Saeima virza izmaiņas likumā, kas liek valdībai budžeta sagatavošanā uzklausīt neatkarīgās iestādes

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā, kas liek valdībai, sagatavojot valsts budžetu, uzklausīt neatkarīgo iestāžu viedokli par attiecīgo institūciju finansējumu, aģentūra BNS uzzināja parlamenta sēdē.

Par likuma grozījumiem balsoja 52 deputāti, pret bija viens tautas kalps, bet atturējās 42. Saeima arī likuma grozījumus atzina par steidzamiem, un tie parlamentā tiks vērtēti divos lasījumos.

Finanšu ministrija (FM) likumprojektu izstrādāja, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka valdībai un parlamentam jāuzklausa Valsts prezidenta kancelejas, Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Valsts kontroles un Tiesībsarga biroja pārstāvji, izskatot un sagatavojot šo institūciju budžetus.

Grozījumi paredz, ka valdība, izstrādājot vidējā termiņa un makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvaru, uzklausa Valsts prezidenta kancelejas, Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Tieslietu padomes, Valsts kontroles, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Tiesībsarga biroja un Ģenerālprokuratūras viedokli par attiecīgās iestādes finansējumu valsts budžeta likuma projektā, kā arī Ministru kabinetam ir pienākums šīs iestādes uzklausīt valdības sēdē, kad tiek izskatīts budžeta likumprojekts, vienlaikus nodrošinot minēto iestāžu viedokļa un valdības lēmuma pamatojuma iekļaušanu sēdes protokolā.

Vienlaikus likumprojektā noteikts, ka, iesniedzot Saeimā gadskārtējā valsts budžeta likuma projektu, kopā ar valsts budžeta paskaidrojumiem tiek iesniegts arī valdības protokollēmums ar Valsts prezidenta kancelejas, Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Tieslietu padomes, Valsts kontroles, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Tiesībsarga biroja un Ģenerālprokuratūras budžeta pieprasījumiem, šo iestāžu paustajiem viedokļiem par valsts budžeta likumprojektā attiecīgai iestādei paredzēto finansējumu un Ministra kabineta argumentēts viedoklis, pieņemot lēmumu par attiecīgās iestādes budžetu.

Jau vēstīts – pērn novembrī Satversmes tiesa atzina, ka konstitucionālo institūciju un Tiesībsarga biroja uzklausīšanas pienākums ir saistošs gan izpildvarai, proti, Ministru kabinetam, gan Saeimai.

Tiesa atzina apstrīdētās normas kopsakarā ar likumu par budžetu un finanšu vadību, ciktāl tajā nav noteiktas jau pieminēto institūciju tiesības tikt uzklausītām Ministru kabinetā jautājumos, kas skar to budžeta pieprasījumus, par neatbilstošām Satversmei un spēkā neesošām no 2011.gada 1.jūnija.

Svarīgākais