4,28 miljoni eiro ir valsts nodokļu ieņēmumi no 160 firmām, kas kārtojušas pērn 26 341 Latvijā nomiruša cilvēka apbedīšanu.
Apbedīšanas bizness Latvijā ir plaukstošs un perspektīvs. Tas balsta valsts ieņēmumus, nodarbinātību un iekšzemes kopprodukta stabilitāti. 4,28 miljoni eiro ir valsts nodokļu ieņēmumi tikai no tām firmām, kuru saimnieciskās darbības reģistrācijas dokumentos ierakstīta apbedīšanas pakalpojumu sniegšana. Bēru organizēšanā iesaistīto juridisko un fizisko personu skaits ir būtiski lielāks. Nelaiķu tuvinieki paši vai ar apbedīšanas uzņēmumu starpniecību nodarbina arī ēdinātājus, telpu izīrētājus, pārvadātājus, muzikantus, akmeņkaļus, juristus, garīdzniekus, dažkārt mediķus un vēl citus speciālistus atbilstoši konkrētās situācijas diktētajām vajadzībām, bēru rīkotāju materiālajām iespējām un gaumei. Latvijas iedzīvotāju novecošana sola visiem ar bērēm saistītajiem pakalpojumiem plašas un drošas attīstības iespējas.
Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju priekšgalā ir publiski zināmo personu apbedīšanas sakarā pastāvīgi pieminētā un parādītā Rīgas krematorija: SIA “Rīgas kremācijas centrs-krematorija", kas pērn valstij samaksājusi 421 040 eiro. Ar šādu maksājumu uzņēmums ierindojies augstajā 3 445. vietā starp 147 614 uzņēmumiem, kurus VID atzinis par 2024. gada nodokļu maksātājiem. Uzņēmuma pakalpojumu sniegšanai tas nodarbinājis 22 cilvēkus.
Ļoti solīds darba apjoms ar nodokļu maksājumiem 250 250 eiro apmērā un 5 201. vietu nodokļu maksātāju sarakstā ir Rīgā strādājošai SIA “Atvadas". Trešajā pozīcijā izvirzījusies SIA “Dana”, kas palīdz apglabāt rēzekniešus. Par valstij samaksātiem 226 120 eiro tai 5 665. vieta nodokļu maksātāju sarakstā.
Tālākajās vietās esošo uzņēmumu dislokācija Rīgā ar samaksātiem 213 tūkstošiem eiro un Pierīgā (Ādažos) ar 186 tūkstošiem eiro vēlreiz apliecina cilvēku koncentrāciju galvaspilsētā kopā ar tās aglomerāciju. Šīs aglomerācijas maliņā Limbaži, kuros pierakstīts apbedīšanas nozares aizņēmums 6. vietā ar samaksātiem 150 tūkstošiem eiro. 7. vietā atkal Rīgas uzņēmums ar samaksātiem 148 tūkstošiem eiro, bet turpat blakus Jelgavas uzņēmums ar 147 tūkstošiem. Lielākais apbedītājs no Liepājas valstij samaksājis 141 tūkstoti eiro, no Jūrmalas - 120 tūkstošus.
Latvijas lielākas pilsētas un novadi atšķiras ar apbedīšanas pakalpojumu sniegšanas koncentrācijas pakāpēm. Liepājā pakalpojumu tirgu sadalījušas divas pēc nodokļu maksājumu apjoma līdzīgās firmas “Rainar” (141 tūkstotis eiro) un “Liepājas apbedīšanas birojs” (93 tūkstoši), bet vēl trešā firma “Arions” samaksājusi valstij tikai 2 910 un pamanījusies iztikt bez darbiniekiem. Toties Valmierā apbedīšanas pakalpojumu tirgu dala deviņi uzņēmumi pilsētā un vēl viens, kas reģistrēts turpat netālu Naukšēnu pagastā. Daugavpilī tirgu dala astoņi uzņēmumi, bet kādreizējā Daugavpils rajona vietā nākušajā Augšdaugavas novada Naujenes pagastā apmetušies trīs apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji. Jelgavā tirgu dala četri uzņēmumi. Bauskas novadā uzņēmumi izvietojušies pa vienam novada centrā, Iecavā un Bārbeles pagastā.
Pagājušā gada nodokļu maksātāju sarakstā VID iekļāvis arī 40 710 tādus uzņēmumus, par kuriem nācies atzīt, ka reāli saņemt no tiem nav izdevies nevienu eirocentu. Arī šajā uzņēmumu sadaļā apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji ir plaši pārstāvēti ar 48 kandidātiem sākt darbošanos, ja tirgus paplašināsies, īpašnieki nomainīsies u.tml. Tad uzņēmums vairs nebūs jādibina un jāreģistrē, jo visi papīri tam jau gatavi. 12 šādi uzņēmumi reģistrēti Rīgā. Tajā skaitā Latvijas un Vācijas kopuzņēmums “Rico” ar diviem darbiniekiem, kādi retums uzņēmumos ar nulles maksājumiem valstij. Uzmanību piesaista Madona, kur pierakstīti seši nestrādājoši apbedīšana uzņēmumi.
Ir dzirdēta žēlošanās par to, ka Rīgas krematorija izmanto monopolstāvokli, nosakot saviem pakalpojumiem augstas cenas. Ja vadāmies no VID sniegtā apbedītāju saraksta, tad Rīgas krematorijai ir pieteikušies seši konkurenti. Rīgā pierakstītas “Apbedīšanas nams - krematorija", “Krematoriju apvienība” un “Latvijas krematorija”, Valmierā - “Kremācijas centrs - krematorija” un “Vidzemes krematorija", Jelgavā - “Jelgavas krematorija".
Personīgi tuvu vai sabiedrībā slavenu cilvēku nāves izraisa emocijas, kuru apdarināšana apbedīšanas pakalpojumu firmu nosaukumos ceļ uzņēmumu konkurētspēju. Uzrunā taču tādi vārdi kā “Trīs saujas", kā saucas apbedīšanas uzņēmums Limbažos. Pavisam cita firma “Trīs saujas smilšu” Alojā piedāvā ne apbedīšanas, bet akmeņu griešanas pakalpojumus, orientējot uz to, ka tiks izgriezti kapu pieminekļi.
Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju ir vairāk, nekā latviešu valodā uz šiem pakalpojumiem orientējošu vispārzināmo vārdu, kādus sev savākušas firmas “Rekviēms” Aizkrauklē, “Sēru zvans” Jēkabpilī, “Sēras” un “Krusts” Rīgā vai “Aizsaule” Kārsavā. Tāpēc jāapsveic tādi radoši meklējumi un atradumi kā “Likteņsvece” Jelgavā, “Mūžības pulss” Stopiņos, “Brūklenājs” Jēkabpilī. Uz pozitīvu noskaņojumu savus klientus virza “Gaišos toņos” Rīgā, “Dzīvības dārzs” Cēsu novada Raiskuma pagastā un “Ziedošie dārzi” Alūksnē. Pārsteidzoša ir apbedītāju izkārtne “Pārsteigums” Aizkrauklē un arī tas, ka sniegt apbedīšanas pakalpojumus uzņēmies “Saldus laukceltnieks” ar diviem darbiniekiem un valstij samaksātiem 17,29 tūkstošiem eiro.