Šā gada septembrī un oktobrī tiks veikta izmēģinājuma tautas skaitīšana, lai pārbaudītu metodoloģiju un jaunos tehnoloģiskos risinājumus 2011.gada tautas skaitīšanai, informē Centrālā statistikas pārvalde (CSP).
Izmēģinājuma tautas skaitīšanā tiks aptverti aptuveni 2700 iedzīvotāju sešos skaitīšanas iecirkņos. Divi skaitīšanas iecirkņi atradīsies Rīgā, divi - citās pilsētās, bet divi - lauku teritorijā.
Lai nebūtu jālieto skaitīšanas anketas papīra formātā, bet tautas skaitītāji informāciju varētu ievadīt portatīvajos datoros, pašreiz noslēgumam tuvojas izstrādātās datorizētās sistēmas testēšana un pilnveidošana. Kā norāda CSP, tā ļaus uzlabot sākotnējo datu kvalitāti, saīsināt datu apkopošanas un apstrādes laiku un paātrināt kopsavilkuma informācijas publicēšanu.
Tāpat paredzēts, ka iedzīvotājiem, kas to vēlēsies, būs iespēja aizpildīt tautas skaitīšanas anketas internetā. Nodrošinot Latvijas likumdošanā noteiktās individuālās informācijas konfidencialitātes prasības, pieeja tautas skaitīšanas veidlapu aizpildīšanai internetā būs iespējama tikai, izmantojot personas pases datus un personas kodu.
2011.gada tautas skaitīšana būs pirmā tautas skaitīšana pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) un darbaspēka brīvas kustības ES ierobežojumu atcelšanas. Latvijai kā ES dalībvalstij ir jānodrošina informācijas vākšana un publicēšana par visiem ar ES dalībvalstīm saskaņotajiem tematiem. Tai pat laikā, izstrādājot tautas skaitīšanas programmu, CSP centusies pēc iespējas ņemt vērā Latvijas zinātnieku un citu statistiskās informācijas lietotāju specifiskās vēlmes un vajadzības, kas atšķiras no vienotās ES tautas skaitīšanu programmas.
2011.gada tautas skaitīšanā tiks iegūta plaša informācija par Latvijas iedzīvotājiem un mājokļiem. CSP sagatavotā tautas skaitīšanas mājokļa anketa ietver jautājumus par mājsaimniecības locekļu skaitu, kā arī tādiem mājokli raksturojošajiem rādītājiem kā ēkas tips, piederība, mājokļa platība, ūdens apgādes sistēma, apkures veids, labiekārtotība. Savukārt personas anketa ietver jautājumus par iedzīvotāju ģimenes stāvokli, tautību, valodu, kuru pārsvarā lieto mājās, izglītību, ekonomisko aktivitāti, kā arī par migrāciju.
Tāpat iedzīvotāji tiks lūgti sniegt informāciju par no Latvijas uz pastāvīgu dzīvi citās valstīs emigrējušām personām, kas palīdzēs iegūt precīzu informāciju par šī procesa apjomiem.
Lai informētu iedzīvotājus par tautas skaitīšanu, tās uzdevumiem un norisi, kā arī aicinātu iedzīvotājus aktīvi piedalīties 2011.gada tautas skaitīšanā, CSP izsludinājusi konkursus ar uzdevumu izstrādāt tautas skaitīšanas komunikāciju kampaņas stratēģiju un radošos risinājumus, kā arī tos realizēt.
Izsludināts arī konkurss 2011.gada tautas skaitīšanas programmā iekļautās informācijas iegūšanai par Latvijas iedzīvotājiem un mājokļiem, darbā izmantojot portatīvos datorus. CSP veic arī daudzus citus nākamās tautas skaitīšanas sagatavošanas darbus ar mērķi nodrošināt, lai tautas skaitīšana Latvijā varētu noritēt iedzīvotājiem labvēlīgā gaisotnē atbilstoši starptautisko statistikas standartu, datu kvalitātes un personas datu aizsardzības prasībām.
Kā ziņots, februārī Ministru kabinetā (MK) lēma, ka, plānojot 2011.gada valsts budžetu, Finanšu ministrijai (FM) jāņem vērā, ka tautas skaitīšanas organizēšanai nepieciešams paredzēt 5,7 miljonus latu.
Valdībā šodien tika uzsvērts, ka Latvijā salīdzinājumā ar citām valstīm, kas tautas skaitīšanu veic saskaņā ar tradicionālām metodēm, tā ir vislētākā, proti, Latvijā tā izmaksās 3,9 dolārus (divus latus), rēķinot uz vienu cilvēku, Igaunijā - 19,7 dolārus (10,1 latu), Lietuvā - 5,9 dolārus (3,04 latus).
LETA jau ziņoja, ka valdība līdzekļu taupīšanas nolūkā bija iecerējusi plānoto tautas skaitīšanu neveikt. Tomēr tika konstatēts: ja Latvijā tautas skaitīšana netiks veikta pēc plāna, tad valstij būs ne tikai jāmaksā soda nauda, kas rakstāma ar sešām nullēm, bet arī tautas skaitīšana jāveic tik un tā.