Nākamnedēļ, 9. novembrī, uz Arēnu Rīga radus, draugus, paziņas, domubiedrus un vienkārši mūzikas mīļotājus aicinās Mikrofona ieraksti – latviešu mūzikas ierakstu flagmanis atzīmēs savas pastāvēšanas divdesmitgadi.
Mikrofoniešu rīkotais pasākums 20 gadi latviešu mūzikā nes lielkoncerta nosaukumu, taču tikpat labi tas varētu saukties lielballe vai lielburziņš - tā dalībnieku skaitā tikai pazīstami vārdi, tikai savējie, ar kuriem kopā piedzīvoti daudzi skaisti un arī ne tik skaisti brīži. Prāta vētra, Laima Vaikule, Labvēlīgais tips, Menuets, Pērkons, Bet Bet, Līvi & Buks, Turaidas Roze, Credo, Olga Rajecka, Viktors Lapčenoks, Normunds Rutulis, Uldis Marhilēvičs, Musiqq, Aija Andrejeva, Igo un daudzi citi.
Ar MicRec zīmi šajos divdesmit gados izdoti teju 560 latviešu mūzikas albumi un dziesmu apkopojumi dažādos skaņu nesējos, sākot ar vinila platēm, audiokasetēm, kompaktdiskiem, minidiskiem un DVD un beidzot ar digitālajiem lejupielādes un tiešsaistes izdevumiem, tātad saprotams, ka koncerta rīkotājiem bija, no kā izvēlēties, dalībnieku sastāvu tam komplektējot. «32 dažādi mākslinieki - grupas un solisti. Katrs izpildīs vienu dziesmu - lai visiem dotu iespēju. Tiesa, tik un tā aiz borta palikuši daži, kuri gribēja piedalīties koncertā, bet diemžēl nācās atteikt viņiem, jo skatītāju klausīšanās kapacitātei tomēr ir robežas. Nekas, visus pēc tam gaidīsim afterītī un kopīgi nosvinēsim!» jokoja Mikrofona ierakstu direktore Elita Mīlgrāve. Vai būs arī Raimonds Pauls, viņu kaut kā koncerta dalībnieku sastāvā nemana? «Maestro ir lūgto viesu sarakstā. Viņš šoreiz nesolījās kāpt uz skatuves, jo tikai vienai dziesmai noorganizēt lielo bigbendu būtu sarežģīti. Mēs būsim ļoti pagodināti, ja Maestro atnāks. Starp citu, viņš laipni sakārtoja bērnu ansambļa Dzeguzīte popūriju, ar ko viņi uzstāsies, - tik forši uztaisīt popūrijus māk tikai viņš! Mums būs vēl vairāki popūriji - Prāta vētrai, Labvēlīgajam tipam, Normundam Rutulim. Kā pārskrējiens lielākajiem hitiem. Programmas uzstādījums tāds arī ir: hiti un tikai hiti.»
