Ceturtdiena, 28.marts

redeem Ginta, Gunda, Gunta

arrow_right_alt Latvijā

Stājušies spēkā grozījumi par VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēkas publicēšanu

© Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Šodien stājas spēkā grozījumi, kas nosaka arī bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras uzskaites papildu kartotēkas un citu dokumentu publicēšanu.

Iepriekš atbildīgās 13.Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV) skaidroja, ka līdz ar šo grozījumu pieņemšanu paveikts "mazs neizpildītais mājas darbs" no 12.Saeimas, lai būtu nodrošināta "čekas maisu" satura publiskošanu "līdz galam".

Tāpat likumā noteikts, ka jāpublicē arī no LPSR VDK aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās LPSR VDK aģentu, rezidentu, kā arī tikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Normatīvajā aktā arī noteikts, ka tiek publicēti arī citi VDK dokumenti un netieši ar VDK saistītie dokumenti.

Šie dokumenti Latvijas Nacionālajā arhīvā būs publiski pieejami bez ierobežojumiem. Tāpat akceptēts rosinājums, ka netiks publicēta informācija par personu veselības stāvokli, seksuālo orientāciju un dzimumdzīvi.

Grozījumu sākotnējo variantu rosināja koalīcijas politiķi, kuri skaidro, ka kopš sākotnējā lēmuma par VDK dokumentu publicēšanu ir atklātas dokumentu grupas, kuru publiskošana likumā nebija paredzēta. Deputāti pauž, ka likuma izmaiņas veicinās sabiedrības uzticēšanos valsts institūcijām, atklātību un sekmēs vēsturiskā taisnīguma atjaunošanu.

Kā ziņots, raidījums "LNT Ziņas" martā vēstīja, ka visas iespējamo VDK aģentu kartītes, kas ir Latvijā, Nacionālā arhīva mājaslapā, visticamāk, tomēr nav publicētas.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem. No publiskotajām kartītēm secināms, ka VDK interešu lokā bijis ļoti plašs personu loks - kartītes par VDK aģenta statusu tā dēvētajos "čekas maisos" atrodamas gan par garīdzniekiem, kultūras darbiniekiem un zinātniekiem, gan par bārmeņiem, šoferiem, metinātājiem, jūrniekiem un citiem. Tāpat tajos atrodami atsevišķu politiķu vārdi, kuri līdz šim nebija publiski izskanējuši, lai arī likums prasa šādas ziņas publiskot.