Turcija daudzus gadus bijusi viens no populārākajiem Latvijas tūristu galamērķiem no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Taču martā notikušie sprādzieni Turcijas galvaspilsētā Ankarā un valsts lielākajā pilsētā Stambulā daļai tūristu raisa bažas par drošību, liekot mest līkumu populārajiem kūrortiem, pat neskatoties uz pievilcīgajām ceļojumu cenām.
Latvijas lielie tūrisma operatori aizvadītajās brīvdienās uzsāka ceļojumu sezonu uz Turciju, vilinot ar tik zemām cenām, kādas sen nav gadījies redzēt uz Turcijas kūrortiem sezonas sākumā. Piecu dienu ceļojumu uz Turciju ar lidojumu, viesnīcu un ēdināšanu viss iekļauts pagājušajā nedēļā varēja nopirkt par 104 eiro, bet septiņu dienu ceļojumu – par 165 eiro.
Krīzes cenas
Tez Tour pārstāve Marina Ulanova Neatkarīgajai apstiprināja, ka tik zemas cenas ceļojumiem uz Turciju pēdējos divos gados nav bijušas. Ceļotāji atceras, ka līdzīgas cenas bijušas vien krīzes laikā.
M. Ulanova gan uzsvēra, ka šobrīd ir grūti paredzēt, cik ilgi saglabāsies šāds cenu līmenis, jo, atjaunojoties pieprasījumam uz šo valsti, visticamāk, kāps arī cenas. Pēdējās divās nedēļās, pēc tūrisma operatora novērotā, tiešām atsākusies ceļotāju interese par Turciju. Tomēr tā pagaidām nav tik liela, lai Tez Tour piepildītu trīs lidojumus nedēļā uz Antāliju, kā iepriekš bija plānots, bet gan tikai divus. Trīs lidojumus nedēļā Tez Tour plāno tikai septembri un oktobrī. M. Ulanova ir pārliecināta, ka, pieaugot interesei par Turcijas kūrortiem, tiks palielināts arī lidojumu skaits uz šo valsti.
Arī Novatours vadītājs Leonīds Močeņovs, Neatkarīgajai atzina, ka pieprasījums ceļojumiem uz Turciju šogad ir samazinājies. Tomēr, pat neskatoties uz to, pēc L. Močeņova teiktā, interese par atpūtu Turcijā joprojām ir gana liela. «Ņemot vērā mazāku pieprasījumu nekā iepriekš, pielāgojām ceļojumu programmu. Šobrīd redzam, ka mūsu piedāvātajiem ceļojumiem uz Turcijas kūrortiem Bodrumu un Antāliju ir labs, sabalansēts pieprasījuma – piedāvājuma līmenis. Šobrīd cieši sekojam līdzi visām nozares tendencēm un notikumiem, lai laikus pielāgotos jaunajām aktualitātēm – tas biznesā ir ļoti būtiski,» sacīja L. Močeņovs.
Arī Novatours ir nedaudz samazinājis cenas ceļojumiem uz Turciju. Pēc L. Močeņova teiktā, cenu līmenis ir ļoti atkarīgs no izvēlētās viesnīcas un tās iespējām, kā arī ceļojuma datuma. «Jāņem vērā, ka tūrisms ir viena no tām nozarēm, kurā cenas būtiski ietekmē sezonalitāte. Pieprasītākajā laikā, aktīvajā sezonā cenas vienmēr būs augstākas, bet aktīvās sezonas pašā sākumā vai beigās, kad pieprasījums ir mazāks, arī cenas būs zemākas,» skaidroja L. Močeņovs.
Konkrēti plāni tikai 2%
Novatours secinājis, ka mazākais pieprasījums pēc ceļojumiem uz Turciju tiek kompensēts ar interesi par citiem galamērķiem, piemēram, uz Grieķijas salām – Krētu, Korfu un Rodu, kā arī šīs sezonas jaunumu – Zakintas salu. Tāpat augsta interese ir arī par Neapoli Dienviditālijā. «Jau tradicionāli viena no pieprasītākajām valstīm ir Bulgārija, un arī šogad redzam lielu interesi par šo valsti,» uzsvēra L. Močeņovs.
