Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrība aicina Latvijas valdību un ārlietu ministru paust skaidru un konkrētu nosodījumu Turcijas valsts varas iestāžu rīcībai saistībā ar tiesnešu un prokuroru arestiem un atstādināšanu no amata, aģentūru LETA informēja biedrībā.
Biedrība kopā ar citām tiesnešu biedrībām Eiropas valstīs un Eiropas Tiesnešu konsultatīvo padomi, kā arī starptautiskām tiesnešu organizācijām nosoda vairāk nekā 2000 Turcijas tiesnešu un prokuroru masveida arestus un gandrīz 3000 tiesnešu un prokuroru atstādināšanu no amatiem bez atbilstošiem pierādījumiem par līdzdalību valsts apvērsuma mēģinājumā. Turcijas valdība ir arī paziņojusi par atteikšanos ievērot Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.
Šāda Turcijas valsts iestāžu rīcība nav savienojama ar demokrātiskas tiesiskas valsts principu un tiesnešu neatkarības principu. Demokrātiska un tiesiska valsts bez neatkarīgas tiesu varas nav iedomājama. Tiesnesi var atstādināt no amata vai apcietināt tikai tiesneša personiskas noziedzīgas rīcības dēļ, un viņa vainas pārbaudei ir jānotiek taisnīgā tiesas procesā, tā norāda biedrībā.
Ievērojot iepriekšējo gadu starptautisko tiesnešu organizāciju ziņojumus par valsts varas orgānu rīcību un lēmumiem pret tiesnešiem Turcijā, var secināt, ka šāda Turcijas valsts iestāžu rīcība nav nejaušība, un tas liek apšaubīt rīcības patieso iemeslu, liekot domāt, ka šāda tiesnešu atstādināšana un apcietināšana pārsniedz valsts apvērsuma mēģinājuma izmeklēšanas ietvarus un kalpo tikai kā iegansts, lai būtiski ietekmētu neatkarīgu tiesu varu. Šāda rīcība nav savienojama ar tiesiskas valsts un pamattiesību aizsardzības standartu.
"Mēs aicinām Latvijas valdību un ārlietu ministru paust skaidru un konkrētu nosodījumu Turcijas valsts varas iestāžu rīcībai un pievienoties pārējai starptautiskajai sabiedrībai šajā jautājumā," Ministru kabinetam un Ārlietu ministrijai paredzētajā vēstulē raksta biedrības vadītājs Jānis Neimanis.
15. un 16.jūlijā Turcijā notika militārā apvērsuma mēģinājums, kas gan cieta neveiksmi. Kaut arī puča gaitā dumpinieki Ankarā, Stambulā un citās pilsētās sagrāba vairākus stratēģiski svarīgus objektus, varu valstī izdevās noturēt līdzšinējam prezidentam un valdībai.
Turcija iepriekš paziņoja, ka civildienesta tīrīšana, atlaižot tiesnešus, ministriju ierēdņus un militārpersonas, ir vērsta pret trimdā ASV mītošā garīdznieka Fetullas Gilena sekotājiem. Atbilstoši Ankaras pārliecībai Gilens ir vainojams puča organizēšanā.