Latvijas neatkarības atjaunošanas 24. gadadienā, 4. maijā, Latvijā ieradās Nobela miera prēmijas laureāts un budistu garīgais līderis Dalailama XIV. Viņš apsveica Latvijas tautu, norādot, ka mazas nācijas var būt lielu pārmaiņu iniciatori visā pasaulē.
Īsā laika periodā dalailama Latvijā viesojas jau otrreiz, šoreiz – lai divas dienas pirmo reizi Baltijā vadītu mācības par gudrību un līdzcietību Baltijas un Krievijas budistiem.
Vakar jau kopš agra rīta pie starptautiskā izstāžu centra Ķīpsalā cilvēki stāvēja garās rindās un stāvlaukumā atradās ļoti daudz mašīnu ar Krievijas numuriem. Dalailama Krievijā ielaists netiek, tāpēc saprotama ir šīs valsts budistu interese un vēlme satikt savu garīgo līderi. Pasākuma organizatori plānojuši, ka mācībās piedalīsies aptuveni 5000 cilvēku no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, tajā skaitā no Kalmikijas, Tuvas un Burjatijas. Dalailama izstāstīja, kāpēc tik drīz pēc iepriekšējās vizītes pērnā gada septembrī ieradies Latvijā. Tikšanās reizē vienkārša krievu sieviete esot teikusi, ka daudzi nevar nokļūt līdz Indijai, jo nav naudas tik tālam ceļam, bet uz Latviju no Krievijas atbraukt esot vienkāršāk. «Un es izlēmu – atbraukšu šurp vizītē,» sacīja dalailama. Viņš atzina, ka novērtē tos vienkāršo cilvēkus, kam nav daudz naudas, bet kuri ir ieradušies uz viņa mācībām Rīgā. Tiesa, zālē pirmajās rindās bija redzami, spriežot pēc apģērba, arī ļoti pārtikuši cilvēki.
Kad pēc pirmās mācību sesijas bija iespēja dalailamam uzdot jautājumus, pie mikrofoniem sastājās lielākoties cilvēki, kuru vaibsti liecināja par izcelsmi Tālajos Austrumos. Viņi izmantoja izdevību sarunāties ar budistu garīgo līderi aci pret aci. Viņam jautāja arī par konfliktu Ukrainā. «Spēka lietošana – tas ir vecmodīgi. 21. gadsimtā visu var nokārtot sarunu ceļā,» atbildēja dalailama.
Mācību ietvaros garīgais līderis divas dienas māca budisma filozofijas pamatus, ņemot vērā divus klasiskos tekstus – Sirds sūtra un Gjalseja Togmeja Zangpo darbu Bodhisatvas trīsdesmit septiņas prakses. Interesi varētu raisīt gan divas unikālas izstādes, gan filma un koncerts, kas būs īpaši veltīts mācību apmeklētājiem. Uz Latviju atvesta fotoizstāde Dalailama. Kamēr eksistē Visums... un budisma sakrālās glezniecības (tankas) izstāde Dzīvā tradīcija – Nikolaja Dudko tankas budisma glezniecībā. N. Dudko dzīvo Burjatijā, budisma glezniecību mācījās pie dalailamas personīgā mākslinieka. Tanka ir tibetiešu termins, kas nozīmē «tāds, kas var tikt sarullēts». Parasti šajos filigrāni izzīmētajos darbos tiek attēlotas budisma dievības vai mandalas. Tankas radīšanas process ir ļoti meditatīvs. Arī latviešu māksliniece Flēra Bīrmane Nepālā apgūst budisma glezniecību un ir stāstījusi, ka pirmais mācību gads tiek pavadīts, apgūstot tehniku, proporcijas un krāsu izmantošanu, iedziļinoties ikonogrāfijā. Tikai otrajā gadā var gleznot uz audekla. Starp citu, mākslinieces mamma ir pirmā budistu mūķene Latvijā.
Mācību dalībnieki fotoizstādē, tāpat kā krievu dokumentālista Vitālija Manska filmā Saullēkts/Saulriets, ieraudzīs dalailamas ikdienu un dzirdēs režisora sarunas ar budistu līderi neformālā gaisotnē. Šodien dalailamas studentiem muzicē viens no krievu rokmūzikas grandiem Boriss Grebenščikovs un grupa Aquarium.