Zemgalē top pieci Biznesa dārzi

Aizrit pirmais pusgads kopš Zemgales plānošanas reģionā (ZPR) sākusies Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta atbalstītā projekta "Uzņēmējdarbības aktivitātes veicināšana Zemgales reģiona pierobežas teritorijās" ieviešana.

Lai vairākās, no reģiona centra attālākās vietās, rosinātu iedzīvotāju vēlmi dibināt jaunus komercuzņēmumus, radīt unikālus produktus, palielinot konkurētspēju un eksporta potenciālu, pusotra gada laikā, ieviešot projektu, iecerēts veikt aktivitātes, kas vērstas uz infrastruktūras uzlabošanu un konsultatīvu pakalpojumu sniegšanu, kā arī uz zināšanu papildināšanu uzņēmējdarbības plānošanas un vadības jomā, izmantojot Norvēģijas partneru pieredzi.

Nupat noticis iepirkums celtniecības firmām, lai Aknīstē, Aucē, Gailīšos, Elejā un Neretā veiktu pašvaldību izraudzīto telpu renovāciju piecu tā dēvēto Biznesa dārzu ierīkošanai. Atklātajā konkursā pavisam piedalījās desmit firmas un, pēc piedāvājumu izvērtēšanas, kā arī rezultātu apstiprināšanas, ar būvniekiem - uzvarētājiem projekta vadošais partneris - Zemgales Plānošanas reģiona administrācija slēgs līgumu par darbu izpildi, kas būs jāpaveic aptuveni pusotra mēneša laikā.

Sekos iepirkums par nepieciešamā aprīkojuma - mēbeļu, datoru, nepieciešamās programmatūras un biroja tehnikas iegādi, lai nodrošinātu darba vietas pavisam 19 uzņēmējiem.

Vienlaicīgi projekta vadošais partneris atklāta konkursa ceļā izraugās firmu, kas veiks pētījumu, apzinot vietējos ekonomiskos resursus un industriālās teritorijas, kā arī nosakot uzņēmējdarbības attīstībai vispiemērotākās nozares Zemgales pierobežā. Ar pētījuma rezultātiem iepazīstinās gan vietējos uzņēmējus - Biznesa dārzu potenciālos klientus, gan pašvaldības, kas gūtās atziņas varēs pielietot arī teritoriālajā plānošanā.

Līdzīgu konkursu organizēs arī ārējiem ekspertiem, kuriem drīz pēc Biznesa dārzu atvēršanas gadu ilgā periodā būs jānodrošina virkni mentoringa aktivitāšu, kas vērstas uz konsultāciju sniegšanu juridiskos jautājumos, grāmatvedībā, eksporta tirgu apgūšanā, naudas līdzekļu, galvenokārt ES fondu piesaistē, kā arī biznesa plānu un projektu izstrādē.

Bez tam paredzēta projekta partneru - Norvēģijas Industriālās attīstības korporācijas SIVA pārstāvju vizīte Zemgalē, lai apgūtu ārzemju pieredzi biznesa inkubatoru vadībā un darba organizēšanā. Tāpat plānots sagatavot un iespiest bukletu par jaunizveidotajiem Biznesa dārziem Zemgalē un tur sniedzamajiem pakalpojumiem, kā arī par vadošajām zinātniski pētnieciskajām iestādēm reģionā.

Līdztekus tam jau tagad vairāk nekā 100 interesentiem dažādās vietās reģionā notiek bezmaksas mācības uzņēmējdarbības plānošanā un vadībā, ko nodrošina SIA DEA Baltika sadarbībā ar Zemgales pieaugušo izglītības centriem. Mācību kurss ietver teorētisko zināšanu apguvi ekonomikā un biznesā, kā arī praktiskās nodarbības biznesa plāna izstrādē.

Tāpat bezmaksas mācības sākušās Aknīstes, Auces, Elejas, Neretas un Uzvaras vidusskolu vairāk nekā 100 vecāko klašu audzēkņiem, kuri ārpusklases nodarbībās pieredzējušu pedagogu vadībā veido dziļāku izpratni par ekonomiskajām un sociālajām kopsakarībām, uzņēmējdarbību, tostarp pašnodarbinātību, par karjeras izveides un sava biznesa uzsākšanas iespējām. Arī vidusskolēni individuāli vai nelielās grupās izstrādās savām idejām atbilstošu biznesa plānu, bet labākos darbus no katras izglītības iestādes mācību noslēguma posmā izvērtēs banku speciālisti un Lauksaimniecības universitātes mācību spēki cerībā, ka daļa no konkursa uzvarētājiem kļūs par nākamajiem studentiem vai pievērsīsies uzņēmējdarbībai kādā no Biznesa dārziem.

Svarīgākais