Krievijas gāzes koncerna "Gazprom" piedāvātās gāzes cenas dažādām valstīm atšķiras, jo katrā valstī ir dažādi gāzes patēriņa apjomi, aģentūrai LETA skaidroja AS "Latvijas Gāze" (LG) valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.
LETA jau rakstīja, ka Eiropas Savienība (ES) vēlas pārbaudīt līgumus, kurus "Gazprom" slēdzis ar Eiropas uzņēmumiem, pastāvot aizdomām, ka Krievijas enerģētikas gigants, pārkāpjot bloka noteikumus, uzspiedis negodīgas cenas, ziņo vācu laikraksts "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Laikraksts vēsta, ka Eiropas Komisija (EK) vēlas iegūt pilnīgu informāciju par līgumiem, kas slēgti ar "Gazprom". Tas attiecas uz līgumiem, kuru darbība ir ilgāka par gadu un kuri nodrošina vairāk nekā 40% no konkrētās dalībvalsts dabasgāzes patēriņa.
Kalvītis stāstīja, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, šogad "Gazprom" Baltijas valstīm piedāvā gāzi par līdzīgām cenām, savukārt piedāvāto cenu atšķirību citām valstīm LG vadītājs skaidroja ar gāzes patēriņa apjomiem.
"Dabīgi, ka Baltijas valstu mazais gāzes patēriņa apjoms nevar konkurēt ar, piemēram, Vāciju. Tāpēc nav korekti salīdzināt Vācijai piedāvātās cenas ar Latvijai piedāvātajām," skaidroja Kalvītis.
Tāpat viņš atzina, ka jau labu laiku sarunās par gāzes cenām ar "Gazprom" nepiedalās valstu vadītāji.
"Agrāk enerģētikas jautājums bija tik būtisks, ka ar to nodarbojās visu valstu vadītāji. Kad pats biju ekonomikas ministrs un arī Ministru prezidents devos uz Maskavu, lai runātu par gāzes cenām un piegādēm. Tolaik tas bija valsts uzdevums - rūpēties par šiem jautājumiem. Turpretī tagad enerģētikā tiek ieviesti tirgus elementi un atbildība tiek uzlikta uz uzņēmēju pleciem," stāstīja LG vadītājs.
Vaicāts, vai tagad Latvijas valdības pārstāvjiem vajadzētu iesaistīties sarunās ar "Gazprom" par gāzes cenām, Kalvītis atzina, ka šādas nepieciešamības nav, jo starp LG un "Gazprom" ir noslēgts ilgtermiņa sadarbības līgums par gāzes piegādēm Latvijai līdz 2030.gadam.
LETA jau rakstīja, ka Krievijas gāzes koncerna "Gazprom" atšķirīgā gāzes cenu veidošanas formula Eiropas valstīm nav caurredzama, aģentūrai LETA atzina Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.
EM eksperts norādīja, ka nevar runāt par to, ka "Gazprom" gāzes cenu piedāvājums Latvijai būtu negodīgs. "Šis jautājums ir jāskata plašākā kontekstā. Dažādās gāzes tirdzniecības biržās Eiropā viens un tas pats piegādātājs - neatkarīgi no klienta attāluma - piedāvā dažādas cenas. Spilgts piemērs ir Latvija, kurai ir par 20% zemāka cena nekā Lietuvai, bet Vācijai cena ir vēl zemāka. Jautājums ir par to, kā šī cena veidojas. Tā kā piegādātājs ir viens, kas nosaka cenas formulu, pastāv risks, ka formulas nav atbilstošas valstu likumdošanai," stāstīja Spiridonovs.