Pēdējā laikā pirms ārkārtas situācijas pasludināšanas politiskās elites vidē bija vērojama interesanta kustēšanās, tostarp, Rīgas domes deputāts Māris Mičerevskis paziņoja par izstāšanos no partijas “Latvijas attīstībai”.
Akcīzes nodoklis kalpo diviem mērķiem – regulēt kāda produkta patēriņu un iegūt naudu valsts budžetā. Latvijā, izrādās, šis nodoklis ar ietekmējamu politiķu starpniecību tiek izmantots konkurences cīņā.
Koalīcija esot vienojusies nākamajā gadā straujāk celt akcīzes nodokli vairākiem tabakas produktiem, lai budžetā iegūtu papildu līdzekļus onkoloģijas medikamentiem, liecina neoficiālā informācija.
Valdība akceptējusi grozījumus likumā par akcīzes nodokli, kas paredz palielināt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem. Cigaretēm akcīzes likmi cels par 5%, bet karsējamai tabakai – par 32%. Šis lēmums lielos vilcienos sakrīt ar viena tabakas ražotāja, proti, "Japan Tobacco International" vēlmēm, ko pēc Neatkarīgās rīcībā esošās informācijas uz Finanšu ministriju aiznesa Jaunā konservatīvā partija (JKP).
Saeimas deputāti vēlas grozīt Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu, lai “ar jauno regulējumu tiktu ierobežota tabakas aizstājējproduktu pieejamība sabiedrībai, īpaši bērniem un jauniešiem”. Mērķis izklausās pareizs un cēls, un ikviens, ar veselu saprātu apveltīts cilvēks, par šādu regulējumu balsotu ar abām rokām. Taču, kas patiesībā slēpjas aiz šiem likuma grozījumiem?
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas, sadarbojoties ar Valsts robežsardzi, Kurzemē konstatējušas nelikumīgu tabakas izstrādājumu glabātuvi, pavēstīja VID.
Katru gadu 31.maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules diena bez tabakas (World No Tobacco day). 2020.gada Pasaules dienas bez tabakas mērķis ir kliedēt mītus, kas saistīti ar smēķēšanu un sniegt zināšanas jauniešiem par tabakas un nikotīna produktu lietošanas kaitīgo ietekmi.
Turpinoties neziņai par Covid-19 krīzes un sociālo ierobežojumu ilgumu, 16% iedzīvotāju atzinuši, ka alkoholu ārkārtas situācijas laikā ir sākuši lietot vairāk nekā parasti, secināts BENU Aptiekas Stresa termometra rezultātos. Tāpat pētījuma rezultāti atklāj, ka 44% aptaujāto īpašas izmaiņas alkohola patēriņā pēdējā mēneša laikā nav novērojuši, 11% alkoholu krīzes laikā lieto mazāk nekā parasti, bet vēl 27% norādījuši, ka alkoholu nelieto vispār.
Pateicoties mērķtiecīgam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un tiesībsargājošo iestāžu darbam, nelegālo cigarešu īpatsvars sešu gadu laikā Latvijā ir samazinājies teju divas reizes – no 33 procentiem 2013. gadā līdz 16,8 procentiem pērn gada beigās. Tomēr, salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā nelegālo cigarešu aprite joprojām ir ievērojama. Turklāt Finanšu ministrija ir uzsākusi diskusijas ar sociālajiem partneriem par iespēju paaugstināt akcīzes nodokli tabakai, lai iegūtu valsts budžetā papildu līdzekļus. Taču akcīzes nodokļa kāpums sadārdzinās tabakas izstrādājumus un, visticamāk, veicinās kontrabandu.
Trešdien, 8. janvārī, Tieslietu ministrijas vadītajā Krimināllikuma darba grupā ir panākta vienošanās par to, ka – tāpat kā par nelikumīgiem alkoholiskiem dzērieniem – arī par nelikumīgu tabakas izstrādājumu realizāciju neatkarīgi no apmēra ir nepieciešams noteikt kriminālatbildību, attiecīgi definējot nelikumīgus tabakas izstrādājumus.
Par tabakas tirdzniecību veikalos tikai pēc cenu lapām būs jāsamaksā arī nesmēķētājiem, pauda Latvijas Tirgotāju asociācijā, komentējot Saeimas ceturtdien veiktās izmaiņas tabakas apriti regulējošā likumā, kas paredz aizliegt mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus izlikt pircēju apskatei.
Nākotnē mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus nevarēs izlikt pircēju apskatei, bet tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapām, paredz šodien Saeimā pieņemtie grozījumi tabakas apriti regulējošā likumā.
Jaunās Saeimas deputātiem nāksies izšķirties, vai saglabāt esošo tabakas izstrādājumu tirdzniecības kārtību vai arī veikalniekiem likt cigaretes turpmāk slēpt no pircēju acīm, ļaujot viņiem vien ielūkoties cenu lapās. Uzņēmēji un pētnieki norāda, ka šāda kārtība mazinās ienākumus valsts budžetā, palielinās ēnu ekonomikas ietekmi, bet smēķēšanas izplatību nesamazinās.
Šā gada oktobrī Valsts policija angārā vienā no Rīgas mikrorajoniem konstatēja speciāli aprīkotas telpas tabakas ražošanai. Apskates laikā tika konstatēts, ka tur ražota apritē aizliegtā zelējamā tabaka. Policisti angārā konstatēja un atsavināja 20 000 bundžiņu ar zelējamo tabaku, 100 litru nezināmas izcelsmes alkohola, 45 litrus nikotīna, ķimikālijas un automatizētas ražošanas iekārtas. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess un aizturētas četras personas.
Lietuvā veidojas nelegāli tabakas apstrādes uzņēmumi, kas, domājams, piegādā tabaku fabrikām visā Eiropā, ceturtdien paziņojis Lietuvas Muitas krimināldienests (MKT).