Šodien Latvijas kabeļtelevīzijas un ciparu televīzijas operatori "IZZI", "Baltkom" un Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācija, kas pārstāv 25 kabeļtelevīzijas operatorus tikās ar Nacionālo Radio un televīzijas padomi (NRTP), "Lattelecom", Latvijas Valsts radio un televīzijas centra un "Hannu Digital" pārstāvjiem lai pārrunātu pāreju uz virszemes apraidi ciparformātā.
Ministru kabineta 2009.gada 2.septembra noteikumu Nr. 714 8.punktā ir teikts, ka "Elektronisko sakaru komersantam, kurš veic televīzijas programmu zemes apraidi ciparformātā, ir pienākums informēt sabiedrību par minētā pakalpojuma pieejamību Latvijas Republikas teritorijā." Nozares pārstāvji ir noraizējušies par to, ka sabiedrības informēšana tiek jaukta ar reklāmas aktivitātēm, kā rezultātā lielā daļā sabiedrības valda neizpratne par gaidāmajām izmaiņām un analogās apraides atslēgšana tiek vērtēta negatīvi.
Attiecībā uz apraides tīkliem un to savstarpējo konkurenci Eiropas Savienības prakse paredz tehnoloģisko neitralitāti, proti, neviens no TV signāla izplatības veidiem nav tiesīgs saņemt īpašas priekšrocības vai izmantot valsts resursus, lai konkurētu ar citiem pakalpojumu sniedzējiem. Latvijā virszemes apraidei pārejot tikai uz ciparu izplatību draud izveidoties situācija, kurā Lattelecom iegūst īpaši labvēlīgu statusu sava pakalpojuma virzīšanai tirgū, kurā tas jau darbojas ar interneta, telefonsakaru un interaktīvās TV pakalpojumiem.
Ar mērķi noskaidrot sabiedrības informētību par pāreju uz virszemes digitālo televīziju Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācija 2010.gada janvārī veica kvantitatīvo pētījumu, aptaujājot 1000 interneta lietotājus vecumā virs 20 gadiem, kuri atlasīti atbilstoši Latvijas iedzīvotāju demogrāfiskajam sastāvam. Aptaujas dati parādīja, ka 40% no respondentiem nav informācijas par to, kad tiks atslēgta analogā apraide. Tas nozīmē, ka gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju jeb katrs otrais nav informēts par pāreju uz virszemes digitālo televīziju. Turklāt jāņem vērā fakts, ka pētījumā piedalījās par tehnoloģijām zinoši Latvijas iedzīvotāji, kas strādā interneta vidē un kuriem ir plaši pieejama dažāda veida informācija.
Pētījumā tika lūgts novērtēt valsts lēmumu pāriet uz virszemes digitālo televīziju. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem 73% no Latvijas iedzīvotājiem negatīvi vērtē analogās televīzijas atslēgšanu. Tam minēti vairāki iemesli: 35% no respondentiem ir negatīvs vērtējums, jo pāreja saistīta ar papildu finanšu izdevumiem; 20% uzskata, ka tas notiek pārāk sasteigti, savukārt 18% atzīst, ka ir pārāk daudz neskaidrību. Vērtējot valsts lēmumu par analogās televīzijas atslēgšanu, 11% no Latvijas iedzīvotājiem norāda, ka šis jautājumus viņus neskar, jo izmanto kabeļtelevīzijas provaideru pakalpojumus. Pozitīvi valsts lēmumu vērtē tikai 14% respondentu: 7% uzskata, ka pāreja uz virszemes digitālo televīziju ir nozīmīga tehnoloģiju attīstībā; vēl 7% uzskata, ka tas uzlabos pakalpojumu. Tas, ka liels skaits respondentu negatīvi novērtē analogās apraides pārtraukšanu, tikai apliecina - sabiedrības informēšana ir nepietiekama. Iedzīvotāji neuztver pāreju uz virszemes apraidi ciparformātā kā tehnoloģiju attīstības rezultātu, bet izjūt to kā varas gaiteņos apstiprinātu apgrūtinājumu.
Vērtējot publikācijas, kas atspoguļo pāreju uz virszemes apraidi ciparformātā, kabeļtelevīzijas operatori ir secinājuši, ka nepietiekami liela uzmanība tiek pievērsta faktam, ka abonenttelevīzijas klientu ikdienā nekādu izmaiņu šajā saistībā nebūs. Tas rada nevajadzīgu uztraukumu uzņēmumu klientos, kuri pēdējā laikā aktīvi vēršas pie pakalpojumu sniedzējiem ar jautājumiem par to, vai varēs turpināt skatīties ierastos kanālus. Vienlaikus, noklusējot būtisku informāciju par televīzijas skatītājiem, uz kuriem izmaiņas neattieksies, iespējams, tiek maldināti patērētāji, mudinot viņus iegādāties nevajadzīgu aprīkojumu.
Lai mainītu esošo situāciju un uzlabotu iedzīvotāju informētību, sarunas laikā NRTP tika aicināta aktīvāk iesaistīties sabiedrības informēšanā un atbalstīt kabeļtelevīzijas operatoru iesāktās aktivitātes, lai mazinātu objektīvas informācijas trūkumu, radot lielāku izpratni un izvairoties un nevajadzīgiem pārpratumiem.
Sarunas gaitā NRTP atzina, ka ir veicami uzlabojumi sabiedrības informēšanā un kā pirmais konkrētais solis būs informācijas ievietošana NRTP mājas lapā, sniedzot objektīvu, ar visām iesaistītajām pusēm saskaņotu, skaidrojumu par to, kurus iedzīvotājus vistiešāk skars pāreja uz virszemes apraidi ciparformātā.