Valdība pirmdien ārkārtas sēdē izskatīja 2012.gada valsts budžetam un tā pavadošajiem likumprojektiem iesniegtos priekšlikumus un atbalstīja papildu 500 tūkstošu latu piešķiršanu atsevišķiem pasākumiem, žurnālistiem pēc sēdes pavēstīja finanšu ministrs Andris Vilks.
Pēc viņa teiktā, kopējā iesniegto priekšlikumu fiskālā ietekme bija 173 miljoni latu, taču valsts šos priekšlikumus pašlaik nevar atļauties atbalstīt. "Neviens no atbalstītajiem pasākumiem nav tāds, kas palielinās budžeta deficītu," teica Vilks.
Kopumā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem papildu finansējums piešķirts atsevišķām pozīcijām, piemēram, Satversmes tiesai 7,8 tūkstošu latu apmērā, Ārpolitikas institūtam – pieci tūkstoši latu, bet Kultūras ministrijai, lai nodrošinātu Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumus, piešķirti 282 tūkstoši latu.
Valdība atbalstīja Ārlietu ministrijas priekšlikumu piešķirt 167 tūkstošus latu, lai nodrošinātu pabalstus diplomātiem un viņu dzīvesbiedriem. ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis paskaidroja, ka Eiropas Komisija ik gadu pārskata dzīves dārdzības koeficientus ārvalstīs, un tie palielināti 15 valstīs, bet vienā – samazināti. Līdz ar to nepieciešami 167 tūkstoši latu, lai segtu dārdzības palielināšanos.
Papildu nauda šim mērķim nav vajadzīga, jo ministrijai no vēstniecību apsaimniekošanas šogad ir ietaupīti 214 tūkstoši latu. Savukārt atlikušo summu ministrija atskaitīs atpakaļ valsts budžetā.
Valdība savukārt noraidīja Nacionālās elektronisko plašsaziņu līdzekļu padomes (NEPLP) aicinājumu piešķirt papildu finansējumu NEPLP locekļu atalgojumam, kas pēdējo gadu laikā nav mainījies. Premjers Valdis Dombrovskis ironizēja, apsveicot NEPLP pārstāvjus ar to, ka algas pretēji pārējiem valsts sektorā strādājošajiem nav samazinājušās krīzes gados.
Ministru kabinets noraidīja arī NEPLP pieprasījumu piešķirt papildu naudu Latvijas Radio un Latvijas Televīzijai dažādu izdevumu segšanai, papildu finansējumu nacionālajiem komerciālajiem TV kanāliem, sabiedriskā pasūtījuma ietvaros, nacionālas latviešu valodā veidotas programmas veidošanai un izplatīšanai, kā arī vietējiem un reģionālajiem TV kanāliem sakarā ar izdevumu sadārdzināšanos. Valdības atbalstu neguva arī NEPLP ierosinājums piešķirt 1,3 miljonus latu, lai komerctelevīzijām būtu iespēja realizēt sabiedrisko pasūtījumu līdz 15% apmērā.
Vēl atbalstu neguva priekšlikumi palielināt dzīvojamo māju palīgēku, kas netiek apliktas ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), platību no 25 kvadrātmetriem līdz 50 kvadrātmetriem, kā arī piešķirt 50% NĪN atlaidi daudzbērnu ģimenēm vai NĪN par ēkām un zemi, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecību pieminekļu teritorijās.
Dombrovskis, runājot par priekšlikumiem grozījumiem likumā par NĪN, klāstīja, ka pašvaldības jau tagad var piemērot nodokļu atlaides līdz pat 90%, taču sīkāks skaidrojums tiks sagatavots uz Koalīcijas sadarbības padomes sēdi. Savukārt runājot par iesniegtajiem priekšlikumiem saistībā ar NĪN apliekamajām minimālajām platībām, premjers norādīja, ka tas ir skaidri definēts likumā, nosakot, ka ar NĪN netiek apliktas dzīvojamo māju palīgēkas, kuru platība nepārsniedz 25 kvadrātmetrus. "Pie tā arī jāpaliek," sacīja Dombrovskis.
