Valsts rīkotais iepirkums par sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumu nodrošināšanu patvēruma meklētājiem, kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu paredz sniegt palīdzību tikai pārvietojamajiem patvēruma meklētājiem, kas ir ļoti neliela daļa no visas mērķa grupas, kā arī nav skaidrs, kādēļ sociālajiem darbiniekiem un sociālajiem mentoriem atalgojumu plānots noteikt atkarībā no klientu skaita mēnesī, aģentūrai LETA sacīja biedrības "Patvērums "Drošā māja"" vadītāja Sandra Zalcmane.
Viņa skaidroja, ka šajā iepirkumā fokusēšanās uz noteiktu patvēruma meklētāju grupu - pārvietotie patvēruma meklētāji un šīs personas pēc bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanas - ir lielākā iebilde no biedrības puses, jo valstī pašlaik uzturas daudz vairāk patvēruma meklētāju. Biedrība pašreiz strādā vien ar sešām minētajā grupā ietilpstošām personām. Vienlaikus patlaban Muceniekos vien uzturas ap 80 cilvēku, kam tāpat nepieciešama palīdzība, uzsvēra Zalcmane. "Sniegt palīdzību tikai tiem sešiem cilvēkiem nav taisnīgi," pauda biedrības vadītāja.
Kā vēl vienu trūkumu iepirkuma konkursa nolikumā Zalcmane minēja nosacījumu, ka pakalpojuma sniedzējam nav plānots piešķirt avansa maksājumus, kas nozīmē, ka darbu veikšanai sākotnēji nepieciešams ieguldīt personīgos līdzekļus, kas projekta beigās pēc visu dokumentu pārbaudes tiktu atmaksāti. Šis nosacījums arī raisa daudz neskaidrību, kā organizēt darbu nevalstiskai organizācijai, ja šādi finanšu līdzekļi nav pieejami.
Konkursā tiek meklēts viens sociālais darbinieks un pieci mentori. Zalcmane izteica viedokli, ka nav skaidrs, kādēļ uz tik nelielu iepirkumā noteikto mērķauditoriju un tik īsu pakalpojuma sniegšanas laiku ir nepieciešams salīdzinoši liels darbinieku skaits. Pēc viņas vārdiem, sniegt pakalpojumus noteiktajai mērķa grupai būtu iespējams arī ar mazāku darbinieku skaitu.
Zalcmane arī norādīja uz neskaidro atalgojuma aprēķināšanas sistēmu - pēc nolikuma plānots katram darbiniekam maksāt atalgojumu proporcionāli klientu skaitam mēnesī, piemēram, sociālajam darbiniekam bruto summa ir 11,667 eiro par vienu klientu mēnesī.
Zalcmane arī komentēja šī projekta laiku - tas paredzēts četru mēnešu garumā. Viņa skaidroja, ka vismaz trīs mēneši ir plānoti, lai izvērtētu pārvietojamo patvēruma meklētāju dokumentus un lemtu par viņiem piešķiramo statusu, savukārt par integrāciju vietējā sabiedrībā, par darba iespējām, personas iesaisti citās aktivitātēs varēšot runāt vien pēdējā mēneša laikā, kas neesot efektīvi. "Sanāk, ka gribam labus rezultātus, bet tam neparedzam laiku," pauda Zalcmane.
Komentējot nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) izteikumus, ka darbiniekiem, kas strādās ar patvēruma meklētājiem, būtu jāsamazina atalgojums, lai netiktu diskriminēti citi valstī strādājošie sociālie darbinieki, Zalcmane norādīja, ka atbildīgajām iestādēm būtu jāizskaidro, ko publiski izskanējušās summas - 1400 eiro sociālajam darbiniekam un 1000 eiro mentoriem - sevī ietver, un tas nav tikai atalgojums un valsts noteiktie nodokļi. "Svarīgi ir izprast arī darba specifiku ar šo grupu un atzīt faktu, ka šādu speciālistu Latvijā šobrīd ir neliels skaits un tie vēl ir jāsagatavo," norādīja biedrības vadītāja.
Jau kopš 2007.gada biedrībā "Patvērums "Drošā māja"" darbojas profesionāļu komanda patvēruma meklētāju, bēgļu un personu ar alternatīvo statusu atbalstam. Astoņu gadu laikā biedrība ir īstenojusi Eiropas Bēgļu fonda atbalstītus projektus, kuru laikā gadā vidēji nodrošinājusi juridisko, sociālo, medicīnisko un materiālo palīdzību ap 80 cilvēkiem, kā arī, organizējot izglītojošus seminārus, dalījusies praktiskajās zināšanās par migrācijas tēmu Latvijas pašvaldībās.
Kā ziņots, valsts rīkotajā iepirkumā par sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumu nodrošināšanu patvēruma meklētājiem, kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu nav saņemts neviens pieteikums.
Vakar noslēdzās pieteikumu iesniegšanas termiņš, un tagad amatpersonas lems, kā rīkoties tālāk. Iepriekš Labklājības ministrija bija plānojusi, ka sociālie darbinieki un mentori darbu sāks vēlākais šonedēļ.
Tikmēr VL-TB/LNNK ir nākusi klajā ar aicinājumu samazināt algu sociālajiem darbiniekiem, kuri strādās ar imigrantiem. Tās ieskatā atalgojums ir neadekvāti liels, salīdzinot ar to, cik vidēji saņem sociālie darbinieki.