Plāns ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu saistīts ar to, ka pacientiem ir tiesības saņemt lētāku medikamentu, sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).
Latvijā pārstāvētie starptautiskie zāļu ražotāji ir gatavi samazināt kompensējamo medikamentu cenas, piedāvājot kompromisu Veselības ministrijas izziņotajai jaunajai politiskajai iniciatīvai noteikt tā saukto pieļaujamo zāļu cenu "koridoru", kas paredz iespēju ārstēties tikai ar lētākās izvēles medikamentiem.
Veselības ministrijas politiskā iniciatīva par pieļaujamo cenu koridoru kompensējamām zālēm jau saņēmusi kritiku – ne par vēlmi samazināt medikamentu cenu, bet par nepārdomātu rīcību, kas veicinās zāļu ražotāju atteikšanos no dalības kompensējamo zāļu sistēmā un vēlmi vispār aiziet no Latvijas tirgus.
Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju nākas sastapties ar kompensējamiem medikamentiem, taču ne vienmēr izdodas visus jautājumus par tiem izrunāt ar savu ārstu.
Dažādas mārketinga aktivitātes ir neatņemama tirgus ekonomikas un patērētāju sabiedrības komponente, kas gan var radīt sarežģītus morāli ētiskas dabas jautājumus.
Veselības ministrija (VM) publiskajai apspriedei nodevusi jaunu politisko iniciatīvu, ar kuru plāno ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu, ceturtdien žurnālistiem sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).
Konkurences padomes (KP) aptaujas dati liecina, ka vairāk nekā 60 procentiem Latvijas iedzīvotāju ir bijusi apgrūtināta iespēja iegādāties nepieciešamos kompensējamos medikamentus.
Apgrūtināta kompensējamo medikamentu iegāde var būt saistītas ar dažādiem faktoriem, tostarp problēmām zāļu ražošanā, skaidroja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.
Vispieprasītākās bezrecepšu zāles pēc starptautiskā nosaukuma Latvijā pērn tāpat kā iepriekšējos gados bija acetilsalicilskābe, ko sabiedrība labāk zina kā aspirīnu, un pretsāpju zāles – ibuprofēns. Savukārt visvairāk pārdotā aktīvā viela ir tieši ibuprofēns, ko satur virkne zināmu un mazāk zināmu pretsāpju medikamentu.
Politiķiem ir sajūta, ka Eiropas Savienība (ES) ir zāļu cenu mazināšanas priekšvakarā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” teica Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (V).
Igaunijā pašlaik pacientiem kompensējamo zāļu sistēmā ir pieejami 66 dažādi jaunākās paaudzes medikamenti, Lietuvā – 62, bet Latvijā – 31. Turklāt Igaunija pusgada laikā ir spējusi iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā astoņus medikamentus, kamēr Latvija – tikai vienu.
Neraugoties uz nenotikušo Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdi par kardioloģiju, pacientu organizācijas, mediķi un zāļu ražotāji sagatavojuši kopīgu aicinājumu Saeimai un valdībai piešķirt lielāku finansējumu kardioloģijai, un tieši – kompensējamo zāļu apmaksai sirds slimību pacientiem. Latvijas valsts apmaksāto jaunākas paaudzes medikamentu saraksts sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai ir būtiski īsāks nekā Lietuvā un Igaunijā.
Saskaņā ar speciālistu domām, visbīstamākie medikamenti ir tādi pretsāpju līdzekļi kā ibuprofēns, diklofenaks, celekoksībs, naproksēns un mefenamskābe.
Sociālās aprūpes centra "Rīga" filiāles Kapseļu ielā bērniem ilgstoši doti spēcīgi un atkarību izraisoši trankvilizatori, šovakar vēstīts LTV raidījumā "Aizliegtais paņēmiens"
Aizvadītajā diennaktī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi slimnīcā nogādāja kādu puisīti, kurš bija apēdis pieaugušajiem paredzētus medikamentus, informē NMPD.
Produktīvi izmantojot E-veselības pakalpojumus, kā arī nedaudz mainot mediķu un pacientu ieradumus, par zālēm varētu ietaupīt pat vairāk nekā 50 miljonus eiro.
Nacionālais veselības dienests kompensējamo zāļu sarakstā no šā gada ir iekļāvis trīs jaunus medikamentus – prostatas, krūts un neiroendokrīnā ļaundabīgā audzēja ārstēšanai.
Aivis Freidenfelds, kurš pašlaik vada Komunikācijas nodoļu Satiksmes ministrijā, bet vadījis bijušais Ministru kabineta preses centru, cīnās ar audzēju un sašutis par metodēm, kādas piedāvā vēža ārstēšanai Latvijā.
Veselības ministrija nākamgad valsts kompensējamo medikamentu sarakstā paredzējusi iekļaut jaunus medikamentus ļaundabīgo audzēju ārstēšanai. Taču pagaidām vēl risinās sarunas ar zāļu ražotājiem, un no vienošanās par inovatīvo medikamentu cenu būs atkarīgs, vai kompensējamo zāļu sarakstu varēs papildināt vēl ar kādu medikamentu.