Ir jāmeklē mehānismi personāla, īpaši augsta līmeņa, piesaistei slimnīcām, atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.
Viņa klāstīja, ka aizvadītajās brīvdienās slimnīcu gatavība attiecībā uz gultasvietu veidošanu Covid-19 pacientiem bijusi diezgan augsta, taču ir jūtams personāla trūkums. Īpaši grūta situācija ir tieši ar augsta līmeņa personālu, kas ir spējīgs strādāt ar intensīvās terapijas pacientiem.
"Tas būs centrālais jautājums, kā piesaistīt papildu resursus no visas sistēmas. Lielākoties pašlaik slimnīcas tiek galā tikai ar saviem resursiem, bet kopumā sistēmā ir šīs pieejamās darba rokas. Jāsaprot mehānismi, kā viņi var tikt piesaistīti tur, kur tas ir nepieciešams, lai mēs varam šīs papildu gultas veidot," skaidroja NMPD vadītāja.
Viņa pieļāva, ka speciālistus varētu piesaistīt no privātajām ārstniecības iestādēm, iestādēm, kur pašlaik ir ierobežota kādu pakalpojumu nodrošināšana, vai ambulatorajām nodaļām.
Pēc Cipules paustā, slimnīcas strādā ar studentu piesaisti, taču studenti var atbalstīt kolēģus aprūpes nodrošināšanā. Savukārt gadījumos, kad nepieciešama augstāka līmeņa palīdzība, vajadzīgi pieredzējuši mediķi.
"Spēkā esošais darba attiecību un pārējais regulējums pašlaik īsti neļauj norīkot, mobilizēt, piespiest kādu strādāt," atzina NMPD vadītāja, piebilstot, ka risinājumi personāla piesaistei stacionāriem būs jāatrod.
Viņa ari atzina, ka mehānismu meklēšana nebūs viegla, jo jau pirms tam darbam uzrunātas dažādas mediķu grupas, ir solītas un arī izmaksātas piemaksas.
"Ilgtermiņā ir vērts domāt par apjomīgiem risinājumiem, jo esošais personāls izdeg. Situācija ir ļoti stresaina, tā nav izturama ilgi, un lēmumiem būs jābūt ļoti nopietniem," uzsvēra Cipule.
Jau ziņots, ka svētdien stacionāros ievietoto Covid-19 slimnieku skaits tuvojās 1200. Nacionālā veselības dienesta apkopotā informācija liecina, ka svētdien stacionāros ārstējās 1180 Covid-19 pacienti.
No visiem slimnīcās esošajiem Covid-19 pacientiem 1114 bija ar vidēji smagu slimības gaitu, bet 66 - ar smagu slimības gaitu.
Atsevišķās slimnīcās Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze pārsniegusi 100%, atzina Cipule.
Pirmdien noteikti tiks pieņemti papildu lēmumi, kā turpmāk veidot gultas Covid-19 pacientiem, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.
Viņa teica, ka pēdējās divas dienas attiecībā uz pieejamo gultu skaitu ir bijušas ļoti sarežģītas.
Dienesta direktore uzsvēra, ka vairāk būs jārunā par intensīvās terapijas gultu nodrošināšanu. Brīvdienās bijušas situācijas, kad ir nepieciešamās tehnoloģijas, bet trūkst personāla. "Līdz ar to ir problēmas šīs gultas izvērst un nodrošināt palīdzību," sacīja Cipule.
Viņa arī pauda cerību, ka šodien pēc brīvdienām notiks apjomīgāka pacientu izrakstīšana no stacionāriem, mazinot spriedzi jaunu pacientu nogādāšanai tajos.
Pēc viņa teiktā, pēdējā laikā NMPD izsaukumu iemesli ir kļuvuši smagāki - gan pie Covid-19 pacientiem, gan citiem. "Pacienti tiešām zvana tikai tajos gadījumos, kad ir nopietni notikumi," viņa akcentēja.
Jau ziņots, ka atsevišķās slimnīcās Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze pārsniedz 100%, brīvdienās sacīja Cipule.
Turklāt atsevišķās slimnīcās rodas grūtības ar intensīvās terapijas un reanimācijas gultu nodrošināšanu, viņa neslēpa.
Viņa pastāstīja, ka pašlaik 12 slimnīcās "vairāk vai mazāk ir traumēta neatliekamo pacientu uzņemšana". Situācija esot ļoti atšķirīga pa slimnīcām un reģioniem, taču kopējo stāvokli Cipule raksturoja kā ļoti sarežģītu.
NMPD 2019.gada pārskatā teikts, ka dienesta funkciju nodrošināšanai visā valsts teritorijā 3444,25 amatu vietās vidēji bija nodarbināts 3281 darbinieks.
Cipule intervijā atzina, ka pēdējā nedēļā pieaudzis saistībā ar Covid-19 izsniegto darbnespējas lapu skaits, bet lielākā daļa darbinieku gan ir saslimušo kontaktpersonas.
Savukārt Covid-19 līdz šim ir izslimojuši apmēram 190 dienestā strādājošie.
Cipule arī sacīja, ka no pirmā pret Covid-19 vakcīnu pieveduma dienestam ir pieejamas 600 devas. Potes līdz šim ir saņēmuši 250 darbinieki, bet vakcinācijai pieteikušies vairāk nekā 800 dienestā strādājošie. "Domāju, ka šis skaitlis augs, ņemot vērā, ka būs papildu piegādes," vērtēja Cipule, kolēģu atsaucību raksturojot kā labu.
Viņa arī teica, ka neesot neviens, kas kategoriski atsaka vakcīnu, bet liela daļa darbinieku vēl pašlaik "atrodas pārdomās par to". "Bet jo vairāk tiek vakcinēti kolēģi, jo vairāk šaubu ēna mazinās un redzam, ka darbinieki sāk pieteikties aktīvāk," viņa sacīja.
Kā vēstīts, šodien varētu notikt nākamā "Pfizer" un "BioNTech" vakcīnu pret Covid-19 piegāde Latvijā, informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA). Plānots, ka šajā piegādē Latvija varētu saņemt vēl 13 650 vakcīnas devas.
"Kopumā "Pfizer" un "BioNTech" plāno 2021.gada pirmajā ceturksnī piegādāt visu vakcīnu apjomu, ko Latvija ir pasūtījusi, un tas nodrošina vakcinēšanos līdzvērtīgi visām Eiropas Savienības valstīm," pauda aģentūrā.
Publiski pieejamā informācija liecina, ka Latvija pieteikusies kopumā 97 500 vakcīnas "Comirnaty" devām, ar ko pietiktu 48 750 personu vakcinācijai.
Decembra beigās desmit Latvijas slimnīcās izveidotos vakcinācijas kabinetos sākta brīvprātīga ārstniecības personu vakcinēšana pret Covid-19.
Pirmās farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" Latvijā tika nogādātas 26.decembra rītā. Pirmajā piegādē Latvija ir saņēmusi 9750 vakcīnu devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas.