Negatīvs Covid-19 tests ieceļotājiem nedos tiesības nedoties pašizolācijā

 
©Pixabay

Negatīvs Covid-19 testa rezultāts ieceļotājiem nedod tiesības nedoties pašizolācijā pēc ierašanās Latvijā, preses konferencē uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Speciālists atgādināja, ka virkne Eiropas Savienības (ES) valstu padarīja bargākus drošības pasākumus, kas saistīti ar ieceļošanu valstī, ņemot vērā Covid-19 atkārtotu izplatīšanos.

Ņemot vērā jaunā koronavīrusa paveida parādīšanos, ir būtiski neļaut tam izplatīties starptautiski, jo tas ir ievērojami infekciozāks nekā līdz šim konstatētais Covid-19 variants, pauda Perevoščikovs.

"Mērot infekciozitāti pēc reproduktivitātes koeficienta, šim vīrusa paveidam ir liela izplatības iespēja. Šis vīruss parādījies arī citās valstīs, taču tā celma izplatīšanās citās valstīs nenotiek zibenīgi. Lielbritānijā pirmo reizi jauno vīrusa paveidu konstatēja septembrī, bet lielāka izplatīšanās sākās pāris mēnešus vēlāk. Eiropas SPKC atzīst, ka pie jauniem infekcijas celmiem sākotnējie pasākumi, kas attiecas uz robežām un ceļotāju kontroli, varētu dot efektu. Tas gan nevar novērst pilnīgu vīrusa starptautisku izplatību," teica eksperts.

Viņš akcentēja, ka virknē valstu pieņemts lēmums no ieceļotājiem pieprasīt noteiktā laikā veiktu Covid-19 testu. "Mums ir svarīgi panākt, lai būtu arī pasažieru drošība. Standarts testa veikšanai ir 72 stundas pirms izbraukšanas no valsts. 72 stundas attiecas nevis uz rezultāta saņemšanu, bet gan parauga nodošanu," uzsvēra Perevoščikovs.

Speciālists atgādināja, ka svarīgi veikt testu vēl pirms izbraukšanas, jo arī pēc negatīva testa rezultāta saņemšanas pastāv risks tomēr būt slimam, jo Covid-19 inkubācijas periods ir 14 dienas.

"Redzam riskus, ka, atbraucot uz kādu valsti, cilvēks notestējas, bet uzreiz nezina, ka ir inficējies un tad brauc ar sabiedrisko transportu uz savu pašiozlācijas vietu. Labāk savlaicīgi identificēt potenciālo inficēšanos, pēc kā cilvēkam jāievēro noteikti drošības pasākumi," teica Perevoščikovs.

Bieži tiek saņemti jautājumi, vai cilvēks, veicot testu, var darīt, ko viņš grib un uzskatīt sevi par nebīstamu Covid-19 kontekstā, pastāstīja speciālists.

"Varam pateikt, ka tests uzrāda, vai vīruss ir vai nav konkrētā datumā. Inkubācijas periods ir 14 dienas, kas neizslēdz, ka tests veikts inkubācijas perioda agrīnā stadijā. Varbūt cilvēks pēc testa veikšanas var inficēties, vai var inficēties ceļojuma laikā. Līdz ar to testa esamība neatbrīvo cilvēku no turpmākas pašizolācijas," uzsvēra SPKC pārstāvis, piekodinot, ka pašizolācija ir ļoti svarīgs pasākums.

Cilvēkiem, kuriem dodoties uz Latviju no piektdienas, 15.janvāra, obligātie Covid-19 testi būs pozitīvi, starptautisko pārvadājumu biļetes netiks kompensētas, žurnālistiem trešdien apliecināja Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretāra vietnieks Dins Merirands.

Viņš uzsvēra, ka gadījumiem, ja cilvēks, kuram ir iegādāta biļete ieceļošanai Latvijā no piektdienas, 15.janvāra, ārvalstīs būs saņēmis izziņu par pozitīvu Covid-19 testa rezultātu, kas nozīmēs, ka šis cilvēks reisā uz Latviju ielaists netiks, pašlaik nav paredzēti atsevišķi garantijas pasākumi biļešu atgūšanai.

Viņš pauda, ka īpaši svarīga pašlaik ir savlaicīga un detalizēta ceļojuma plānošana. "Ņemot vērā visus riskus, kas pašlaik pastāv, pasažieriem ir iespējams iegādāties biļetes ar maināmiem datumiem vai nododamas - tā saucamās fleksiblās biļetes," sacīja Merirands.

Kopš valdība izsludināja jauno noteikumu stāšanos spēkā no piektdienas, veikta aktīva komercpārvadātāju apzināšana. "Kompānijas, kas veic pārvadājumus ar kuģiem un autobusiem, jau labu laiku iepriekš esam informējuši, ka šādas prasības būs. Esam no viņiem saņēmuši arī pirmos jautājumus un precizējumus par to, kā tas izpaudīsies," skaidroja SM pārstāvis.

Par šo prasību avio nozares pārstāvjus informē Civilās aviācijas aģentūra (CAA), iepriekš izteicās satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Ar tiem komersantiem, kas nodarbojas ar kravas pārvadājumiem, pastāvīgu diskusiju uztur Autotransporta direkcija.

Jau ziņots, ka, ieceļojot Latvijā no piektdienas ikvienam būs jāuzrāda izziņa par negatīvu Covid-19 testu, kam vajadzēs būt veiktam ne senāk kā pirms 72 stundām.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā vienlaikus ar līdzīga regulējuma ieviešanu Lietuvā un Igaunijā.

Papildu drošības pasākumu mērķis ir pasargāt no vīrusa infekcijas ievešanas un mudināt iedzīvotājus pārvietoties tikai būtisku iemeslu, ģimenes apstākļu vai darba dēļ.

Apliecinājums par negatīvu testu, proti, testa rezultāts, ārsta izziņa, izziņa par antivielu esamību vai cits medicīnisks dokuments, kas apliecina, ka persona nav infekcioza, ir jāuzrāda pārvadātājam, piemēram, lidsabiedrībai, pretējā gadījumā personai tiks atteikta iekāpšana.

Ieceļojot Latvijā ar privāto automašīnu, atzīmei par negatīvu testa rezultātu ir jābūt aizpildītajā "Covidpass.lv" anketā. Šīs prasības izpildi izlases kārtībā pārbaudīs Valsts robežsardze vai Valsts policija.

Noteikti arī izņēmuma gadījumi, kad tests pirms ieceļošanas Latvijā nav jāveic, - bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas ir vakcinētas pret Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpes locekļiem, jūrniekiem, kas dodas uz vai no savas darbavietas, tranzīta pasažieriem, kuri nepamet lidlauka kontrolējamo zonu, diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.

Tāpat tests netiks prasīts pierobežas iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso robežu darba, izglītības un līdzīgu vajadzību dēļ un var uzrādīt apliecinājumu par nodarbinātību vai izglītību.

Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ar augstu inficēšanās risku ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, kā arī citas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās drošības norādes.

SM joprojām aicina atbildīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un rūpīgi iepazīties ar to valstu epidemioloģiskās drošības prasībām, caur vai uz kurām ceļotājam jādodas.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!