Lemberga prāvā miljonāru Krastiņu pārņem neatcerēšanās sindroms

© f64

Ventspils mēra Aivara Lemberga advokāta Raimonda Krastiņa jautājumi t.s. Lemberga prāvā par cietušo atzītajam miljonāram Vladimiram Krastiņam izrādījās visai nepatīkami, tādēļ viņš izvēlējas taktiku atbildēt ar "neatceros", "iespējams", "varbūt".

Pirmstiesas izmeklēšanā un iepriekšējās tiesas sēdēs sniedzot liecības prokuroriem, V. Krastiņš stāstīja par savām ciešanām saistībā ar no viņa izspiestajām SIA Lat Transnafta kapitāla daļām. No 1995. gada līdz pat 2008. gada 11. janvārim, kad viņš beidzot brīvi varējis sniegt liecības, kuras bija pretējas 2006. gadā sniegtajām, miljonārs faktiski dzīvojis bailēs no A. Lemberga, apspiestībā un nomāktībā. Neraugoties uz draudīgo situāciju, V. Krastiņš tomēr nav baidījies ņemt naudu ne tikai no Ventspils mēra, bet arī no Anrija un Līgas Lembergiem.

Parāds nav brālis

V. Krastiņš nekādi nespēja atminēties, vai slēdzis aizdevuma līgumu, saskaņā ar kuru A. Lembergs viņam 2005. gada jūnijā aizdevis 336 000 latu. Miljonārs arī neatcerējās, vai šīs saistības ir nokārtojis un kādēļ šādu aizdevumu nav ņēmis kredītiestādēs vai no citiem turīgiem ļaudīm, piemēram, Valentīna Kokaļa un Jūlija Krūmiņa. Tā vietā, lai atbildētu uz advokāta jautājumiem, V. Krastiņš saniknojās un visai nevainojamā latviešu valodā nāca klajā ar paziņojumu, ka šajā tiesā A. Lembergs ar advokāta palīdzību risinot civiltiesisku strīdu ar kriminālprocesuālām metodēm. Advokāts ar jautājumiem izdarot spiedienu uz viņu, V. Krastiņu, lai viņš sniegtu liecības A. Lemberga labā. Miljonārs uzsvēra, ka patiesībā strīds starp viņu un A. Lembergu sācies tikai tad, kad viņš mainījis liecības 2008. gada 11. janvārī.

Miljonāra paziņojums tiesu neietekmēja. Arī tiesnesis Boriss Geimans ieinteresējās, kādēļ V. Krastiņš nav vērsies pēc aizdevuma bankās, bet gan tieši pie A. Lemberga. Miljonāra atbilde palika nemainīga: "Detaļas neatceros."

No advokāta jautājumiem izrietēja, ka miljonārs 2005. gada 17. novembrī aizņēmies arī 25 000 ASV dolāru no Līgas Lembergas un tādu pašu summu no Anrija Lemberga. Arī tiesas papildjautājumi un uzvedinošie jautājumi nepalīdzēja miljonāram atminēties, vai viņš patiesi šādas naudas ir aizņēmies un kādēļ aizņēmies. Tāpat miljonārs nekādi nespēja atminēties, vai 2006. gada 31. oktobrī, mēnesi pirms liecināšanas prokuratūrā, no L. Lembergas aizņemies vēl 200 000 ASV dolāru. Miljonārs stāstīja, ka pašu darījumu atceras, bet, kad tas noticis, tomēr neatceras. Tiesa vaicāja, ko viņš ar šo naudu darījis un vai to ir atdevis. V. Krastiņš visai vienaldzīgi atmeta: "Pārskaitīja un pārskaitīja", tādējādi liekot saprast, ka to naudu viņš notērējis. Tāpat miljonārs nespēja atcerēties, vai atdevis parādu sabiedrībai Kaywood International, par kuras naudu miljonāram nopirktas Venceb akcijas.

Drošībā pie Putina

Advokāts V. Krastiņam vaicāja, vai pēc pratināšanas prokuratūrā 2006. gadā viņš bijis spiests pamest Latvijas valsti. Miljonārs skaidroja, ka viņa aizbraukšana no Latvijas bijusi saistīta ar veselības uzlabošanu, nevis ar liecību sniegšanu prokuratūrā. Viņš atklāja, ka ārstējies Krievijas Federācijas prezidenta klīniskajā slimnīcā. Tolaik Krievijas prezidents bija Vladimirs Putins. Tulkam gan viņš lūdza netulkot vietu, kur ārstējies. Tas radīja iespaidu, – miljonārs pēdējā brīdī attapies, ka nedrīkst lauzt solījumu neizpaust ārstniecības iestādes nosaukumu.

Miljonārs neatminējas, vai pirms došanās uz Ģenerālprokuratūru sniegt liecības 2008. gada 11. janvārī viņam bijusi saruna ar personām, kuras viņam skaidrojušas, – ja viņš nemainīs iepriekš sniegtās liecības, tad pats tiks saukts pie kriminālatbildības. Advokāts lūdza miljonāra piekrišanu veikt balss ekspertīzi, taču V. Krastiņš atbildēja noraidoši.

Starpgadījums ar pistoli

Tiesas sēde pirmdien aizsākās ar vairākiem amizantiem starpgadījumiem. Lai arī iepriekš tiesa lēma, ka dienas pirmajā pusē tiks uzklausīti procesa dalībnieku lūgumi un V. Krastiņš tiesā ieradīsies tikai pēcpusdienā, savukārt miljonāra Aināra Gulbja pratināšana tika atlikta uz nenoteiktu laiku, par pārsteigumu visiem no rīta tiesas zālē iesoļoja gan V. Krastiņš, gan A. Gulbis. Tiesas sekretāre paziņoja, ka tiesas sēde kavēsies, kamēr tiks atrasts krievu valodas tulks V. Krastiņam.

Gaidot tulku, A. Gulbis draudzīgi tērzēja ar V. Krastiņu, kurš runāja nevainojamā latviešu valodā. A. Gulbis rādīja V. Krastiņam tiesību zinātņu doktora Jāņa Graša grāmatu Trasta tiesiskais noregulējums un tā iespējamā pārņemšana Latvijā. A. Gulbis grāmatu V. Krastiņam rekomendēja izmantot par mācību līdzekli. V. Krastiņš paklausīgi pierakstīja grāmatas nosaukumu.

Sākoties sēdei, A. Gulbim tika paskaidrots, ka tiks turpināta V. Krastiņa pratināšana un, ja vēlas, A. Gulbis var būt brīvs. A. Gulbis tūlīt devās prom. Aiz viņa tiesas zāli pameta vēl divi līdz šim neredzēti procesa klausītāji. Ceļoties no tiesas sola, vienam kungam aizlocījās žakete tā, ka visiem procesa dalībniekiem atklājās pie jostas piestiprinātā pistole. Procesa dalībnieki tiesai vaicāja, kā tas ir iespējams, ka tiesas zālē atrodas ar pistolēm bruņoti cilvēki? B. Geimans mierināja, ka vīrs ar pistoli tiesas zāli jau ir pametis, līdz ar to draudi zuduši.

Latvijā

Pēc skandāla saistībā ar Latvijas radio LR4 kanāla žurnālistes Olgas Kņazevas izteikumiem nosūtīju jautājumus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) priekšsēdētājam Jānim Siksnim. Atgādināsim: Kņazeva ēterā nolasīja latviešu valodu pazemojošu tekstu. Tā nebija vienīgā reize, kad tika demonstrēta LR4 žurnālistes un šī radio kanāla nepārprotama attieksme pret latviešu valodu.

Svarīgākais