Pūce vēlas, lai Ģenerālprokuratūra izvērtē domes amatpersonu rīcību "Rīgas satiksmes" jautājumā

© Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju par to, ka Rīgas domes (RD) amatpersonas neplāno piedzīt zaudējumus no bijušiem SIA "Rīgas satiksme" valdes locekļiem, lūdz Ģenerālprokuratūrai izvērtēt Rīgas domes amatpersonu rīcību.

Publiski izskanējusi informācija liecina, ka advokātu biroja "Novius" veiktajos audita materiālos par uzņēmumu "Rīgas satiksme" identificēti vairāki pārkāpumi, kas var kalpot par pamatu, lai pret bijušo uzņēmuma valdi vērtos ar civilprasību tiesā par zaudējumu piedziņu.

Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likums nosaka, ka valdes un padomes loceklis atbild par kapitālsabiedrībai nodarītajiem zaudējumiem, ja viņš nav rīkojies atbilstoši labas un atbildīgas pārvaldības principiem. Rīgas domes amatpersonām, kas šobrīd pilda kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumus "Rīgas satiksmē", balstoties uz Komerclikumu ir pienākums celt prasību pret valdes vai padomes locekļiem, kas ir nodarījuši zaudējumus kapitālsabiedrībai "Rīgas satiksme".

Līdz ar to VARAM ieskatā, ja ir konstatēti pārkāpumi bijušo "Rīgas satiksme" valdes locekļu darbībā un tie ir radījuši būtisku finansiālu kaitējumu uzņēmumam, tai skaitā rīdzinieku nodokļu maksātāju interesēm, tad "Rīgas satiksmes" kapitāldaļu turētājam Vadimam Baraņņikam, kuram vienīgajam ir tiesības pieņemt lēmumu, būtu nekavējoties jāvēršas tiesā par zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem. Ja atklāti pārkāpumi un prasība tomēr netiek celta, tad kapitāldaļu turētāja V. Baraņņika rīcībā ir saskatāms Krimināllikuma 319.panta pārkāpums, proti, valsts amatpersonas bezdarbība.

Vakar jau vēstījām, ka TV3 Ziņu rīcībā nonācis audita materiāls par uzņēmuma "Rīgas satiksme"(RS) bijušās valdes darbību. Auditā identificēti vismaz seši pārkāpumi, kas var kalpot par pamatu, lai pret bijušo uzņēmuma valdi vērstos ar civilprasību tiesā par zaudējumu piedziņu, norādīts J.Eglīša sagatavotajā ziņu sižetā.

Uzņēmuma pašreizējais kapitāldaļu turētājs, Vadims Baraņņiks, atkārtoti paziņojis, ka to darīt neplāno.

Pērn parādoties faktiem par izsaimniekošanu un iespējamu korupciju “Rīgas satiksmē”, uzņēmuma kapitāldaļu turētājs Nils Ušakovs bija spiests prasīt juridisku izvērtējumu par Leona Bemhena vadītās valdes atbildību. Uzdevumu izpildei tika piesaistīts advokātu birojs “Novius”. Juristu secinājumi liecina, - valde nav rīkojusies atbilstoši, un ir saskatāmas pazīmes, kas liecina par vismaz sešu pārkāpumu pieļaušanu: uzņēmuma labākajām interesēm neatbilstoša darbība, ekonomiski nepamatota rīcība, nepamatots sabiedrības resursu izlietojums, neizdevīgu līgumu slēgšana, nepietiekams rūpes par noslēgto līgumu kontroli un likumības principa neievērošana.

Tikmēr pēc iepazīšanās ar auditu Baraņņiks nolēmis tiesā pret Bemhenu un citiem valdes locekļiem nevērsties: “Es neredzu ne pamata auditā, ne precizējošos dokumentos skaidri redzamu pamatojumu. Vērsties var, bet tad atbilstoši likumam, var sanākt tieši pretēji, ka man būs atbildība par to, ka es nepamatoti vēršos. Tai skaitā materiāla atbildība un uzņēmuma arī varētu būt atbildība par nepamatotu vēršanos.”

Latvijā

Pie Ķīšezera veidos infrastruktūru glābšanas apmācībām un Iekšējās drošības akadēmijas attīstībai, un plānots, ka konkrētais ezera posms vairs nebūs publiski pieejams, liecina valdības otrdien pieņemtais lēmums.

Svarīgākais