VAKARA ZIŅAS: Iepazīsties – seksīgākā pirmā lēdija Melānija Trampa

© Scanpix

8. novembrī notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvarēja Donalds Tramps. Viņš ir viens no ekscentriskākajiem un skandalozākajiem amerikāņu politiķiem, kurš lepojas ar iespaidīgām bagātībām, dīvainu matu sakārtojumu, kā arī kaisli pret skaistām un seksīgām sievietēm, vēlams no Austrumeiropas. Visdārgākā pērle «jaunizceptā» Amerikas prezidenta kronī ir viņa pašreizējā sieva – Melānija Trampa. »Vakara Ziņas« piedāvā ieskatīties faktu albumā, lai izprastu, kā skaistulei no Slovēnijas izdevās bruģēt ceļu uz Balto namu.

Pirmās lēdijas loma nesajūsmina

Trampa pirmā sieva Ivana ļoti vēlējās un visādi centās motivēt miljardieri Donaldu iekļauties politiskajā elitē un kādreiz pretendēt uz ASV prezidenta krēslu. Savukārt Trampa trešajai sievai Melānijai šī doma ne visai patika. Taču izskatās, ka viņa patīk amerikāņiem, un publika viņu ar interesi vēro, kaut gan Melānija priekšvēlēšanu kampaņas laikā diezgan reti parādījās līdzās vīram. «Mani neviens nekontrolē. Es ceļoju līdzi vīram, kad varu un esmu pārliecināta, ka ar manu dēlu viss būs kārtībā, varu atstāt viņu vienu uz pāris dienām.»

Lai gan Donalds Tramps atzinis, ka no Melānijas iznāks lieliska pirmā lēdija, bijušajai modelei nepatīk spekulēt par šo tēmu. Reiz viņa izteicās, ja notiks tāds brīnums, tad visdrīzāk viņa būs «tradicionāla» prezidenta sieva, piemēram, kā Džekija Kenedija, bet uz vaicājumu, ar kādiem jautājumiem viņa varētu nodarboties, daiļā dāma atbildēja, ka atbalstīs tās pašas labdarības, kuras līdz šim, precizējot: «Pārsvarā tās ir saistītas ar bērniem un slimībām.»

«Ne īpaši sarežģīto publisko izteikumu ziņā viņa ir sava vīra kopija. Parasti, atbildot uz žurnālistu jautājumiem, Melānija atkārto vienu un to pašu, ka viņai ir «stipri nervi», patīk visu darīt secīgi un loģiski, seko līdzi ziņām no «A līdz Z», tāpēc daudzi intervētāji atzinuši, ka ir jāsamierinās ar viņas sacīto. Taču atšķirībā no sava vīra Melānija ir ieturēta, pieklājīga un mierīga, tā viņu raksturo tuvākie cilvēki. «Viņa ir mājsaimniece, bagātniece, bet ne «tusētāja». Dod priekšroku ģimenei, nevis ballītēm un parasti no tām ļoti ātri pazūd,» raksturo viņu kāds sens slovēņu paziņa.

Varētu likties, ka Amerika ir mainījusies kopš 90. gadu sākuma, kad Hilariju Rodemu Klintoni sabiedrība asi kritizēja par nevēlēšanos sēdēt mājās un cept pīrādziņus. Tomēr tās pašas puritāniskās sabiedrības priekšstats par prezidenta sievas pienākumiem un būtību nav īpaši mainījies. Piemēram, Prinstonas universitātes absolvente, perspektīva juriste Mišela Obama Baltajā namā pavadītajos gados nodarbojās ar nevainīgiem problēmjautājumiem, kā cīņu pret bērnu aptaukošanos un dārzkopības nozari. Viņas priekštece Lora Buša visvairāk atbilda vidējā amerikāņa priekšstatam par to, kādai jābūt ASV pirmajai lēdijai. Visideālākā amerikāņu acīs vienmēr paliks Džekija Kenedija, kas bija tik toleranta pret vīriešu izlaidību.