Vilks vērsa uzmanību uz to, ka budžeta projekta otrajam lasījumam iesniegti arī vairāki alternatīvie piedāvājumi un ir rasti arī kompromisi. "Kopumā, manuprāt, ir saprotams, kāpēc tie [iesniegtie priekšlikumi] nav atbalstīti, galu galā mums tā budžeta konsolidācija šogad ir jāveic, mēs nevaram atļauties likt vairāk un apdraudēt savas programmas [aizdevuma] pabeigšanu," viņš piebilda.
Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas pārstāve Agnese Beļkeviča aģentūrai BNS pavēstīja, ka kopumā no 225 iesniegtajiem priekšlikumiem 2012.gada valsts budžeta likumprojektam un tā pavadošajiem likumprojektiem otrajam lasījumam Saeimā tika atbalstīti 69, bet kā alternatīvi izveidoti 28 Ministru kabineta priekšlikumi.
Beļkeviča informēja, ka likumprojektam "Par valsts budžetu 2012.gadam" ministrijas un centrālās institūcijas iesniedza kopā 73 priekšlikumus, kas galvenokārt bija saistīti ar pārdalēm starp valsts budžeta programmām, tostarp Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanai, kā arī pieprasījumus par pārdalēm no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 2012 gadam plānotajiem 17 miljoniem latu. Likumprojekta otrajam lasījumam tika iesniegti 30 Saeimas deputātu un frakciju priekšlikumi par kopējo summu 173,7 miljoni latu, tostarp 10 priekšlikumos kā finansēšanas avots ir norādīta valsts parāda vadības izdevumu samazināšana 113,6 miljonu latu apmērā, bet četri priekšlikumi bija saistīti ar valsts budžeta deficīta palielināšanu 55,9 miljonu latu apmērā, viņa klāstīja.
"Valdība neatbalstīja nevienu priekšlikumu, kas 2012.gadā radītu valsts budžeta deficīta pieaugumu," apliecināja FM pārstāve.
Nepalielinot plānotā valsts budžeta deficīta apmēru, valdība atbalstīja, ka no 2012.gada budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem uz jomu ministriju budžetiem tiek veiktas pārdales 436,8 tūkstošu latu apmērā, tostarp 236 tūkstoši latu Valsts zemes dienestam (VZD) kadastra datu precizēšanai attiecībā uz dzīvojamo māju palīgēkām, VZD rīcībā esošo pilnās tehniskās inventarizācijas datu digitalizācijai un Zemesgrāmatu datu sinhronizācijai ar kadastra datiem.
Savukārt Saeimas deputātu divu iesniegto priekšlikumu vietā valdība atbalstīja alternatīvus priekšlikumus, proti, piecus tūkstošus latu piešķirot Latvijas Nacionālo partizānu apvienībai, kā arī piecus tūkstošus latu Latvijas Nacionālo karavīru biedrībai.
2012.gada budžeta likumprojektu un to pavadošos likumprojektus otrajā lasījumā Saeimā plānots skatīt 15.decembrī.
Jau ziņots, ka Saeima 8.decembrī pirmajā lasījumā atbalstīja 2012.gada valsts budžetu un to pavadošos 29 likumprojektus.
Nākamā gada valsts budžets paredz valsts konsolidētā budžeta ieņēmumus 4,516 miljardu latu, bet izdevumus – 4,641 miljarda latu apmērā. Tādējādi valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi 2012.gadā palielināsies par 255,1 miljonu latu jeb 6% salīdzinājumā ar 2011.gada plānu, bet izdevumi saruks par 113,5 miljoniem latu jeb 2,4%.
Budžetam un pavadošajiem likumprojektiem kopumā bija iesniegti 225 priekšlikumi.