KNAB aicina neatbalstīt grozījumus Maksātnespējas likumā

© Dmitrijs Suļžics, F64 Photo Agency

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina Saeimas deputātus neatbalstīt šī gada 8. decembra sēdē izskatīšanai paredzētos grozījumus Maksātnespējas likumā, jo valsts amatpersonas statusa noteikšanai ir būtiska loma maksātnespējas jomas sakārtošanai valstī kopumā.

KNAB ieskatā valsts amatpersonas statusa piešķiršana maksātnespējas administratoriem būtiski uzlabotu maksātnespējas procesa tiesiskumu, jo šīm amatpersonām būtu jāievēro visi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” (IKNL) valsts amatpersonām noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi. Tādējādi nodrošinot maksātnespējas administratoru kā valsts amatpersonu darbību sabiedrības interesēs, novēršot šo amatpersonu, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās ieinteresētības ietekmi uz maksātnespējas administratoru darbību, veicinātu maksātnespējas administratoru darbības atklātumu un atbildību sabiedrības priekšā, kā arī sabiedrības uzticēšanosmaksātnespējas administratoru darbībai.

KNAB pauž neizpratni par pieņemto lēmumu izslēgt normu Maksātnespējas likumā, kas paredzēja, ka maksātnespējas procesa administratori būtu pielīdzināmi valsts amatpersonām. Šāds solis ievērojami samazinās iespējas kontrolēt maksātnespējas administratoru darbības likumību.

Ar Saeimas Juridiskajā komisijā atbalstīto priekšlikumu tiek novērsta normu dublēšanās divos normatīvajos aktos, t.i., Maksātnespējas likumā un IKNL. Tiek izslēgta Maksātnespējas likumā ietvertā un neviennozīmīgi interpretējamā terminoloģija, kas nebija atbilstoša IKNL, nosakot, ka amata darbībā maksātnespējas procesa administratori ir “pielīdzināti” valsts amatpersonām.

KNAB vērš uzmanību, ka neatkarīgi no minēto grozījumu pieņemšanas Maksātnespējas likumā, maksātnespējas administratori ir valsts amatpersonas, kurām saskaņā ar IKNL 4. panta 1. daļas 26. punktu ir jāievēro IKNL noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi.

Papildus KNAB atgādina, ka Satversmes tiesā par apstrīdēto normu konstitucionalitāti vērsās vairāki maksātnespējas procesa administratori, kuri vienlaikus ir arī nodokļu (finanšu) konsultanti vai kapitālsabiedrībās ieņem valdes locekļa amatu. Pieteikumu iesniedzēji pauda uzskatu, ka ar apstrīdētajām normām noteiktais valsts amatpersonas statuss liedzot viņiem turpmāk darboties gan kā maksātnespējas procesa administratoriem, gan saglabāt esošās nodarbošanās citās jomās (nodokļu konsultācijas, darbība komercsabiedrību valdēs). Satversmes tiesa (2016. gada 22. februārī) atzina, ka ar apstrīdētajām normām noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumineliedz pieteikuma iesniedzējiem darboties kā maksātnespējas procesa administratoram un vienlaikus veikt savu profesionālo darbību kā nodokļu (finanšu) konsultantam vai ieņemt amatu kapitālsabiedrības valdē.

KNAB pievienojas Tieslietu ministrijas viedoklim, ka, izslēdzot normu par valsts amatpersonas statusa piešķiršanu maksātnespējas administratoriem, var tikt radīts lavīnveidīgs efekts turpmākiem mēģinājumiem veikt izmaiņas arī IKNL.

KNAB aicina Saeimas deputātus atbildīgi un izsvērti pieņemt lēmumus, kas saistīti ar valsts amatpersonu statusa piešķiršanu vai atcelšanu.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais