Labklājības ministram Uldim Augulim (ZZS) nav īsti pieņemams neviens no Finanšu ministrijas piedāvātajiem nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas variantiem, taču, ja jāizvēlas starp nodokli, kas tiek uzlikts dzīvojamai platībai neatkarīgi no iemītnieku skaita, un nodokli, ko aprēķinot tiktu ņemts vērā, cik cilvēku dzīvo konkrētā mājā vai dzīvoklī, ministrs ir par otro variantu.
Labklājības ministrs uzskata, ka lielākie Latvijas resursi ir zeme un meži, tāpēc vajadzētu ieviest vienkārši administrējamu zemes nodokli, piemēram, līdzīgi kā ASV - tā varētu būt noteikta likme, kas ir vienkārši administrējama. Taču Latvija esot apņēmusies ieviest nekustamā īpašuma nodokli un tas arī apsolīts starptautiskajiem aizdevējiem. „Tāpēc, ja jāizvēlas starp vairākiem variantiem, tad man liekas loģiskāks tāds variants, kur ņem vērā, cik cilvēku dzīvo konkrētā dzīvoklī,” nra.lv atzina ministrs. Viņš neuzskata, ka tādā gadījumā sāktos masveida krāpniecība un visos tukšajos dzīvokļos nu tiktu sadeklarētas svešas personas. Pirmkārt, nav tik daudz šo cilvēku, kurus var tā izmantot, piemēram, bezpajumtniekus; otrkārt, nevar likumus rakstīt, domājot tikai par iespējamām nelikumībām, kas varētu būt, bet nedomājot, kā tas ietekmēs cilvēkus, šajā gadījumā ģimenes ar bērniem.
Finanšu ministrija izskatīšanai valdībā plānojusi virzīt trīs iespējamos nekustamā īpašuma piemērošanas variantus. Viens variants paredz piemērot dzīvokļiem un individuālām dzīvojamām mājām 1,5% likmi un minimālo neapliekamo platību -dzīvokļiem 50 kvadrātmetri, bet individuālām dzīvojamām mājām - 100 kvadrātmetri.
Otrs variants paredz piemērot dzīvokļiem un individuālām dzīvojamām mājām 1,5% likmi un šādu minimālo neapliekamo platību par katru mājoklī reāli dzīvojošo personu: dzīvokļiem - 25 kvadrātmetri, individuālām dzīvojamām mājām - 50 kvadrātmetri. Savukārt trešais variants paredz piemērot pazeminātu likmi visai dzīvokļu un individuālo dzīvojamo māju platībai 0,4% apmērā.
Visos variantos plānots noteikt, ka pašvaldības varēs piemērot līdz pat 90% atlaidi atsevišķām iedzīvotāju grupām - maznodrošinātajiem, daudzbērnu ģimenēm.
Saskaņā ar Valsts zemes dienesta sniegto informāciju dzīvokļi ar platību līdz 50 kvadrātmetriem ir apmēram 40% no visu dzīvokļu kopskaita. Individuālās dzīvojamās mājas ar platību līdz 100 kvadrātmetriem ir 57% no māju kopskaita, bet ar platību no 100 līdz 150 kvadrātmetriem - 22%.
Šis nodoklis dotu papildu ieņēmumus budžetā – 26 – 28 miljonus latu gadā atkarībā no izvēlētā varianta.