Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova šodien Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā neatzina viņai izvirzītās apsūdzības par vairāk nekā 300 000 eiro vērtu darījumu nenorādīšanu savā valsts amatpersonas deklarācijā.
VVD vadītāja arī iebilda pret mediju video ierakstīšanu krimināllietas izskatīšanas procesā.
Uz sēdi nebija ieradusies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes direktore un vadītāja pienākumu izpildītāja Dace Pelēkā, kura jau iepriekš tiesu bija informējusi, ka sēdes dienā atradīsies komandējumā ārpus Latvijas. Tāpat uz sēdi nebija ieradies Koļegovas brālis Māris Zudāns. Šie liecinieki bija sagatavojuši iesniegumus tiesai ar lūgumu sākt krimināllietas izskatīšanu bez viņu līdzdalības.
Pirmā lieciniece, VID nodokļu pārvaldes valsts amatpersonas datu galvenā speciāliste Aina Gasparenoka skaidroja, ka pirmās nesakritības Koļegovas valsts amatpersonas deklarācijā ievēroja 2014.gadā. VID darbiniece esot zvanījusi Koļegovai un vaicājusi, kādēļ viņas deklarācijā norādīta dividenžu saņemšana, bet tās nav norādītas kā darījumi vai uzkrājumi. Uz VID darbinieces jautājumiem Koļegova neesot sniegusi atbildes.
Savukārt 2016.gada augustā Koļegova esot pati ieradusies VID ar vēlmi veikt precizējumus savā amatpersonas deklarācijā. Digitālā veidā deklarācijas ļauts labot ne vēlāk kā mēnesi pēc to publicēšanas, taču šajā gadījumā VID Koļegovai ļāva iesniegt jaunu deklarāciju papīra formātā. Saistībā ar tik novēlotu deklarācijas labošanu Gasparenoka vērsās Finanšu policijas pārvaldē.
Liecinieks, uzņēmuma SIA "Pallogs" līdzīpašnieks Elmārs Švirksts tiesai norādīja, ka Koļegovu ar uzņēmumu saista tikai viņas brālis Zudāns, taču uzņēmuma darbībā viņa neesot iesaistīta. Tāpat Švirksts atminējās tikai vienu reizi, kad Koļegova esot atradusies uzņēmuma telpās, kad viņa esot piebraukusi ciemos pie brāļa.
Arī uzņēmuma ilggadējā grāmatvede Rudīte Ozoliņa liecināja līdzīgi, sakot, ka Koļegovai ar uzņēmuma darbu nekad nav bijusi saistība. Grāmatvede norādīja, ka viņa nezina par dāvinājumu līgumu starp Koļegovu un viņas brāli Zudānu.
Tiesnese lietas izskatīšanā izsludināja pārtraukumu līdz 15.novembra plkst.13.
Kā ziņots, Koļegova apsūdzēta par nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā mantiska rakstura deklarācijā par mantu un citiem ienākumiem lielā apmērā.
Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai, apsūdzētā valsts amatpersona, iesniedzot valsts amatpersonu deklarācijas 2013., 2014. un 2015.gadā nenorādīja ziņas par lietošanā esošo nekustamo īpašumu, par attiecīgā pārskata periodā veiktiem darījumiem, kuru summa pārsniedz 20 minimālo mēnešalgu apmēru, kā arī informāciju par citiem faktiem, kas attiecas uz personas mantisko stāvokli.
Tāpat amatpersona deklarācijā par 2013.gadu nenorādīja noslēgtos darījumus lielā apmērā, kuru kopēja vērtība pārsniedz 300 000 eiro. Savukārt amatpersonas deklarācijā par 2014.gadu un 2015.gadu persona norādīja nepatiesas ziņas par noslēgtajiem darījumiem lielā apmērā, kuru kopēja vērtība pārsniedz 600 000 eiro, uzskata prokuratūra.
Krimināllikums par minēto noziegumu paredz īslaicīgu (ne ilgāku par trim mēnešiem) brīvības atņemšanu, piespiedu darbu, vai naudas sodu.
Jau ziņots, ka Valsts ieņēmumu dienestā (VID) 2016.gada 7.septembrī saistībā ar nepilnībām Koļegovas valsts amatpersonas deklarācijās un, iespējams, izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem tika sākta resoriskā pārbaude.
"Vienotības" iebildumu dēļ valdība 2016.gada 9.augustā atlika Koļegovas apstiprināšanu VID ģenerāldirektora amatā. Koļegovas kandidatūru VID vadītāja amatā atbalstīja Zaļo un zemnieku savienība un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK. Pēcāk Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) paziņoja, ka pārbaudīs partijas "Vienotība" sniegto informāciju par Koļegovu un viņas saņemtajām dividendēm no uzņēmuma "Pallogs".
12.augustā Koļegova paziņoja par savas kandidatūras atsaukšanu.
"Firmas.lv" dati liecina, ka Koļegova līdz 2016.gada 6.septembrim bija 50% kapitāldaļu īpašniece uzņēmumā "Pallogs" un dividendēs no uzņēmuma viņa 2015.gadā saņēma 320 000 eiro. Pati Koļegova skaidroja, ka viņa šīs dividendes 2015.gadā dāvinājusi savam brālim. Koļegova 2015.gadā arī izsniegusi aizdevumus 220 914 eiro apmērā.
Medijos Koļegova tolaik skaidroja, ka ir tikai formāla "Pallogs" līdzīpašniece, bet labuma guvējs ir viņas brālis. Arī dāvinājumi esot izsniegti brāļa ģimenei. Tiesa, uzņēmuma gada pārskatos nav atrodama norāde, ka uzņēmuma līdzīpašniece tam būtu aizdevumā izsniegusi iespaidīgas summas, kas radīja aizdomas par šo līdzekļu izmantošanu ''aplokšņu algu'' maksāšanai, norāda mediji.
Lai gan Koļegova savās amatpersonas deklarācijās norādījusi, ka pēdējos gados saņēmusi gandrīz miljonu eiro dividendes no sev daļēji piederošā koka palešu ražotāja SIA "Pallogs", firmas iesniegtie dokumenti Uzņēmumu reģistrā liecina, ka uzņēmuma dalībnieki šajos gados nolēmuši peļņu nesadalīt, liecina "Firmas.lv" datubāzē pieejamā informācija.
"Firmas.lv" pieejamie "Pallogs" dalībnieku sapulču protokoli liecina, ka pēdējos četrus gadus uzņēmuma dalībnieku sapulce katru gadu nolēma nesadalīt iepriekšējā gadā gūto peļņu.
Koļegovas amatpersonas deklarācijās norādīts, ka 2015.gadā dividendēs no "Pallogs" viņa saņēmusi 320 000 eiro, 2014.gadā - 380 000 eiro, bet 2013.gadā - 240 000 latu (341 500 eiro).
"Pallogs" peļņa 2015.gadā bija 0,99 miljoni eiro, 2014.gadā - 0,55 miljoni eiro, 2013.gadā - 0,68 miljoni eiro, bet 2012.gadā - 1,05 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.