Stingrāk vērsīsies pret lielu bezdarbnieku pabalstu saņemšanu

Valdība šodien ārkārtas sēdē vienojās stingrāk vērsties pret nepamatoti lielu bezdarbnieku pabalstu saņemšanu, šodien žurnālistus informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvji.

Valdības lēmums paredz, ja pēdējos divos mēnešos pirms atlaišanas darbinieka alga būs ievērojami palielinājusies, šos mēnešus neņems vērā un bezdarbnieka pabalsts tiks aprēķināts, ņemot vērā desmit iepriekšējos mēnešus, sacīja LM pārstāvji, norādot, ka joprojām valsts pārvaldē esot gadījumi, kad neilgi pirms atlaišanas darbinieku algas tiek ievērojami palielinātas, piemēram, nodrošinot bezdarbnieku pabalstu 15 000 latu apmērā.

Šo priekšlikumu paredzēts ieviest kopā ar nākamā gada budžetu.

LM uz šodienas valdības ārkārtas sēdi bija sagatavojusi ziņojumu "Par vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanu bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai", ar kuru iepazinās valdība.

Lai nepieļautu bezdarbnieka pabalsta ļaunprātīgas izmantošanas iespējas, no 2010.gada 1.janvāra periods vidējās sociālās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanai bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai tiktu pagarināts no sešiem līdz 12 mēnešiem.

LM informē, ka bezdarbnieka pabalsta apmērs netiek ierobežots un ir atkarīgs no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas un apdrošināšanas stāža, kā arī pabalsts tiek samazināts atkarībā no saņemšanas ilguma.

LM rosināja, ka bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no viena gada līdz 9 gadiem pabalsta apmērs ir 50% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ar apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 19 gadiem - 55% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ar apdrošināšanas stāžu no 20 līdz 29 gadiem - 60% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, bet ar apdrošināšanas stāžu virs 30 gadiem - 65% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Pieaugot bezdarba līmenim, pieaug arī bezdarbnieku pabalsta saņēmēju skaits, piemēram, augustā salīdzinājumā ar janvāri pabalsta saņēmēju skaits palielinājās par 27 000 jeb 1,6 reizes, taču kopš maija bezdarbnieka pabalstu saņēmēju skaits nav būtiski pieaudzis. Tai pat laikā bezdarbnieka pabalsta vidējais apmērs kopš gada sākuma ir mainījies. Piemēram, gada sākumā tas bija 179,4 lati, martā saruka līdz 171,36, bet jau aprīlī palielinājās līdz 185,31 latiem, bet augustā vēlreiz noslīdēja līdz 176,47 latiem.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), piešķirot sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, ir konstatējusi, ka nereti pabalsta apmēra aprēķināšanai nepieciešamajos pēdējos mēnešos bija aprēķināti augsti darba ienākumi, salīdzinot ar darba ienākumiem iepriekšējā periodā. Šī iemesla dēļ LM rosina pagarināt vidējās sociālās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas periodu bezdarbnieka pabalsta noteikšanai.

Jau ziņots, ka saskaņā ar likumu "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" laika periodā no 2009.gada 1.jūlija līdz 2011.gada 31.decembrim bezdarbnieka pabalstu ikvienam bezdarbniekam izmaksā deviņus mēnešus.

Tas ir, bezdarbnieka pabalsta izmaksa bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no viena gada līdz deviņiem gadiem pirmos divus mēnešus būs pilnā apmērā, nākamos divus mēnešus - 75% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta, pēdējos piecus mēnešus - 45 lati mēnesī.

Bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 19 gadiem pabalsts pirmos divus mēnešus tiks izmaksāts pilnā apmērā, nākamos divus mēnešus - 75% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta, turpmākos divus mēnešus - 50% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta, bet pēdējos trīs mēnešus - 45 lati mēnesī.

Tiem, kuriem darba stāžs ir lielāks, pabalsts pirmos trīs mēnešus tiek izmaksāts pilnā apmērā, nākamos trīs - 75% apmērā, pēdējos trīs - 50% apmērā.

Ekonomika

Dažādas izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamgad, ietekmēs arī iedzīvotāju uzkrājumus un ieguldījumus. Mazināsies iemaksu lielums pensiju 2. līmenī, kamēr par individuāli veiktajiem uzkrājumiem, piemēram, iemaksām pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, būs iespēja saņemt lielāku nodokļa atmaksu. Plašāk skaidro "Swedbank" Investīciju produktu līnijas vadītājs Rolands Zauls.

Svarīgākais