Latvijā pārstāvētie starptautiskie zāļu ražotāji informē, ka Veselības ministrijā kā kompromisa variantu iesnieguši priekšlikumu par kompensējamo zāļu cenu samazināšanu, savukārt Veselības ministrija, kas jau paspējusi noturēt sabiedrisko apspriedi, ziņo, ka neviena sabiedriskā organizācija nav pieteikusi nekādus konceptuālus iebildumus ministrijas rosinātajām izmaiņām kompensējamo zāļu sistēmā.
Neatkarīgā rakstīja, ka Veselības ministrija plāno noteikt pieļaujamo cenu koridoru jeb maksimāli pieļaujamās cenu atšķirības līdzvērtīgas efektivitātes zālēm simt procentu apmērā. Pret šādu iniciatīvu asi iestājās Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA), uzsverot, ka tas var novest pie medikamentu izņemšanas no kompensējamo medikamentu sistēmas.
Veselības ministrijas iecere ietekmētu 132 000 kardioloģijas un diabēta pacientu
«Kaut gan Veselības ministrija ir deklarējusi, ka plānoto izmaiņu mērķis ir padarīt kompensējamās zāles pacientiem pieejamākas, zāļu ražotāju veiktie aprēķini liecina, ka praksē šo pārmaiņu īstenošanai ir izvēlēts diskutabls mehānisms - lineāra salīdzinoši dārgāko zāļu svītrošana no kompensējamo zāļu sistēmas,» saka SIFFA izpilddirektors Valters Bolēvics, «tas liks no šā saraksta pazust ļoti daudzām pacientiem vajadzīgām, praksē pārbaudītām un efektīvām zālēm, kas maksā vien eiro vai pāris dārgāk par tām, ko pacienti lieto šobrīd.» Zāļu ražotāji, veicot aprēķinus par plānoto izmaiņu potenciālo ietekmi uz kardioloģijas un diabēta diagnožu pacientu grupām, kas pacientu skaita ziņā ir lielākās, secinājusi, ka Veselības ministrijas iecere ietekmētu 132 000 kardioloģijas un diabēta pacientu, jo 88 medikamenti, kuru cena ir lielāka par 100 procentiem virs references, var tikt svītroti no kompensējamo zāļu sistēmas, kaut gan to cena daudzos gadījumos ir tikai par pāris eiro augstāka nekā references cena. «Līdz ar to šai pacientu grupai varētu nākties mainīt līdzšinējo ārstēšanu vai arī turpmāk medikamentus pirkt par pilnu cenu,» saka V. Bolēvics.
SIFFA priekšlikums ir noteikt, ka starpība starp A sarakstā iekļauto zāļu vai medicīnisko ierīču references cenu vai lētāko cenu viena zāļu vispārīgā nosaukuma ietvaros un attiecīgās grupas zāļu vai medicīnisko ierīču augstāko cenu nedrīkst pārsniegt 100 procentu vai 0,14 eiro par vispārējo zāļu nosaukumu dienā, piemērojot augstāko starpību. Šāds priekšlikums ietekmētu mazāku pacientu un medikamentu skaitu, proti, 24 600 pacientu un 40 medikamentu. «Vienlaikus SIFFA būtu gatava aicināt visus medikamentu ražotājus attiecīgi samazināt medikamentu cenas, lai iekļautos šādā kompromisa variantā un medikamenti netiktu svītroti no kompensējamo zāļu sistēmas,» norāda V. Bolēvics.
Savukārt SIFFA atbalsta grozījumus, kas paredz par kompensējamo zāļu izmaksu efektivitātes rādītāju izmantot iegūtos kvalitatīvos dzīves gadus. Taču, tā kā izmaksu efektivitātes aprēķinos varēs izmantot tikai trīs terapeitiskās efektivitātes rādītājus - dzīves gadi, dzīves gadi bez progresijas vai iegūti kvalitatīvi dzīves gadi -, ražotāji rosina ļaut izmantot arī citus terapeitiskās efektivitātes lielumus, jo diemžēl ļoti bieži trūkst informācijas, datu vai izmaksu, lai aprēķinos izmantotu tieši iegūtos kvalitatīvas dzīves datus.