Fragments no šodien "Neatkarīgajā Rīta Avīzē" publicētās intervijas ar Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāju Veroniku Krūmiņu.
– Ko administratīvo tiesu pieredze liecina par mūsu sabiedrību?
– Ja runājam plašāk, tad noteikti būtu jāvērtē sabiedrības izpratne par tiesāšanos. Diemžēl mūsu sabiedrību raksturo savdabīga tendence – nepamatota un sīkumaina strīdēšanās. Mums ir ļoti daudz tukšu lietu. Jo cilvēki nevēlas kompromisus. Piemēram, cilvēks nāk uz VID un pieprasa, lai viņam izsniedz informāciju par visām amatpersonu deklarācijām. Tās ir publiski pieejamas. Dienests viņam atbild, ka visas deklarācijas ir atrodamas internetā. Cilvēks atbild, ka meklēšana internetā prasīs viņam nesamērīgi daudz laika. Dodiet man šo informāciju jūs! Viņš nāk ar šo lietu uz tiesu. Mums tā jāņem pretī, jo ir atteikums sniegt informāciju.
Vēl mums ir daudzas ar PVN saistītas lietas. Cilvēkiem ir dažādas shēmas, kā izkrāpt no valsts naudu. Visi papīri kārtībā, taču darījums pēc būtības nav noticis. Cilvēki uzsver šo – «papīri kārtībā», bet tiesnesis skatās pēc būtības, vai darījumi tiešām ir notikuši. Bijuši vesela gūzma cilvēku, kuri neapmierināti ar to, ka tiesa neskatās tikai uz papīriem.
Bieži vien, kaut vai administratīvo pārkāpumu lietās, pārkāpēji nāk uz tiesu un stāsta, ka policists uzēdies tieši viņiem, ka gada laikā desmito reizi nez kāpēc aiztur tie ši viņus. To, ka jāatbild par patiešām izdarītu pārkāpumu, viņi vienkārši nepieņem.
Vai arī no otras puses – kāda ir juridiskā izglītība? Mēs redzam, kādi pārstāvji (juristi, advokāti) nāk uz tiesas sēdēm. Tie gatavi bārstīt tukšas frāzes, lai process notiktu procesa dēļ. Ņemot vērā neuzticēšanos tiesām, pārstāvis pašlaik var ļoti vienkārši pārliecināt pārstāvamo tērēt naudu par acīmredzami nelietderīgu tiesāšanos… Vai tie, kurus šie «pārstāvji» pārstāv, maz saprot, cik nekvalitatīva ir šāda pārstāvība?
Tas viss liecina par tiesiskās apziņas un tiesiskās kultūras problēmām. Cilvēku ticība valstij lielā mērā atkarīga no tiesu darba. Ja cilvēks ticēs, ka viņa lieta tiesā tiks izskatīta objektīvi un taisnīgi, tad viņš ticēs arī valstij kopumā. Bet es negribu te nevienu izslēgt. Ne izpildvaru, ne likumdevēju, ne tiesu varu, ne arī sabiedrību kopumā.
Pilnu intervijas tekstu lasiet šodienas "Neatkarīgajā"