Sabiedrības spiediens aptur olšūnu likumu

PREZIDENTS. Arī Valsts prezidentam Raimondam Vējonim nācās uzklausīt piketētāju saucienus Sievietes var pašas lemt, pirms vēl viņš teica uzrunu Saeimas deputātiem © F64

«Vai mēs uzskatām sievietes par tādām, kuras nespēj uzņemties atbildību par savu veselību, savu ķermeni, vai sievietes nespēj pašas izlemt?» tā vakar citiem parlamentāriešiem jautāja Saeimas deputāts Hosams Abu Meri (Vienotība), iestājoties par to, lai strīdīgie grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā par olšūnu ziedošanas aizliegumu nedzemdējušām sievietēm sēdē netiktu izskatīti.

43 deputātiem balsojot par, likumprojekts patiešām tika izņemts no dienaskārtības, taču ar to viss nebeidzas - līdz 30. jūnijam ir pagarināts priekšlikumu iesniegšanas termiņš, kas nozīmē, ka pretēju uzskatu viedokļu sadursme Saeimā turpināsies. Pie Saeimas tikmēr norisinājās pikets, kurā vairāk nekā simts dalībnieku - gan vīrieši, gan sievietes - iebilda pret Saeimas deputātu vēlmi ar aizliegumiem noteikt, ko sieviete drīkst un ko nedrīkst darīt. Plakāti izteiksmīgi vēstīja par attieksmi pret šādu likuma grozījumu - Ntie aizliegumi ved mūs autoritārismā, Ne jūsu ķermenis, ne jūsu izvēle, Reģistru, ne aizliegumu un citi. «Sievietes var pašas lemt!» kā mantru skaitīja piketētāji.

Likums pašlaik paredz, ka olšūnu donore var būt sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem, un nevienā pantā nav noteikts, vai tā var būt dzemdējusi vai nedzemdējusi sieviete. Taču likuma grozījumi, kurus vēlas pieņemt daļa Saeimas deputātu, paredz, ka dzimumšūnu donore drīkstēs būt tikai dzemdējusi sieviete. Šos grozījumus pēc ilgstošām apspriedēm bija apstiprinājusi arī atbildīgā Sociālo un darba lietu komisija. Tieši Seksuālās un reproduktīvās veselības likums ir visvairāk diskutētais likums pašlaik parlamentā, jo grozījumi skar arī dzimumšūnu eksportu - importu, valsts apmaksātu konsultāciju sievietēm, kuras vēlas pārtraukt grūtniecību.

«Valsts prezidents mums atgādināja, ka jebkuram likumam, lai to pieņemtu, jābūt sabiedrības atbalstam un tam jābūt kvalitatīvam. Ja liela daļa sieviešu ir pret, mums tas ir jāņem vērā,» uzsvēra H. Abu Meri, «es jums tagad nelasīšu lekciju par dzemdējušu un nedzemdējušu sieviešu iespēju ziedot olšūnas, bet varu teikt, ka no visiem tiem 100 pētījumiem, kur pētīts nedzemdējušu sieviešu risks saslimt ar vēzi, neviens nepierāda, ka to izraisa olšūnu ziedošanas process.» Deputāts uzsvēra, ka būtiskāk ir skaidrot sievietēm, ko nozīmē šis process, kādi ir riski, lai sievietes, arī gados jaunas, varētu pieņemt izvērtētu lēmumu. Turklāt Latvijā steidzami jāveido olšūnas ziedojošo sieviešu reģistrs, lai varētu kontrolēt likumā noteikto, ka viena persona var ziedot tikai noteiktu skaitu olšūnu.



Latvijā

Iespējamais Krievijas specdienesta darbinieks Aleksejs Stovbuns, kurš Latvijā tika pieķerts vienā no Valsts drošības dienesta izmeklēšanām, bijis aktīvi iesaistīts kontaktos ar Itālijas labējā spārna politiķiem, atsaucoties uz ukraiņu politologa veiktu pētījumu, vēsta LTV raidījums “de facto”. Par pierādījumiem kalpo gan fotogrāfijas, gan Stovbuna ziņojumi. Viens no publicētajiem dokumentiem attiecas arī uz Latviju, kur Stovbuns, kurš parakstās kā “Erudīts”, atstāsta sarunu ar informācijas avotu Latvijā vārdā “Finansists”.

Svarīgākais