Kopumā 39% Latvijas iedzīvotāju Covid-19 dēļ saglabājas nedrošība par ceļošanu uz ārzemēm, secināts "BENU Aptiekas Stresa termometra" datos, kas iegūti sadarbībā ar kompāniju "Gemius", aptaujājot vairāk nekā 2300 respondentus.
Tikmēr 44% aptaujāto par došanos uz ārvalstīm jūtas droši, kamēr 17% konkrētu atbildi sniegt nevarēja. Ievērojami drošāk iedzīvotāji jūtas par publisku pasākumu apmeklēšanu tepat, Latvijā, proti, 69% respondentu jūtas droši par došanos uz publiskām vietām un pasākumiem, 23% ir nedroši, bet 8% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.
Pēc aptaujā secinātā, gan par došanos uz ārzemēm, gan publisku vietu apmeklēšanu ievērojami drošāk jūtas vīrieši. Par ceļošanu uz ārvalstīm droši jūtas 38% sieviešu un 51% vīriešu. Savukārt par publisku vietu un pasākumu apmeklēšanu tepat, Latvijā, droši jūtas 66% sieviešu un 71% vīriešu.
Salīdzinot datus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, latviešu vidū par došanos uz publiskām vietām un pasākumiem droši jūtas 71% aptaujāto, savukārt krievvalodīgo vidū šis rādītājs ir 55%. Arī attiecībā uz ārzemju ceļojumiem kopumā drošāk jūtas latvieši. Krievvalodīgo vidū par došanos uz ārzemēm droši jūtas 40% šīs grupas respondentu, savukārt latviešiem šis rādītājs ir 45%.
Pēc respondentu vecuma redzams, ka drošāki gan par ceļošanu uz ārzemēm, gan publisku vietu un pasākumu apmeklēšanu jūtas gados jauni cilvēki. Vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem droši par ceļošanu uz ārzemēm jūtas 72% aptaujāto, vecumā no 25 līdz 34 gadiem - 48%, vecumā no 35 līdz 44 gadiem - 41%, vecumā no 45 līdz 54 gadiem - 44%, bet vecumā no 55 līdz 74 gadiem - 29%.
Aptaujas autori atzīmē, ka pandēmijas sākumā satraukums par publisku vietu apmeklēšanu bija ievērojami lielāks nekā šobrīd, kad daļa iedzīvotāju ir vakcinēta un informācijas par vīrusu ir daudz vairāk.
Pagājušā gada marta beigās iegūtie dati atklāja, ka nedrošību pirms publisku vietu apmeklēšanas izjuta 78% respondentu, savukārt 16% sniedza atbildi, ka šajā ziņā jutās droši. Jaunākie dati liecina, ka nedroši par publisku vietu un pasākumu apmeklēšanu šobrīd jūtas 23% aptaujāto, bet drīzāk vai pilnībā droši jūtas 69%.
Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju "Gemius", jūlijā aptaujājot 2341 respondentu.