RSK vadībai pārmet mahinācijas

Ar skaļu paziņojumu, ka Rīgas domei piederošajā RSK apdrošināšanas AS (RSK) ir nozagts un finanšu mahinācijās izšķiests aptuveni miljons latu, vakar nāca klajā Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC). Viņš nosūtījis dokumentus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) par iespējamo mēģinājumu izkrāpt no RSK vairāk nekā miljonu latu.

Ko Ušakovs rakstīja KNAB

"Šodien mēs nosūtījām KNAB vēstuli par RSK. Jautājums ir nepatīkams – saistīts ar to, ka, likvidējot RSK, mēs saskārāmies ar nepatīkamiem datiem. Tās pirmām kārtām ir manipulācijas un mahinācijas ar finanšu datiem," vakar pavēstīja mērs. To sakot, viņš atsaucās uz 2009. gadā domes piešķirtajiem 1,25 miljoniem latu, kas bijuši nepieciešami, lai apdrošināšanas kompānija varētu turpināt darbu. "Finanšu līdzekļi tika izmantoti nelietderīgi, daļa vispār nozagti. Mēs redzam, ka uzņēmums bija tuvs maksātnespējai jau pirms gada," apgalvoja N. Ušakovs.

Tagad noskaidrojies, ka no 2008. gada līdz 2009. gada vidum ir tikuši būtiski sagrozīti RSK finanšu rādītāji, lai slēptu patieso finansiālo stāvokli. Tāpēc 2009. gada sākumā, kad iepriekšējā sasaukuma Rīgas dome skatīja jautājumu par apdrošināšanas kompānijas naudas lietām, tā jau tikusi apzināti maldināta. Proti, prasot kompānijas pamatkapitālā ieguldīt 1 250 000 latu, situācija uzrādīta sliktāka nekā patiesībā. Tādējādi nauda, iespējams, izkrāpta, lai uzņēmuma vērtība būtu mazāka, ja to izdotos privatizēt. Visi šie fakti liek domāt par vērienīgu, labi plānotu afēru, pašlaik uzskata domes vadība.

Vaino tēvzemiešus un Co

Pašreizējais RSK vadītājs un nu jau arī likvidators Juris Jansons minēja, ka RSK grāmatvedībā nav reģistrēti vairāki rēķini un konstatēti citi pārkāpumi. Tas radot pārliecību par sistemātisku un labi pārdomātu uzņēmuma vērtības mazināšanu. N. Ušakovs, tieši nenosaucot, iebakstīja vainīgo virzienā: "Vēlos pasvītrot, ka šāda mēroga rīcība nekad nebūtu iespējama bez toreizējās domes vadības zināšanas. Tas ir pats par sevi skaidrs." Tas nozīmē, ka vainots tiek tēvzemietis Jānis Birks un arī toreizējais RSK valdes priekšsēdētājs Ēriks Gailāns, kurš pašlaik turpina darbu pašvaldības institūcijā. Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs tolaik bija tautpartijietis Aris Lācis, ar kuru vakar neizdevās sazināties.

Kāpēc mērs klusēja?

Neatkarīgā jau pērnā gada pavasarī rakstu sērijā atklāja gan aizdomīgu pusmiljona latu vērtu RSK un pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme (RS) darījumu ar apdrošināšanas starpnieku, gan to, ka RSK īsā laikā novesta līdz kliņķim. Kāpēc Rīgas mērs ar iepriekšminētajiem paziņojumiem nenāca klajā krietni agrāk? N. Ušakovs vakar motivēja: "Tikai pie uzņēmuma likvidācijas mums bija iespēja dabūt visus dokumentus, saprast, cik lielā mērā tur bija mahinācijas un manipulācijas ar finanšu datiem, iespējams, arī liela mēroga krāpniecība."

Neatkarīgā 2009. gada 22. aprīlī norādīja, ka dome dāsni izdāļājusi pusmiljonu latu, ļaujot diviem pašvaldības uzņēmumiem – RSK un RS – noslēgt līgumu ar starpnieku – apdrošināšanas brokeri – par RS darbinieku apdrošināšanu.

Rīgas mērs uz jautājumu, kā viņš raugās uz to, ka Ē. Gailāns tagad ir domes Satiksmes departamenta kontroles daļas priekšnieks, atbildēja: "Ja viņš ir vainīgs pie krāpniecībām RSK, tad, protams, viņš zaudēs amatu Rīgas domē."

Visi visu zinājuši

Ē. Gailāns Neatkarīgajai stāstīja, ka par RSK finanšu problēmām zinājusi gan dome, gan FKTK. Jau kopš 2006. gada ticis spriests, ka uzņēmuma pamatkapitāls ir jāpalielina, bet ēku pārdošana ir novilcināta un vairs nav bijusi ekonomiski izdevīga. Īpatnēji, ka RSK pamatkapitālā bija ieguldīts nekustamais īpašums – divas ēkas – un salīdzinoši nedaudz finanšu līdzekļu, kaut loģiskāk būtu bijis nodrošināties ar naudu. "Visu gāž uz mani," vakar konstatēja Ē. Gailāns, "FKTK piespiedu kārtā pieprasīja pārdot mājas jau 2008. gadā. Tikai 2009. gada janvārī pārdeva vienu ēku." Turklāt par apmēram 200 000 latu lētāk, nekā bija noteicis vērtētājs. Viss runāts akcionāru sapulcēs, ir auditoru slēdziens, 2008. gadā FKTK pārbaudīja RSK, ir slēdziens, ka maksātspēja tuvojas galējai robežai, – to stāstot, savu atbildību notikušajā neatzīst Ē. Gailāns.

Svarīgākais