Valdība vakar apstiprināja finansējumu ‒ 34,592 miljonus eiro ‒ Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēku pārbūvei (par laika periodu no 2013. līdz 2022. gadam). Jaunajām, pēc arhitektes Zaigas Gailes projekta pārbūvētajām ēkām Lāčplēša ielā jābūt gatavām līdz 2022. gada 31. augustam.
Jau iepriekš medijos izskanēja, ka, ņemot vērā esošo krīzes situāciju, ir iespējama štata vietu samazināšana Dailes teātrī. Nu arī publiski pavēstīts, ka atlaisti četri Dailes teātra aktieri – Aija Dzērve, Mārtiņš Počs, Sarmīte Rubule un Kaspars Zāle. Žurnāls »Vakara Ziņas« sazinājās ar Dailes teātra direktoru Juri Žagaru, kurš ieviesa skaidrību, kāda ir situācija teātrī.
Tuvākajā laikā bez iztikas līdzekļiem palikušo kultūras nozares pārstāvju skaits būs ļoti liels, un viens no instrumentiem, kā sekmēt kultūras nozares atveseļošanos pēc Covid-19 krīzes, varētu būt lielāka finansējuma sadale caur Valsts kultūrkapitāla fondu (VKKF), šādu nostāju pauda Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) priekšsēdētāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa.
Prognozes par kultūras norišu atsākšanos Latvijā pēc Covid-19 dēļ izsludinātās ārkārtas situācijas nav tik spožas, kā sākotnēji domāts, intervijā telekanālam TV3 atzina kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).
Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba pērn nopelnījis 48 000 eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija.
Liepājas teātris sagatavojis jaunu projektu – trīs latviešu autoru darbu fragmentu radiolasījumus. Stāsti no Paula Bankovska krājuma Trakie veči, fragmenti no Noras Ikstenas un Imanta Ziedoņa grāmatas Nenoteiktā bija un Janas Egles stāsts Aiziet jūriņā!, sākot no piektdienas, 17. aprīļa, izskanēs Rietumu radio trīs piektdienas pēc kārtas.
Kopš 1961. gada, kad Starptautiskais teātra institūts (ITI) iedibināja Starptautisko teātra dienu, teātra cilvēki visā pasaulē to ik gadu atzīmēja 27. martā. Piektdien pirmo reizi šo 59 gadu laikā teātra mākslas meistari būs fiziski šķirti no saviem skatītājiem. Lai arī tālu katrs no savas skatuves un par savu nākotni satraukti un nedroši, Latvijas teātru aktieri tomēr nekrīt panikā un vismaz virtuālajā pasaulē turas cieši kopā. Viņi meklē jaunas radošas izpausmes, cits citu iedvesmo un, par spīti grūti laikiem, atrod spēka vārdus arī saviem uzticamajiem skatītājiem.
Turpinās kultūras iestāžu labdarības akcijas, nupat savu izrāžu digitālo arhīvu atvēris Dailes teātris, piedāvājot iespēju vienu mēnesi skatīties desmit iestudējumus, kas tapuši iepriekšējos desmit gados un kuri vairs nav šī teātra repertuārā. Izrāžu ieraksti tapuši sadarbībā ar Latvijas Televīzijas projektu teātris.zip.
Kamēr Dailes teātrim ir liegta iespēja demonstrēt izrādes uz skatuvēm, tas atver digitālo izrāžu arhīvu, piedāvājot noskatīties desmit iestudējumus, informēja teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Leimane.
Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtas stāvokli un publisko pasākumu aizliegumu, arī teātra trupa Kvadrifrons ir atcēlusi visas izrādes līdz 14. aprīlim un aicina cilvēkus būt atbildīgiem par sevi un citiem un pēc iespējas ierobežot došanos sabiedrībā.
Lai pasargātu darbinieku veselību un nodrošinātu optimālu uzņēmuma darbību pēc valsts izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām, Dailes teātra vadība ir pieņēmusi lēmumu laikā no 16. līdz 29.martam izsludināt darbinieku dīkstāvi, kas ļauj neierasties darba vietā, saglabājot darbinieku darba algu.
Jau ziņots, ka saistībā Covid-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz Lieldienām izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot virkni ierobežojošu pasākumu, ceturtdien pēc valdības ārkārtas sēdes paziņoja amatpersonas. Savu darbu uz mēnesi pārtrauc arī Latvijas teātri.
Mārketinga un komunikācijas speciāliste, kā arī grāmatas "Sestā sieva" autore Inga Grencberga žurnālā "Ieva" Agneses Meieres materiālā "Būt pašai, nevis aiz kāda" atklāti stāsta par savām attiecībām ar Džilindžera bijušajām sievām.
No 29. februāra mākslas muzejā Rīgas birža aplūkojama izstāde Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e, kas parāda kabuki teātra aktiera attēlojumu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijā esošajos Japānas Edo perioda krāsainajos kokgriezumos jeb ukijo-e. «Lielākā daļa no šiem darbiem Latvijā tiek eksponēti pirmo reizi. Turklāt šī ir viena no retajām iespējām Latvijā redzēt Āzijas mākslu,» uzsver izstādes kuratore Kristīne Milere.
Radīta jauna latviešu teātra apvienība Freshfreshfr. To oficiāli savā vārdā izplatītajā relīzē izsludinājis režisors Viesturs Meikšāns, norādot uz vēl vienu partneri – scenogrāfi Moniku Pormali.
«Tagad jau ir ļoti moderni ielūkoties otra cilvēka privātajā dzīvē – viņa skapī, viņa telefonā... Skatītājiem tas būs bišķiņ piedūriens, kā tas notiek uz skatuves,» domā skatītāju mīlētais Liepājas teātra aktieris Edgars Pujāts.
«Dzīve ir pārāk īsa, lai ietu tikai uz vienu teātri,» saka jaunizveidotā teātra – Willa teātris – dibinātājs un producents Kalvis Lasmanis. Galvenais vadmotīvs, veidojot šo teātri, bija radīt jaunu platformu skatītājiem un aktieriem.
Vēl visu marta mēnesi turpināsies pieteikšanās Dramaturgu teātra 23. aktiermeistarības studijai, kas darbu sāks šā gada aprīlī. Nodarbības studijā vadīs teātra galvenais režisors Hermanis Paukšs, kas jau četrdesmit gadus nodarbojas ne vien ar režiju un rakstniecību, bet arī ar teātra pedagoģiju un laika gaitā ir izveidojis un turpina pilnveidot efektīvu aktieru apmācības sistēmu.