*

Fakti, kurus nezināji par nākamo ASV prezidenta kundzi

Tie, kuri pazīst Trampa kundzi, uzskata, ka Džekija Kenedija Melānijai ir izcils paraugs. «Viņai lieliski izdodas izvietot telpā un skapjos porcelāna servīzes,» smej slavenais stilists Filips Bloks, kurš ar Melāniju apmeklē modes skates. Taču atšķirībā no Džekijas, kura jau apprecēja kongresmeni, Melānija nebija domājusi, ka izies par sievu pie politiķa. Viņa teica jāvārdu finanšu magnātam un piepildīja savu sapni par greznu dzīvesveidu, ko rūpīgi dokumentēja sociālās komunikācijas tīklu «Twitter» un «Instagram» profilos līdz brīdim, kad vīra kungs iesaistījās cīņā par prezidenta krēslu. Sociālajos tīklos publicētajās bildēs varēja vērot Melāniju baltā zīda halātā un stilistu komandas ielenkumā, sēžam savos Ņujorkas penthausa apartamentu zelta krēslos un dīvānā. Ko vien bija vērti foto, kuros viņa pozēja Trampa privātajā lidmašīnā vai relaksējoties savā baroka pilij līdzīgajā dzīvesvietā Trampa torņa virsotnē. Viena no pēdējām aktivitātēm sociālajos tīklos, pirms Melānijai nācās atvadīties no šīm fotogrāfijām un ierakstiem, bija vannasistabā ar zelta spoguļiem uzņemtais selfijs - «Atā, atā! Dodos uz vasaras rezidenci!»

Melānijas bērnība pat ne tuvu nelīdzinājās Ņujorkas augstāko aprindu dzīvesveidam un sadzīves apstākļiem. Viņa piedzima un izauga Sevnicā - sociālistiskās Dienvidslāvijas rūpnieciskā pilsētā, kas izveidojusies pie dzelzceļa stacijas un atrodas stundas brauciena attālumā no tagadējās Slovēnijas galvaspilsētas.

Atšķirībā no lielākās daļas komunistiskās Dienvidslāvijas pilsoņiem Melānijas vecāki dzīvoja diezgan turīgi. Viņas māte nodarbojās ar bērnu apģērbu dizainu vietējā trikotāžas fabrikā, bet tēvs - Viktors Knavs - bija automehāniķis, kurš piestrādāja par blakus esošās pilsētas Hrastnikas mēra šoferi. Pa pilsētu viņš pārvietojās mersedesā, kas bija visas apkaimes sajūsmas objekts. Ģimene varēja atļauties pārcelties uz dzīvi galvaspilsētā Ļubļanā, plašā dzīvoklī jaunuzceltā daudzdzīvokļu mājā. Regulāri braukt atvaļinājumā uz Franciju, Itāliju un Vāciju, bet ar laiku uzcelt pat vasarnīcu dzimtajā Sevnicā, kurā Melānijai ar māsu Inesu ļoti patika dzīvot. Pie ģimenes mājas pat tika ierīkota pastkastīte, kāda sastopama Amerikā.

Vēlāk Melānijas tēvs Viktors Knavs sāka nodarboties ar auto detaļu pārdošanu valsts uzņēmumā. Melānijas paziņas no Slovēnijas zina teikt, ka Knavs ar savu biznesa ķērienu un ārējo izskatu daudziem atgādina Trampu. Savukārt māte no ārzemju braucieniem meitām veda ārzemju modes žurnālus, kurus Melānija kāri lasīja. Pabeidzot vidusskolu, Melānija sapņoja par dizaineres karjeru un veiksmīgi iestājās Arhitektūras fakultātē Ļubļanas universitātē. Taču pēc otrās vietas iegūšanas 1992. gada modeļu konkursā «Slovenian Look of the Year» viņa devās uz Milānu un visai ātri zaudēja saikni ar dzimteni.

Melānija brīvi prot slovēņu, angļu, franču, serbu un vācu valodu, kas var lieti noderēt, uzņemoties pirmās lēdijas un Baltā nama saimnieces lomu.

Kļūstot par Amerikas pirmo lēdiju, Melānija būs pirmā ASV prezidenta sieva, kas dzimusi komunistiskā valstī, un otrā pirmā lēdija - ārzemniece. Pirmā ārpus ASV dzimusī pirmā lēdija, bija angliete Luīza Adamsa, sestā Amerikas prezidenta Džona Kvinsija sieva (1825-1829).

