No Zemes raugoties, katra planēta ik pēc laika šķietami pārvietojas ačgārnā virzienā. Dabā reāli tas nenotiek – tas ir vizuāls efekts, saistīts ar planētu orbītām, ātrumiem un citām smalkām lietām, kā arī ar faktu, ka novērotājs atrodas uz Zemes. Tomēr astroloģijā šie par retrogrādajiem periodiem dēvētie brīži spēlē ievērojamu lomu. Īpaša uzmanība tiek pievērsta retrogrādajam Merkuram, kas ietekmē daudzus procesus. No šodienas līdz 12. jūnijam būs tieši šāds periods.
Riņķošanas kārtība
Visas planētas glīti un kārtīgi riņķo ap Sauli vienā virzienā, tomēr ir periodi, kad uz Zemes esošam novērotājam šķiet – kāda no tām pēkšņi pārvietojas atpakaļgaitā. Astroloģijā to dēvē par planētu retrogrādo kustību (atšķirībā no «parastās», t.i., taisnvirziena jeb direktās). Vēl ir arī stacionārais stāvoklis, kad planēta it kā apstājas – tas ir brīdis pirms un pēc retrogrādās kustības uzsākšanas. Rezultātā planētas kustība novērotāja skatījumā veido cilpu. Protams, realitātē planēta neapstājas «padomāt», kurā virzienā doties, lai izlemtu pēkšņi pagriezties un riņķot uz pretējo pusi – tas ir šķietamības efekts. Iedomājieties, piemēram, vairākus auto traucamies pa apļveida trasi! Brīdī, kad mēs, braucot kādā no spēkratiem, apdzenam citu, otrs auto attālinās un šķietami virzās atpakaļgaitā, lai gan patiesībā visi turpina braukt vienā virzienā.
Visām planētām, izņemot debess ķermeņus Sauli un Mēnesi, ir savi retrogrādās kustības periodi. Šajā laikā atkārtojas problēmas un no jauna kļūst aktuāli jautājumi, ar kuriem saistīta planētas enerģētika.
Lietišķais un sadzīviskais juceklis
Viena no planētām, kuras retrogrādā kustība īpaši ietekmē visdažādākos procesus, ir Merkurs, kura retrogrādie periodi iekrīt vidēji trīs reizes gadā un ilgst apmēram 20 dienas. Astroloģijā Merkurs atbild par domāšanu un loģiku, saziņu un biznesa talantiem, komercdarbību, transportu, līgumiem, zinātnisko darbību un dokumentiem. Tas saistīts arī ar veselību, maģiju, zīlēšanu un blēdībām. Romiešu mitoloģijā Merkurs bija ašais dievu vēstnesis. Viņš nogādāja tiem ļaužu lūgumus un, būdams uzņēmīgs un viltīgs, nelaida garām izdevību no šīs saziņas gūt kādu labumu arī sev.
Retrogrādā kustība pavājina planētas izpausmes, tās ietekme it kā mainās, rodas savā ziņā «greizā spoguļa efekts». Tādējādi arī visās sfērās, ar kurām saistīts Merkurs, retrogrādajos periodos notiek izmaiņas un negaidīti pavērsieni, aizķeršanās un nelielas jukas, iespējami sarežģījumi visās jomās, par kurām planēta atbild: vēstules nesasniedz adresātu, juceklis dokumentos, aizkavējas maksājumi, transports kavējas, pārrunas pēkšņi tiek pārceltas, līgumos atklājas kļūdas. Biežāk no ierindas iziet datori un citas ierīces, iespējamas problēmas ar datu pārraidi, internetu. Komandējumi var izrādīties veltīgi. Grūtāk apgūt jaunu informāciju, mācīties. Nereti gadās ko nozaudēt, aizmirst, nokavēt. Biežāk tiek pieļautas dažādas kļūdas, jo šajā laikā ļaudīm raksturīga izklaidība un aizmāršība, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem un piesardzīgiem.
Nākas pārskatīt un vēlreiz analizēt senākus notikumus, koriģēt to, kas izdarīts iepriekš, jo retrogrādās kustības periodos planētu enerģija ir vērsta iekšup. Tāpēc arī domāšanas process retrogrādā Merkura ietekmē kļūst dziļāks. Atkal kļūst aktuālas dažādas neatrisinātas situācijas, lietas, kuras nav tikušas loģiski noslēgtas, pabeigtas.
Laiks pārdomām un trakām idejām
Tomēr retrogrādā Merkura periodi nav nekāds bubulis, kā diemžēl nereti tos mēģina pasniegt – rodas iespaids, ka ne vārdu pateikt, ne datoru ieslēgt, ne dokumentu parakstīt, ne projektu uzsākt bez tam sekojošām likstām neizdosies. Pirmkārt, kaut arī uzmanību šiem periodiem pievērst nenāks par sliktu, nav vajadzības pārmēru uz to ieciklēties. Dzīvi taču atlikt nevar! Un arī nevajag. Šajā laikā patiesi darbojas teiciens – nogaidīsim, un viss atrisināsies! Turklāt retrogrādais Merkurs, kā jau manīgs blēdis, rada dažādas jukas, tomēr ir arī lietas, ko ieteicams darīt tieši šajā laikā.
Merkura retrogrādās kustības laikā uzmanība ir vērsta uz mūsu rīcībā esošās informācijas pārskatīšanu, pārdomāšanu; stāvokļa un situācijas novērtēšanu. Var rasties teju nepārvarama vēlme pēc pārmaiņām, tomēr, lai tās veiksmīgi īstenotu, jāatceras, ka mūsu spēja kritiski novērtēt notiekošo šajā periodā ir samazinājusies un viss, kas šajā laikā mūs iedvesmo, ir tikai īslaicīgs pakāpiens ceļā uz nākamo esības līmeni. Šā iemesla dēļ retrogrādais Merkurs nav labvēlīgs laiks, lai sāktu svarīgus ilgtermiņa projektus, toties ļoti labi ir atmest vecas, savu laiku nokalpojušas vai sevi neattaisnojušas idejas. Tas pats attiecas arī uz iekšējo pasauli – īstais brīdis, lai šo to pārdomātu un atbrīvotos no dažādiem negatīviem un neperspektīviem uzstādījumiem.
Retrogrādā Merkura periodos var ienākt prātā visneordinārākās idejas. Tās vēlams «nolikt plauktiņā», lai realizētu tad, kad Merkurs būs atsācis taisnvirziena kustību. Pastiprinās intuīcija, interese par visu noslēpumaino, mīklaino. Cilvēki sāk meklēt – un arī atrod – tādus risinājumus, kas iepriekš likušies neiedomājami, un tādā veidā izdodas izkustināt no vietas pat šķietami bezcerīgi iestrēgušus projektus un procesus, iedvest jaunu elpu pasākumiem, kas, likās, pirms tam būtu miruši dabīgā nāvē. Var atrasties pazaudētas lietas, notikt negaidītas tikšanās ar seniem paziņām, iespējams, piezvanīs ļaudis, kas nav dzirdēti un satikti gadiem ilgi.
Bet galvenais – dzīvot saskaņā ar retrogrādās planētas ritmu, tas ir – nesteigties un neskriet ar galvu sienā, sīkās ķibeles uztvert stoiskā mierā un veltīt šo laiku kārtīgai revīzijai visās jomās!
*
Ko NAV ieteicams darīt retrogrādā Merkura periodos
(vēlams to ievērot arī dažas dienas pirms un pēc retrogrādā perioda sākuma):
Ko IR ieteicams darīt retrogrādā Merkura periodos: