Runas par Lielbritānijas izstāšanos no ES šūpo lauksaimniecības tirgu

© Scanpix

Lielbritānijas iespējamā izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) var radīt būtiskus zaudējumus gan pašmāju, gan visas ES lauksaimniecības un pārtikas sektoram, jo 60% no Lielbritānijā saražotās pārtikas tiek eksportēts uz pārējām Eiropas valstīm.

To paziņojusi Lielbritānijas enerģijas, pārtikas un lauku attīstības departamenta valsts sekretāre Elizabete Trassa.

Saskaņā ar lauksaimnieku organizācijas "Copa-Cogeca" aplēsēm Lielbritānijas lauksaimniecības produkcijas eksports uz ES valstīm ir 11 miljardi mārciņu (14,2 miljardi eiro) ik gadu.

Izstājoties no ES, uz šīs valsts ražojumiem tiktu attiecināti tādi paši muitas tarifi un ieviestas muitas tarifu kvotas kā uz jebkuru trešo valstu produktiem, kas sadārdzina gala produktu patērētājiem. Turklāt īsā laikā Lielbritānijai nebūtu iespējams atrast alternatīvus tirgus.

Trassa norādījusi, ka lauksaimniecības sektoru jau patlaban ietekmē pieprasījuma mazināšanās Ķīnā un Krievijas embargo, kā iznākumā mazinājušās cūkgaļas, mājputnu, liellopu gaļas, cukura un citu produktu cenas.

Ņemot vērā tirgus nepastāvīgumu, krasās un neprognozējamās cenu svārstības, Lielbritānijai nav īstais laiks diskutēt par izstāšanos no ES, jo ietekme uz lauksaimniecības sektoru būs ievērojama.

Kā ziņots, Lielbritānijā 23.jūnijā ir paredzēts referendums par Lielbritānijas palikšanu ES vai izstāšanos no tās. Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons ir paziņojis, ka šajā referendumā paustais vēlētāju lēmums būs galīgs un atkārtoti referendumi par šo jautājumu netiks rīkoti.

Latvijā

Apelācijas sūdzību par pirmās tiesas spriedumu, ar kuru bijušajam Saeimas deputātam Jānim Ādamsonam par spiegošanu Krievijas labā piespriests cietumsods uz astoņiem gadiem un sešiem mēnešiem Rīgas apgabaltiesa plāno turpināt skatīt 2025.gada 13.janvārī plkst.10, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Svarīgākais