Tikmēr DNB bankas pētījums atklāj, ka tikai 4,2% Latvijas iedzīvotāju jau ir cieši izlēmuši šogad doties ceļojumā ārpus Latvijas, tajā skaitā konkrēti plāni ir tikai 2,1%. Aptuveni 44% atzinās, ka labprāt ceļotu, un pieļauj iespēju šogad doties ceļojumā. Savukārt 51,5% aptaujāto tuvākajos gados vispār neplāno doties ceļojumā ārpus valsts.
Arī Latvia Tours Ceļojumu indeksa ietvaros veiktais pārdoto aviobiļešu skaita un vērtības indekss liecina, ka 2014. gada otrajā pusē bija vērojams neliels radītāju kritums, kas bija saistīts ar sankcijām pret Krieviju un tirgus noskaņojuma pasliktināšanos. Šī tendence bija vērojama vēl 2015. gada sākumā, tomēr jau gada otrajā pusē iedzīvotāju un tirgus noskaņojumā vērojama uzlabošanās.
«Ceļojumi, jo īpaši tālāku valstu apmeklēšana, prasa ne tikai maršruta, bet arī finanšu plānošanu. Dažādu interneta servisu attīstība ļauj ietaupīt plānošanas un izpētes laiku, kā arī sniedz dažādas iespējas, kā atvieglot ceļojuma izmaksas, piemēram, izmantojot dzīvokļu īres servisus – Booking.com, Roomorama.com, Airbnb.com vai pat jauniešu vidū iecienīto bezmaksas Couchsurfing.com. Attīstījušies arī dažādi mobilo aplikāciju pakalpojumi, piemēram, navigācijas aplikācijas, kas mazina nepieciešamību pēc tradicionālu ceļvežu un karšu iegādes. Ar aplikācijām (piemēram, Trailwallet) vieglāk kontrolēt arī savu naudas patēriņu valstīs ar mazāk pazīstamu valūtu, kā arī attālināti sazināties ar banku un pārskatīt savas finanses, izmantojot mobilo banku,» tendences komentē DNB bankas ikdienas pakalpojumu vadītājs Jānis Dambergs.
Cer uz ienākošo tūrismu
Ārvalstu tūristi, raizējoties par ģeopolitiskās situāciju, kā vienu no apskates vērtām vietām, iespējams, biežāk izvēlēsies Latviju. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka šā gada janvārī Latvijā viesnīcās un citās tūristu mītnēs apkalpoti 77 205 ārvalstu tūristi, pērn janvārī – 77 130 tūristu. Tiesa, pērn jūlijā Latvijā uzturējās teju trīs reizes lielāks ārvalstu tūristu skaits nekā janvārī – 206 tūkstoši.
Uz ienākošo tūrismu cer arī Tez Tour, kas kopš marta sākuma ārvalstniekus vilina ar ceļojumiem uz Latviju, piedāvājot tūristiem rezervēšanai vairāk nekā 500 viesnīcu, interesantu, kvalitatīvu un daudzpusīgu ekskursiju programmu, kā arī lidojumu programmu sadarbībā ar vadošajām aviokompānijām. «Mēs piedāvājam tūristiem dažādas programmas visa gada griezumā. Orientējamies uz klientiem, kas vēlas Latvijā baudīt atpūtu kopā ar savu ģimeni,» piebilda Tez Tour Latvia direktors Konstantīns K. Paļgovs.
Ārlietu ministrijas brīdinājums
Ministrija aicina ceļotājus rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt Turcijas lielākās pilsētas, kā arī būt īpaši piesardzīgiem, tajās uzturoties.
Pamatojoties uz drošības situācijas pasliktināšanos, Ārlietu ministrija (ĀM) aicina neapmeklēt arī Turcijas dienvidaustrumu reģionu. Turpinoties bruņotajiem konfliktiem Sīrijā un Irākā, saglabājas saspringta situācija uz Turcijas–Sīrijas un Turcijas–Irākas robežas. ĀM stingri aicina ceļotājus neapmeklēt Turcijas–Sīrijas pierobežas reģionus, kā arī izvairīties no Turcijas–Irākas pierobežas reģionu apmeklēšanas bez īpašas nepieciešamības. Pēc Turcijas valsts iestāžu informācijas, ārvalstu pilsoņiem ir liegta Turcijas–Sīrijas robežas šķērsošana.