Strādājot par modeli Milānā un Parīzē, Melānija padarīja savu slovēņu uzvārdu labskanīgāku, pārtopot no Knavs par Knausu. Eiropā daudzsološajai modelei klājās labi, tomēr viņa nebija supermodele, tāpēc devās pāri okeānam, iekarot Ameriku. Viņai palīdzēja bagāts itālis Paolo Džampoli, kuram bija plašas, bet visai mīklainas biznesa intereses Ņujorkā. Viņš aizveda Melāniju uz Ņujorku, kur sagādāja viņai līgumu un darba vīzu. Lai popularizētu savas modeles, viņš organizēja plašus rautus, uz kuriem aicināja slavenus fotogrāfus, producentus un bagātus pleibojus. Vienā no tādām ballītēm 1998. gadā piedalījās arī Donalds Tramps, kurš bija ieradies uz pasākumu kopā ar citu sievieti, bet uzreiz sāka atklāti koķetēt ar Melāniju.

Kad Tramps Ņujorkas modes nedēļas laikā iepazinās ar Melāniju, viņam bija 52 gadi. Viņš bija valdonīgi skarbs Ņujorkas elites pārstāvis. Slaidajai brunetei Melānijai Knausai tobrīd bija 28 gadi un viņas seja vēl nebija izbaudījusi plastiskā ķirurga skalpeli un botoksa injekcijas, kuras Melāniju šodien ir padarījušas līdzīgu plastikāta lellei ar kaķveidīgām acīm un sajūtu, ka viņa jebkurā mirklī var nošķaudīties.

«Kit Kat Club» tualetes telpā uz lūgumu iedot savu telefona numuru, Melānija atbildēja noraidoši, jo zināja Donalda donžuāna reputāciju. «Ja es viņam būtu iedevusi savu numuru, tad kļūtu vienkārši par viņa kārtējo sievieti, kurai viņš varbūt piezvanītu. Es gribēju zināt viņa nolūkus. Par vīrieti daudz pasaka, kādu telefona numuru viņš sievietei iedod. Darba? Man viņš iedeva visus savus personiskos telefona numurus,» intervijā izdevumam «Harper Bazar» stāstīja Melānija.

Toreiz, 2005. gadā, nevienam tas nelikās dīvaini, ka Donalds Tramps savu laimīgo dienu atzīmē kopā ar bijušo ASV prezidentu un pirmo lēdiju, toreizējo Ņujorkas štata senatori. «Kad viņi bija viesi mūsu kāzās, mēs bijām vienkārši pilsoņi,» tā Trampa. Jāatgādina, ka ar «vienkāršām» kāzām Melānija domā nekustamā īpašuma magnāta precības, kurās piedalījās arī pilsētas mērs Rūdolfs Džuliāni, serenādes dziedāja Billijs Džoels, bet viesi pie šampanieša «Cristal» uzkoda melnos ikrus un sajūsminājās par pusotru metru augsto kāzu torti. Taču laiki mainās un arī cilvēki. Kamēr Melānijas laulātais šogad pūlējās amerikāņiem iestāstīt, ka tieši viņš padarīs Ameriku atkal varenu, bijušie kāzu viesi kļuva par viņu ienaidniekiem. «Tā nu tas ir. Tas ir tikai bizness. Nekā personīga.»

2004. gada 26. aprīlī, Melānijas 34. dzimšanas dienā, Tramps viņu bildināja. Kāzas notika 2005. gada 22. janvārī. Melānija precējās, kā jau īstai miljardiera līgavai pienākas. Greznā kāzu ceremonija notika līgavaiņa gleznainajā 126 istabu «Mar a Lago» villā Palmbīčā Floridā. Slavenā «Dior» modes namā darinātās kleitas ar 4,8 metrus garo velci autors bija dizainers Džons Galjāno, un tā maksāja 100 000 ASV dolāru (92 000 eiro), bet svēra 20 kilogramu. Kleitas 1500 kristāliņu meistares piešuva 550 stundu. Lai iesēstos kāzu limuzīnā, Melānijai bija nepieciešama vairāku asistentu palīdzīgā roka. Pēc ceremonijas Melānija uz kāzu ballīti ieradās slavenās Veras Vonas grieķu stila zīda kleitā. Viņas 12 karātu smaragda gredzena vērtība tiek lēsta 1,5 miljonu dolāru (1,3 miljoni eiro) apmērā. Milzīgā kāzu torte bija noklāta ar 3000 rozēm, bet kāzu svinības, kas izmaksāja 45 miljonus ASV dolāru (41 miljonu eiro), apmeklēja gandrīz viss Holivudas un Ņujorkas finanšu aprindu zieds.

