Šodien notikušajā Ministru kabineta (MK) sēdē tika skatīts jautājums par to, kurām sabiedrības grupām pienākas dīkstāves pabalsts. MK noteikumi tika papildināti ar normu, ka dīkstāves pabalsts attieksies arī uz strādājošiem pensionāriem, kā arī krīzes skarto darba devēju valdes locekļiem
Jaunie noteikumi paredz: ja dīkstāves pabalsta saņēmējs vienlaikus ar dīkstāves pabalstu saņem arī vecuma vai izdienas pensiju, tad dīkstāves pabalstu aprēķina tādā apjomā, lai saņēmēja kopējais ienākums [no minētajiem avotiem] mēnesī nepārsniegtu 700 eiro.
Valdība arī lēma, ka darbiniekam, kurš saņem dīkstāves pabalstu, piešķirs 50 eiro piemaksu par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru darbiniekam uz dīkstāves pabalsta piešķiršanas dienu tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums.
Līdz ceturtdienas pēcpusdienai Valsts ieņēmumu dienests (VID) dīkstāves pabalstus izmaksājis 2018 darba devēju 11 047 darba ņēmējiem, kā arī 177 pašnodarbinātām personām, aģentūra LETA noskaidroja VID.
Kopumā VID izmaksājis dīkstāves pabalstus 3 351 321 eiro apmērā.
Pabalsti 3 268 984 eiro apmērā izmaksāti kopumā 2258 uzņēmumu 12 679 darbiniekiem. Savukārt 345 pašnodarbinātām personām izmaksāti pabalsti kopumā 82 337 eiro apmērā. Dīkstāves pabalstu izmaksa pašnodarbinātajiem sākta 6.aprīlī, kad stājās spēkā šādu atbalsta veidu paredzošie Ministru kabineta noteikumi.
VID turpina vērtēt uzņēmumu iesniegumus.
Dīkstāves pabalsta saņēmējus VID publisko dienesta mājaslapā "www.vid.gov.lv/lv/statistika-3".
VID 27.martā sāka izmaksāt dīkstāves pabalstus to uzņēmumu strādājošajiem, kurus negatīvi ietekmējusi Covid-19 izraisītā krīze. Pagājušajā nedēļā VID tika piešķirti 102 miljoni eiro, lai sāktu dīkstāves pabalstu izmaksu.
Dīkstāves pabalsts ir 75% apmērā no darba ņēmēja līdz šim saņemtās algas, bet ne vairāk kā 700 eiro apmērā par kalendāro mēnesi. Dīkstāves pabalsts netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un no tā nav jāveic sociālās iemaksas.
Tiesa, VID var nepiešķirt dīkstāves pabalstu, ja uzņēmums noteiktā termiņā nebūs iesniedzis gada pārskatu, ja uzņēmumam būs nodokļu parāds, ja uzņēmumam pasludināta maksātnespēja. Uzņēmumam ar nodokļu parādu vispirms jāsakārto nodokļu parāda situācija, lai uz to brīdi, kad VID tiek iesniegts iesniegums par dīkstāves pabalstu, nodokļu parāds ir samaksāts vai tam ir piešķirts samaksas grafiks. Lai saņemtu nodokļu parāda samaksas grafiku, jāvēršas VID ar attiecīgu iesniegumu, un, ja lēmums būs pozitīvs, var sniegt iesniegumu par dīkstāves pabalstu.