Partijas "Pilsoniskā savienība" (PS) Rīgas domes frakcijas vadītājs Ģirts Valdis Kristovskis uzskata, ka pabalstu no Eiropas Parlamenta (EP) saņem pamatoti, informēja PS konsultante preses jautājumos Sallija Benfelde.
Kristovskis atteicies no algas par deputāta darbu Rīgas domē un pārtiek no pabalsta, ko maksā Eiropas EP.
"Pašlaik, ņemot vērā to, ka EP nav noslēpts fakts, ka Kristovskis ir pašvaldības deputāts, bet šo institūciju interesē vien tas, vai par deputāta pienākumu pildīšanu tiek saņemta alga, acīmredzot galvenais nosacījums ir, vai pēc mandāta pilnvaru laika beigām tiek darīts darbs, par kuru tiek maksāta alga. Respektīvi, algu un pabalstu reizē saņemt nevar," skaidroja Benfelde.
Kā norādīja PS pārstāve, Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likuma 14. pants nosaka: deputāts savas pilnvaras realizē no darba brīvajā laikā. "Tātad deputātam ir pamatdarbs, no kura brīvajā laikā viņš pilda deputāta pienākumus. Kristovskim šāda pamatdarba nav, jo partija ir sabiedriska organizācija, kuru viņš vada pēc brīvprātības principa, algu par to nesaņemot," norādīja Benfelde.
Turklāt Kristovskis nav amatpersona un nav arī deputāts kādā citā parlamentā, piebilda PS konsultante preses jautājumos. "Tādēļ, manuprāt, neviens likums netiek pārkāpts. Un tā uzskata arī EP, ja jau pabalsts tiek maksāts," šādu Kristovska viedokli pauda Benfelde.
Kā aģentūrai LETA iepriekš skaidroja Kristovskis, EP viņam pēc deputāta amata atstāšanas pagājušajā gadā piešķīris bezdarbnieka pabalstu uz pusgadu. "Pabalsts tiek piešķirts uz pusgadu, un statuss ir jāatjauno. Ja man šo statusu neatjaunos, prasīšu algu no Rīgas domes."
Kristovskis gan precīzi nenorādīja, cik liels ir EP viņam maksātais pabalsts, vien atzina, ka tas esot lielāks, nekā viņš varētu saņemt Rīgas domē.
Aģentūras LETA aprēķini liecina, ka Kristovska kā bijušā eiroparlamentārieša no ES budžeta maksātais pārejas pabalsts varētu būt daudz lielāks par viņa kā Rīgas domes deputāta algu.
EP deputātu nolikums noteic, ka bijušie eiroparlamentārieši var pretendēt uz pārejas pabalstu, kas ir tikpat liels kā deputāta alga.
Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2008.gada vasarā vidēji viens no Latvijas ievēlētais EP deputāts mēnesī saņēma 1800 eiro jeb 1265 latus. Savukārt jaunajā sasaukumā EP deputātu alga ir 7665 eiro jeb 5386 lati. EP nolikumā nav precizēts, vai pārejas pabalsts bijušajam eiroparlamentārietim tiek izmaksāts tik liels, cik viņš savulaik nopelnīja kā deputāts, vai arī tas tiek maksāts atbilstoši pašreizējām EP deputātu algām.
Nolikumā teikts, ka pārejas pabalsts ir tik pat liels kā EP deputāta alga, proti, 38,5% no Eiropas Kopienu Tiesas tiesneša pamatalgas.
Pārejas pabalsta mērķis ir finansiāli palīdzēt bijušajam EP deputātam pārvarēt laika posmu starp deputāta pilnvaru izbeigšanos un profesionālās darbības atsākšanu. Pabalstu iespējams saņemt par katru deputāta pilnvaru īstenošanas gadu. Tas gan maksājams ne mazāk kā sešus un ne vairāk kā 24 mēnešus.
"Ja deputāts uzņemas deputāta pilnvaras kādā citā parlamentā vai stājas kādā oficiālā amatā, pārejas pabalstu maksā, kamēr viņš uzsāk šo deputāta pilnvaru vai amata pienākumu pildīšanu," teikts nolikumā.
Tāpat nolikumā norādīts, ka, "uzsākot īstenot citas deputāta pilnvaras vai kādu oficiālu amatu, vairs nav pamata šā pabalsta maksāšanai".
Rīgas domes deputātam tiek apmaksātas līdz 40 darba stundas mēnesī, nosakot vienas stundas algas likmi 13,60 latu apmērā. Tādējādi parasts domes deputāts, lielākais, var saņemt 544 latus pirms nodokļu nomaksas.
Stājoties domes deputāta amatā, Kristovskis deklarējis 6800 latu skaidras naudas uzkrājumus, 35 000 latu un 90 000 eiro (63 000 latu) uzkrājumus "SEB" bankā, kā arī 48 000 eiro (33 600 latu) uzkrājumus AS "Danske bank" Latvijas filiālē.
Amatpersonas deklarācijā Kristovskis norādījis, ka viņam pieder arī vairāki nekustamie īpašumi un vieglā automašīna "Jaguar". Kristovskis arī aizdevis 22 500 latus.