Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (UIN).
Ņemot vērā, ka atlīdzība par veikto darbu ir apliekama ar lielāku nodokļa likmi, nekā paredzēts uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, savukārt no dividendēm turpmāk paredzēts ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli, likuma grozījumos paredzēts piemērot koeficientu 1,5 izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību un zaudējumiem, kurus radījusi sociālās infrastruktūras objektu uzturēšana.
Savukārt, lai palielinātu reprezentācijas izdevumu procentuālo daļu, ko apliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli, likumprojektā paredzēts, ka, koriģējot apliekamo ienākumu, 40% vietā to palielina par 60% no reprezentācijas izdevumiem izmantotās summas.
Likumā paredzēts noteikt, ka nodokļa maksātājs, kas darbojas saskaņā ar Reģionālās attīstības likumu noteiktā īpaši atbalstāmajā teritorijā, likumā paredzētos pamatlīdzekļu nolietojuma vajadzībām piemērojamos paaugstinošos koeficientus un zaudējumu segšanas kārtību varēs piemērot, neiesniedzot attīstības projektu.
Tāpat jaunās likuma normas izslēgta iespēju piemērot paaugstinošus koeficientus nolietojuma aprēķinos nodokļa vajadzībām autotransportam, kuru izmanto nodokļa maksātājs, kas darbojas saskaņā ar Reģionālās attīstības likumu noteiktā īpaši atbalstāmajā teritorijā.
Likums noteic, ka nodokļa maksātājam nav jāveic pamatlīdzekļa uzskaites vērtības pārrēķins, to pazeminot, ja īpaši atbalstāmajai teritorijai, kas noteikta saskaņā ar Reģionālās attīstības likumu, ir beidzies īpaši atbalstāmās teritorijas statuss un ja pamatlīdzekļus turpina izmantot saimnieciskajā darbībā šajā teritorijā.
Normatīva izmaiņas arī paredz, ka jaunizveidotie nodokļa maksātāji pirmajā taksācijas periodā un periodā līdz gada pārskata iesniegšanai avansa maksājumus varēs veikt brīvprātīgi.
Tāpat nodokļa maksātājam būs iespēja veikt savu avansa maksājumu korekcijas ne tikai gadījumos, ja būtiski samazinājies neto apgrozījumus un ja nodokļa maksātājam ir būtiski mainījies darbības veids vai ieņēmumu un izdevumu struktūra, bet arī tad, ja samazinājusies peļņa.
Likums paredz soda sankciju piemērošanu, ja nodokļa maksātāja Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtais uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada kopējais avansa maksājumu apmērs ir mazāks par 20% no taksācijas periodā uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā aprēķinātās nodokļa summas.
Pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, likumdošanas izmaiņas 2011.gada valsts budžeta ieņēmumos papildus nodrošinās 6,8 miljonus latu.