Ņemot vērā suņu barība vada dilatācijas jeb paplašināšanās slimības pētnieku publisko retoriku, kurā skaitļi un fakti atšķiras, ir visi iemesli apšaubīt pētījuma objektivitāti un patiesos mērķos, uzskata AS “Tukuma Straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks.
Ražotājs, reaģējot uz medijos sacelto ažiotāžu, par suņu barības vada paplašināšanās slimību, vēlas uzsvērt – gan šajā pētījumā, gan citās pārbaudēs konstatēts, ka barība atbilst visām Eiropas Savienības normām un nav saistīta ar slimības izraisīšanu.
“Publiskajā telpā nemitīgi mainās informācija par saslimušajiem suņiem – Latvijas veterinārārstu biedrības vadītāja Lita Kanopore ziņo, ka runa par vairākiem desmitiem mēnesī, paši pētnieki min, ka runa ir par astoņiem gadījumiem mēnesī, bet tikmēr zinātniskās iestādes BIOR vadītājs izsakās, ka tie 4-5 suņi mēnesī un pauž šaubas, vai vispār satraukumam ir pamats,” secina Podnieks.
Ražotājs arī piebilst, ka redzams, ka medijos tiek izmantoti gandrīz vienu un to pašu suņu saimnieku stāsti, kur vienā no gadījumiem ir pilnīgi skaidri ir zināms – slimības cēlonis bija tas, ka suns norija svešķermeni.
Turklāt pēc Podnieka sacītā, “Tukuma Straumei” neviens konkrētu informāciju par reāliem gadījumiem tā arī nav sniedzis.
“Mēs vēlamies izturēties atbildīgi, jo suņu veselība ir mūsu prioritāte. Taču līdz šim arī neviens saimnieks, kura sunītis būtu cietis no šīs saslimšanas, ar situāciju apliecinošiem medicīnas dokumentiem, pie mums nav vērsies,” teica Podnieks.
“Tukuma Straume” vadītājs uzsvēra, ka uzņēmums vairākkārtīgi ir izrādījis iniciatīvu iesaistīties un palīdzēt situācijas noskaidrošanā.
Arī Zemkopības ministrija, balstoties uz pētījumā līdz šim noskaidroto, noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība.
Pārtikas un veterinārais dienests kopš ažiotāžas sākšanās pērnā gada maijā DOGO barību suņiem ir pārbaudījis 15 reizes, paņemti vairāk nekā 40 paraugi un visās 15 reizēs rezultāts ir bijis viens un tas pats – DOGO barība ir kvalitatīva un atbilst visām Eiropas Savienības normām.
Atbilstoši Zemkopības ministrijas aplēsēm Latvijā ir aptuveni 160 tūkstoši suņu, tikmēr pētījuma veicēji norāda, ka pēdējā pusotrā gadā mēnešos it kā ir konstatēti 130 saslimšanas gadījumi. Savukārt par iepriekšējiem periodiem salīdzinošie dati nav pieejami.
Vēl pirms iestāšanās Eiropas Savienībā, “Tukuma straume” sāka ieviest HACCAP principus kvalitātes paškontroles sistēmā. Uzņēmuma laboratorija veic izejvielu kvalitātes kontroli, kvalitātes kontroli būtiskākajos ražošanas procesa punktos, gatavās barības kvalitātes pārbaudi. To kvalitātes rādītāju noteikšana, kuru neveic uzņēmuma laboratorija, notiek PVD BIOR laboratorijā, LU Bioloģijas institūtā Salaspilī, LLU Agronomijas zinātņu laboratorijā, KEMIN inspired molecular solution laboratorijā Beļģijā, Eirofin laboratorijā Vācijā.