Lai koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības laikā samazinātu tiešu kontaktu starp pacientiem un mediķiem, tiek veidota elektronisko pierakstu sistēma, kas netiks bāzēta uz pastāvošo e-veselības platformu, pavēstīja Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.
Risinājums, kas patlaban jau esot noslēguma stadijā, izmantos cita veida platformu, potenciāli ziņošanai izmantojot arī epastus.
LĀB no savas puses ir uzsvērusi šādas sistēmas izveides nepieciešamību pēc iespējas tuvākā nākotnē, jo, kā skaidroja organizācijas prezidente, patlaban ir būtiski novērst jebkāda veida medicīnas personāla inficēšanos, kas ne tikai varētu novest pie plašākas vīrusa izplatības, bet tostarp arī graut pašreizējās veselības aprūpes sistēmas kapacitāti.
Patlaban notiek sadarbošanās ar Veselības ministriju un citām atbildīgajām iestādēm un, pēc Aizsilnieces paustā, elektronisko pierakstu sistēmas izstrāde jau tuvojoties izskaņai.
Lai pasargātu mediķus no inficēšanas un iespēju robežās nodrošinātu ārstniecības personāla gatavību pašreizējai situācijai, LĀB kā nevalstiska organizācija palīdz veselības aprūpes darbiniekiem arī ar dezinfekcijas līdzekļiem, iepērkot un nogādājot tos pie kolēģiem.
Jau ziņots, ka LĀB patlaban ir iesaistījusies arī citos veidos, palīdzot medicīnas personālam Covid-19 izplatības laikā.
Nesen ārstniecības iestādēs jau nonākušas pirmās ar trīsdimensiju (3D) printeri izgatavotās sejas aizsargmaskas. Šīs iniciatīvas autors Didzis Dejus iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka aizsargmasku izveidē viņam savu viedokli sniegusi arī LĀB prezidente. Produkta izstrādē tā autori konsultējās ar ārstiem par gan par kvalitāti, gan arī par to, kā tos dezinficēt. Tiesa gan, pagaidām aizsargmasku sertifikācija nav veikta.
"Šie sejas sargi ir ļoti labi. To veidošana tika saskaņota ar profesoru Ugu Dumpi un kolēģiem "stradiņos", lai saprastu, kam cik lielam jābūt. (..) Kopā ar [parasto vienreizlietojamo sejas] masku tā nodrošina ļoti labu aizsardzību no pilieniem, kas var nākt no "Covid-19" pacienta," klāstīja Aizsilniece.
Lai gan elektronisko pierakstu sistēmas izveide nenotiks uz e-veselības bāzes, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente un ģimenes ārste Līga Kozlovska nesen pauda gandarīju par to, kā patlaban strādā e-veselība, jo daudziem pacientiem var palīdzēt attālināti.
Savukārt attiecībā uz ārstu pakalpojumu nodrošināšanu attālinātā režīmā, informācijas sistēmu izstrādātājs "Blue Bridge Technologies" un "Datamed" aģentūru LETA informēja, ka ir izstrādāts risinājums medicīnas iestādēm iedzīvotāju identificēšanai un operatīvas speciālistu konsultāciju un palīdzības sniegšanai.
"Datamed" valdes priekšsēdētājs Normunds Ančupāns minēja, ka pierakstīties pie ārsta, izmantojot veselības portālu datamed.lv, un saņemt attālinātas ārstu konsultācijas Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja šīs nedēļās laikā.