Neskatoties uz šādu uzstādījumu, lielkoncerts nebūs tikai hitu atreferējums - daudzas grupas kārtīgi piestrādājušas pie tā, lai šo savu vienu priekšnesumu atrādītu iespējami efektīgāk un klausītājiem interesantāk. Piemēram, Laima Vaikule dziedās hitu no sava pirmā albuma Viss nāk un aiziet tālumā, un uz skatuves viņai pievienosies Intars Busulis un Jānis Stībelis. Grupa Zodiac izpildīs kompozīciju Pacific Time, kuru pirms gada pirmo reizi atskaņoja populārajā Krievijas šovā Вечерний Ургант. Gatavojoties iznācienam «galvenais Visuma valdnieks sastāvā», kā sevi dēvē pats Jānis Lūsēns, stāsta: «Mums šobrīd faktiski ir jauns sastāvs, spēlēju kopā ar ģitāristu Mārci Auziņu, bundzinieku Mārtiņu Lindi un basģitāristu Jāni Sējānu junioru. Esam ierakstījuši jaunu, tikai Krievijā izdotu albumu Pacific Time, kurā izmantotas pazīstamās tēmas no pirmās plates. Dziesmu ar šādu nosaukumu īpašā apdarē būs iespēja dzirdēt arī Arēnā Rīga.» Īpašu priekšnesumu jubilejas koncertam gatavo arī grupa Bet Bet kopā ar vienu no vadošajiem zēnu koriem Baltijā - Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu kori diriģenta Jāņa Vanaga vadībā. Viņu izpildījumā skanēs Raimonda Paula dziesma ar Jāņa Petera vārdiem no cikla Pērļu zvejnieks. Olga Rajecka un Turaidas Roze šiem latviešu mūzikas svētkiem gatavo Imanta Kalniņa Karsta mana jauna dziesma, kas būs kopīgs priekšnesums ar Tautas deju ansambli Līgo - deju kolektīvu, kuram Mikrofona ieraksti izdevuši vairākus DVD. Akadēmiskās mūzikas pusi arēnā pārstāvēs Trīs tenori - Nauris Puntulis, Guntars Ruņģis un Miervaldis Jenčs, kuru albums Ziemassvētkos ar projektu «5 tenori» (pievienojoties Kārlim Zariņam un Jānim Sproģim) savulaik bijis viens no veiksmīgākajiem MicRec Ziemassvētku ierakstiem un saņēmis arī Zelta albuma apbalvojumu. Savukārt smagās mūzikas galu personificēs grupa Relicseed, kura jau nākamajā dienā dosies Eiropas turnejā. Šādu interesantumu uzskaiti varētu turpināt vēl un vēl.
Uzaicināto mākslinieku sarakstā manāmi gandrīz visi šā brīža latviešu topa mūziķi - droši vien nebija neviena, kas atteiktu? «Kad tu tā saki…» aizdomājas Elita. «Jā, no sazvanītajiem un aicinātajiem neviens neatteica, par ko esmu ļoti priecīga. No šiem māksliniekiem ir arī tādi, ar kuriem kādreiz strādājām, bet šobrīd dažādu iemeslu dēļ vairs aktīvi nesadarbojamies - nodibināta pašiem sava kompānija kā Prāta vētrai vai izvēlējušies iet patstāvīgu ceļu, kas šobrīd mūsu industrijā ir ļoti populāri. Taču arī viņi neatteica, ko es uztveru kā augstu mūsu darba novērtējumu. Pilnīgi visi uzstāsies par brīvu, neviens honorāru neprasīja, viņu uzstāšanās mums ir kā dāvana svētkos. Ivo Fomins tā arī teica - nu, protams, ka mēs jums to dāvināsim, jums taču ir svētki! Tas ir ārkārtīgi patīkami.»
***
Ierakstu kompānijas Mikrofona ieraksti izveide*
«1996. gads. Šis ir īpašs gads mūsu kompānijai. Dibināšanas gads. Jaunu cerību, jaunu mērķu un jaunu iespēju sākums. Kompānijas dibinātāji ir Elita Mīlgrāve, profesionāla žurnāliste un koncertu organizatore, un mūziķis un dzejnieks Guntars Račs. Abi jau vairākus gadus plecu pie pleca strādājuši Latvijas Radio leģendārā raidījuma un dziesmu aptaujas Mikrofons redakcijā, jau tad aktīvi uzsākot arī mūzikas izdošanu un izplatīšanu. Taču ir pienācis laiks kļūt patstāvīgiem un ar pilnu sparu veltīt sevi tikai mūzikas ierakstu izdošanai, TV un radio programmu producēšanai sadarbībā ar pirmajām privātajām radiostacijām un, protams, jaunu un jau pazīstamu mākslinieku karjeras attīstībai. Mikrofona laiks ir izdzīvots, lai dzīvo Mikrofona ieraksti! Kompānija noslēdz savstarpējās pārstāvniecības līgumu ar pasaules ierakstu gigantu EMI Records, un jauna, skaista dzīve var sākties!»
* Fragments no Guntara Rača atmiņām par kompānijas darbības divdesmit gadiem.
Ir plāns šīs atmiņas kādreiz apkopot grāmatā - varbūt uz Latvijas simtgadi.