Pirmā Artūra Maskata opera veltīta kinozinātniecei Valentīnai Freimanei

© F64

Decembra sākumā pasaules pirmizrādi piedzīvos starptautiski pazīstamā latviešu komponista Artura Maskata pirmā opera "Valentīna", kas veltīta Latvijas kultūras leģendai - kinozinātniecei Valentīnai Freimanei.

Opera ataino Latvijas vēsturei, kultūrai un dažādām Latvijā dzīvojošām tautām būtiskas, dramatisma pilnas lappuses laika posmā no 1939. līdz 1944.gadam. Valentīnas Freimanes bērnība ritējusi starp Rīgu un Berlīni, kur viņas tēvs bija UFA kinostudijas jurists, bet māte - apburoša sabiedrības dāma, ap kuru pulcējas tālaika kino pasaules zieds. Pēc atgriešanās Rīgā holokausts inteliģento ebreju ģimeni pārsteidz nesagatavotu. Bojā iet gan Valentīnas vecāki, gan jaunais vīrs, bet jaunā sieviete slēpjas līdz pat kara beigām. Pašlaik Valentīna Freimane dzīvo un strādā Berlīnē un Rīgā.

"Valentīnas Freimanes dzīves stāsts cieši savijies ar Latvijas un Eiropas vēstures notikumiem, ļaujot plašāk atklāt laikmeta panorāmu visā tās krāsainībā un pretrunīgumā. Valentīnas mūža dramatiskākie mirkļi sakrituši ar zīmīgajiem 20. gadsimta vēstures notikumiem: Latvijas neatkarības zaudēšanu, kurā bija nepieciešams milzīgs garīgais spēks, lai fiziski un morāli izdzīvotu, tomēr operā nav tikai politika: visus notikumus caurvij arī spilgts mīlas stāsts un dziļas jūtas," stāsta Arturs Maskats.

Operas libreta autori ir Liāna Langa un Arturs Maskats. Režisors - Viesturs Kairišs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece - Ieva Jurjāne, gaismu mākslinieks - Nikols Hungsbergs.

Operas pirmizrādi 5.decembrī diriģēs Modests Pitrens. Titullomā būs Inga Kalna vai Evija Martinsone.

Opera "Valentīna" ir viens no Rīgas - kultūras galvaspilsētas programmas notikumiem.

Izklaide

Daudzsološā latvju jaunā rokgrupa “Everet” klausītāju vērtējumam nodevusi savu jaunāko singlu “Kāpēc” un tam veltīto videoklipu, kas tapis sadarbībā ar kultūras namu “Atmoda”.

Svarīgākais