sapulce būtu "nopietns pārbaudījums Latvijas spējai pildīt starptautiski uzņemtās saistības par ārvalstu investoru tiesību aizsardzību".

"Vitol" apgalvo, ka jau ir notikuši "ārvalstu investoru tiesību aizskārumi, kas saistīti ar vairāku Latvijas un Šveices investīciju aizsardzības līgumā noteikto punktu pārkāpumu". Tāpēc "Vitol" vērsies pie Pasaules Bankas Starptautisko investīciju strīdu izlemšanas centra, Eiropas Savienības ekonomikas un monetāro lietu komisāra, kā arī Latvijas valdības, skaidrojot esošo situāciju.

Paziņojumā presei uzņēmuma pārstāvji brīdina, ka gatavojas pieprasīt no Latvijas atlīdzību vismaz 130 miljonu ASV dolāru apmērā, "ja Latvijas valsts pusgada laikā nespēs nodrošināt līgumā noteikto punktu ievērošanu".

"Vitol" pārstāvis, VN valdes priekšsēdētājs Saimons Bodijs skaidro, ka "Latvijas valstij ir pienākums nodrošināt pieņemamu, pārredzamu, paredzamu, viendabīgu un stabilu uzņēmējdarbības vidi bez neskaidrības vai diskriminācijas, kā arī vienādus spēles noteiktus arī ārvalstu investoriem".

"Vitol" atgādina, ka kopš šā gada 25.janvāra VN vairakkārt ir lūgusi LK valdei sasaukt akcionāru sapulci, tomēr šī gada laikā neviena akcionāru sapulce tā arī nav notikusi, tādējādi pašreizējā LK valde un padome vairākkārtīgi nav spējusi pildīt "likumiskos pienākumus". "Vitol" uzskata, ka akcionāriem ir liegtas viņu likumīgās tiesības piedalīties uzņēmuma vadībā, kas ir svarīgākais korporatīvās pārvaldības princips jebkurā Eiropas Savienības valstī.

Ņemot vērā LK valdes nesen veiktos darījumus, par kuriem VN jau vairākkārt norādījusi, ka no tiem labumu gūst uzņēmuma vadība, nevis akcionāri, tai skaitā arī Latvijas valsts, VN uzskata par vitāli nepieciešamu mainīt pārvadi LK, lai mēģinātu saglābt uzņēmuma finansiālo dzīvotspēju, ja vien nav par vēlu.

LK ārkārtas akcionāru sapulci bija sasaukusi 17.decembrī plkst.10 konferenču un atpūtas centrā "Lejastiezumi", Rendas pagastā, Kuldīgas novadā. "Vitol" uzskata, ka akcionāru sapulces rīkošana 125 kilometru attālumā no Rīgas var tikt izskaidrota vienīgi ar LK valdes nolūku apgrūtināt akcionāriem piedalīšanos sapulcē. Turklāt "Vitol" pārstāvji uzskata, ka akcionāru reģistrācijai atvēlētais laiks - 15 minūtes - ir acīmredzami nepietiekams, lai valde būtu spējīga pārbaudīt vairāku tūkstošu akcionāru identitāti vai pilnvarojumu.

"Vitol" pārstāvji pauž bažas, ka gan nomaļas vietas izvēle, gan nesamērīgi īss akcionāru reģistrācijas laiks ir vērsts uz to, "lai nenotiktu likumīga akcionāru sapulce, ko, kā parāda vēsture, LK vadība jau ilgāku laiku ir mēģinājusi īstenot".

Kā ziņots, pēdējo mēnešus laikā samilzušas nesaskaņas starp VN un LK. Ik pārdienu kāds no uzņēmumiem publicē paziņojumu, kurā tiek izteikta kritika otrai sabiedrībai un tiek norādīts uz tās nepilnībām.

Svarīgākais