Šajās četrās dienās Lucavsala piedzīvos sen nebijušu apmeklētāju pieplūdumu – tur risināsies mūzikas festivāls Kubana. Lai gan pie mums tas praktiski neko neizsaka, daudzi par to nebūs dzirdējuši un pat nezina, ka tāds šodien sāksies, nevajadzētu to nenovērtēt.
Positivus Festival un Summer Sound nosaukumi Latvijā nevienam komentārus neprasa, bet Kubana ir pilnīgs jaunums – šajās dienās daudzi rīdzinieki pat brīnās, kāpēc Lucsavsalas neapdzīvotajā daļā pie Daugavas valda tāda rosība. Jau šodien, 6. augustā, te sāksies minētais festivāls, kas ilgs līdz pat svētdienai.
Tātad – kas ir Kubana? Šis festivāls pirmoreiz notika 2009. gadā pie Melnās jūras Krasnodaras novadā. Savā debijas reizē tas savāca ap 8000 apmeklētāju, programmā bija 15 grupas, visas no Krievijas. Pasākums straujos tempos audzēja popularitāti, un Kubana ‘2012 jau piesaistīja 150 000 cilvēku, bet kas gan tur pārsteidzošs, ja programmā bija tādas grupas kā Korn, The Offspring, Sum 41, Gogol Bordello, Enter Shikari un citas. Piecgades svinības 2013. gadā ilga nedēļu, piedāvāja tādus grandus kā System Of A Down, The Prodigy, Bullet For My Valentine, Guano Apes un citus (uzstājās arī Prāta vētra jeb Brainstorm), rezultātā pulcējot 200 000 cilvēku. Salīdzinājumam – Positivus var palepoties ar aptuveni 30 000 cilvēku lielu apmeklējumu.
Protams, visos šajos gados Kubana piedalījās arī virkne Krievijā iecienītu mūziķu, turklāt programma vienmēr tikusi lipināta kopā tā, lai tajā kaut ko sev noderīgu varētu atrast jebkura stila piekritēji, no elektronikas un repa līdz pat smagajam rokam un metālam. Pēdējos gados uz skatuves vieta tiek rasta arī krievu estrādes vecmeistariem – Mihailam Bojarskim, Jurijam Antonovam, Valērijam Ļeontjevam. Pēc jubilejas dzīrēm pērn sekoja neliels atslābums (hedlaineri bija Korn), taču pašas lielākās problēmas radīja ģeopolitiskā situācija: pēc Krimas aneksijas un Krievijas iebrukuma Ukrainā ārzemnieki vairs nevēlējās braukt uz šo nostūri, kur pāri galvām var lidot šāviņi (Kubana norises vieta ir kādus 50 kilometrus no Krimas un arī salīdzinoši netālu no Donbasa). Festivāla producents Iļja Ostrovskis sākotnēji paziņoja par projekta beigām un izsludināja Kubana ‘2014 par atvadu festivālu, tomēr beigās rada iespēju to turpināt Rīgā. «Mēs pārvietojāmies, pārbraucām, mainījām dzīvesvietu – sauciet to, kā gribat. Kubana izrādījās kaut kas lielāks nekā vienkārši festivāls – gan mums, gan daudzajiem dzīvās mūzikas piekritējiem. Sāku jaunu vēsturi, praktiski no baltas lapas, taču tā vienalga būs tā pati Kubana, kas šajos gados visiem tā iepatikusies,» saka Iļja Ostrovskis. Plašāku interviju ar producentu lasiet rītdienas Neatkarīgajā.
Vai klausītāji no Krievijas brauks uz Latviju, vai viņus neatbiedēs eiro un vīzu režīms (pa starpu dunci mugurā organizatoriem vēl iegrūda arī Kaļiņingradas atteikums), vai Latvijas iedzīvotājus ieinteresēs Kubana programma utt. – jautājumu ir simtiem, atbildes uz tiem varēs rast šajās dienās. Līdz ar to pagaidām varam akcentēties tikai uz muzikālo piedāvājumu. Kāds tas ir?
Šodien uzstāsies tikai četri projekti (pazīstamākais laikam ir Infected Mushroom), toties rīt afišā manāma arī detroitiešu repa formācija D12, itin jaudīgie britu ņūmetālisti Skindred un augstu vērtētie islandiešu Gus Gus, tomēr kubanoīdu (tā dažkārt dēvē šī festivāla apmeklētājus) lielākās intereses objekts piektdien neapšaubāmi būs Sergeja Šnurova jeb Šnura grupa Leningrad. Savukārt sestdien kā galvenie minami pie mums kādu laiku neredzētā somu grupa HIM (joprojām ar pašu galveno love metal sludinātāju Villi Valo pie mikrofona) un maskās tērptie amerikāņu topu varoņi Hollywood Undead. Un... Ļevs Ļeščenko. Šis 73 gadus vecais estrādes mākslinieks kaimiņzemē joprojām esot topā. Kubana noslēgsies svētdien, no ievērības cienīgām blicēm programmā ir amerikāņu Panic! At The Disco – īpatnējs poppanks, ja tā to var dēvēt.
Par festivāla hedlaineriem tomēr gribētos dēvēt Hollywood Undead. Šī amerikāņu grupa, kuras seši dalībnieki savus īstos vārdus slēpj zem pseidonīmiem, bet sejas – zem Slipknot cienīgām maskām, spēlē ārkārtīgi interesantu nu metal sakausējumu ar hiphopu, popu un pat deju mūziku. Grupas debijas albums Swan Song (2008) vispār bija satriecošs – tāda Linkin Park repa versija. Arī nākamie albumi American Tragedy (2011) un Notes From The Underground (2013) bija gana labi – Amerikas topā tie ierindojās attiecīgi ceturtajā un otrajā vietā. Pirms četriem mēnešiem izdotajam ripulim Day Of The Dead gan klājies mazliet bēdīgāk (18. vieta), taču tas vienalga kotējas ļoti augstu – gan klausītāju, gan mūzikas kritiķu acīs. Lai kā arī būtu, Hollywood Undead ir viena no aktuālākajām rokgrupām, kas pie mums jebkad viesojusies.