2006. gadā Melānija ieguva ASV pilsonību un Trampam dāvāja jaunāko dēlu Baronu Trampu. Melānijai ir savs šefpavārs un asistents, toties dēlam nav aukles. Audzināt dēlu Baronu ir viņas mātes pienākums. Melānija ir pārliecināta mājsaimniece, sieva un māte, un tas Donaldam ļoti patīk.

Donaldam arī patīk, ka sieva neaizraujas ar bezmērķīgu iepirkšanos un priekšroku dod kvalitātei, nevis kvantitātei. Tāpat viņš ļoti rūpīgi seko tam, lai abu attiecībās valdītu zināma subordinācija. «Viņš ir ļoti saprotošs vīrs. Ja es saku, ka man vajag stundu, lai ieietu vannā, vai man ir masāža, viņš to respektē. Savukārt es dodu viņam brīvības telpu un cenšos bezgalīgi nekrist uz nerviem,» kādā intervijā teica Melānija.

Melānijas Trampas biogrāfijā ir atrodams viss - ambīcijas, pārsteidzoši ārējie dotumi, liktenīgās sievietes šarms un ģimenes noslēpumi. Izskatās, ka viņa tomēr ir kā radīta Vašingtonas politiskā teātra skatuvei. Taču tā Melānijas dzīvē nav bijis vienmēr. Kādreiz bagātnieks no Ņujorkas varēja par sievu apņemt savu slovēņu mīļāko, uz greznajām kāzām uzaicināt Hilariju un Bilu Klintonus un nevienu tas lieki nesatrauca, izņemot mediju pārstāvjus. «Toreiz viss bija daudz savādāk,» atceroties pagātnes «normālo» un prātam aptveramo ikdienu, ar savu apburošo slovēņu akcentu sapņaini atminas Trampa.

Neilgi pirms vēlēšanām sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecināja, ka Trampa kundzei ir vieni no zemākajiem popularitātes reitingiem. Vispopulārākā prezidenta sieva vēlēšanu gadā bija Džordža Buša vecākā sieva Barbara Buša. Arī Mišelas Obamas popularitātes reitingi Baraka Obamas ievēlēšanas gadā tika vērtēti pozitīvi, bet strauju kāpumu tie piedzīvoja Obamas otrā prezidentūras termiņa laikā. Tomēr Melānijai ir visas izredzes iegūt pasaulē visseksīgākās pirmās lēdijas titulu. Līdz šim šo titulu lepni nēsāja un nes vēl šobrīd - bijušā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī sieva, arī bijusī modele, Karla Bruni.

1997. gadā, kad vēl Melānija nebija satikusi savu nākamo vīru Donaldu, viņas kailfoto rotāja franču vīriešu žurnāla «Max» lappuses. Šogad vasarā Ruperta Mērdoka izdevums «New York Post» iegādājās šīs fotogrāfijas no franču žurnāla un vairākas nedēļas pēc kārtas publicēja skandalozās bildes avīzes pirmajā lappusē. Tajās 25 gadus vecā Melānija attēlota lesbiskos apskāvienos ar skandināvu modeli Emmu Eriksoni. 1996. gada fotosesijas autors fotogrāfs Ale de Basevils uzsver, ka šie foto ir māksla, nevis pornogrāfija, un izceļ sievišķā ķermeņa skaistumu. Donalda reakcija par publiskotajām fotogrāfijām bija tāda: «Eiropā šādas fotogrāfijas, starp citu, tiek uzskatītas par stilīgām un ir ļoti izplatītas.»

Topošā ASV pirmā lēdija priekšvēlēšanu kampaņas laikā izvēlējās turēties sava vīra ēnā, kas ir visai saprotami, jo viņas pirmā un pēdējā uzruna, un uzstāšanās tautai republikāņu saietā Klīvlendā tika nodēvēta par totālu izgāšanos. Sezonai neraksturīgi iedegusī skaistule uz skatuves kāpa galvu reibinošās augstpapēžu kurpēs un jūras putu krāsas kleitā. Lai gan uz viņu bija vērsti visi foto objektīvi un acu skati un viņa jutās savā elementā, Melānija tika vainota runas teksta zādzībā - plaģiātismā no pašreizējās pirmās lēdijas Mišelas Obamas 2008. gada priekšvēlēšanu runas.



Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.

Svarīgākais