Pasaules diktāts latviešu valodā tomēr notiks tikai tiešsaistē

© Dmitrijs Suļžics/F64

Izvērtējot pašreizējo epidemioloģisko situāciju valstī, nodibinājuma "Pasaules valoda" valde pieņēmusi lēmumu nerīkot pasaules diktātu latviešu valodā klātienē nevienā no 11 pilsētām Latvijā, informēja nodibinājuma valdes loceklis Raimonds Grants.

Viņš atklāja, ka diktātu nebūs iespējams rakstīt klātienē Bauskā, Cēsīs, Jelgavā, Jēkabpilī, Kuldīgā, Liepājā, Rīgā, Rēzeknē, Smiltenē, Valmierā un Ventspilī, kā tas tika plānots iepriekš.

Visi interesenti šogad diktātu varēs rakstīt tiešsaistē "www.raksti.org", skatoties tiešraidi no "Gaismas pils".

Grants atgādināja, ka sestdien, 7.novembrī, plkst.12.15 vienlaikus Latvijā un citviet pasaulē jau sesto reizi norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Aptuveni 300 vārdu garo tekstu īpaši šim nolūkam radījis dzejnieks, publicists un tulkotājs Ilmārs Šlāpins.

To Rīgā, "Gaismas pilī" diktēs aktrise un runas pedagoģe Zane Daudziņa. Šogad, tāpat kā pērn, diktāts tiks translēts arī tiešajā ēterā Latvijas Radio 1 raidījumā "Kultūras Rondo", kur interesenti varēs pierakstīt diktātu, klausoties radio, lai vēlāk savu veikumu salīdzinātu ar oriģināltekstu.

Atzīmes netiks liktas, un diktātu varēs rakstīt, gan norādot savu vārdu, gan anonīmi, jo iniciatīvas mērķis ir sniegt iespēju ikvienam novērtēt zināšanas latviešu valodas pareizrakstībā. Grants norādīja, ka interesenti, kuri diktātu būs rakstījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt savā e-pastā aptuveni mēnesi pēc pasākuma norises.

Tāpat viņš informēja, ka diktāta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača.

Paredzēts, ka labāko rezultātu ieguvēji arī šogad tiks apbalvoti ar grāmatām no uzņēmuma "Jāņa Rozes grāmatnīca".

Pēc "Pasaules valoda" valdes locekļa paustā, 2019.gadā pasaules diktātu latviešu valodā klātienē un tiešaistē visā pasaulē rakstīja 2042 dalībnieki, 2018.gadā - 1648 dalībnieki, 2017.gadā - 935 dalībnieki, 2016.gadā - 789 dalībnieki, 2015.gadā - 920 dalībnieki.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.