Tuvākajā laikā sviesta cenām Latvijas veikalos nav pamata būtiski samazināties, otrdien atzina Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadītāja Inguna Gulbe.
Sviesta cenu kāpumam teorētiski nevajadzētu sadārdzināt veikalos nopērkamās tortes, smalkmaizītes un cepumus, jo tikai atsevišķi ražotāji šo gardumu ražošanā izmanto sviestu. Lielākā daļa dod priekšroku augu taukiem. Tomēr veikalos cenas kāpj gandrīz visiem konditorejas izstrādājumiem.
Sviesta dārdzību Latvijā nosaka ne tikai pašizmaksas palielināšanās izejvielu ierobežotās pieejamības dēļ un globālās tendences, bet lielā mērā arī šokējoši augsts mazumtirgotāju uzcenojums, liecina Konkurences padomes pētījums.
Eiropas Savienībā (ES) sviesta cena turpina pieaugt un šogad augustā salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu sviesta cena palielinājusies par 84%, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.
Lai arī sviests Igaunijā esot vismaz divreiz dārgāks nekā Somijā, igauņi metušies veikalos "izķert" sviestu un veidot krājumus, jo drīzumā tā cena, tāpat, kā Latvijā, paaugstināšoties, vēsta portāls kasjauns.lv.
Sociālajos tīklos nerimst sašutums par sviesta cenām Latvijā, kuras kļuvušas augstākas. Mikroblogošanas vietnē twitter kāds zinātājs norāda, ka Polijā par to pašu sviesta paciņu jāmaksā ievērojami mazāk.
Sviesta cena Latvijā šobrīd ir sasniegusi maksimumu, piektdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" atzina Konkurences padomes (KP) vadītāja Skaidrīte Ābrama.
Pēdējā laikā publiskajā telpā daudz tiek rakstīts par straujo cenu kāpumu sviestam Latvijā. Speciālisti cenu kāpumu skaidro ar piena tauku deficītu Eiropā, kā dēļ sviesta cena ir sasniegusi visu laiku augstāko punktu jeb rekordcenu pēdējo 18 gadu laikā. Taču cilvēkiem tas mazs mierinājums – viņi ir nikni, ka par sviesta paciņu jau jāmaksā vairāk nekā divi eiro, turklāt Lietuvā un Igaunijā tas ir lētāks nekā pie mums.
Kārtīgs Rucavas mielasts nav iedomājams bez baltā jeb gurnu sviesta, jeb leiša, kā to dažkārt šajā pusē dēvē. Varētu domāt, ka tādu vienkāršu paēdienu jau nav nekādas grūtības pagatavot. Nepavisam ar ne, un pat īstai saimniecei, kas roku sviesta gatavošanā iesitusi, tas var nesanākt. Bet smeķīgs tas ir – gan ar rāceņiem, gan pašceptu maizi.
Atšķirībā no mūsdienām, kad ar vārdu «sviests» sarunu valodā apzīmē kaut ko nejēdzīgu un nesakarīgu, senāk tam šādas nozīmes nebija. Ja teica: iet kā pa sviestu, tas nozīmēja – iet labi, viss sokas gludi un saskanīgi.
Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS) sadarbībā ar Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrību BT 1 organizē sviesta, kefīra un biezpiena konkursus, kuru uzvarētāji tiks apbalvoti starptautiskās pārtikas izstādes “Riga Food 2011” atklāšanas ceremonijā 7. septembrī Ķīpsalā.
Nedēļas sākumā muzikālajā teātrī «Artelis» pulcējās tik daudz cilvēku, ka publikai nekas cits neatlika, kā draudzīgi saspiest kopā plecus un kāpt blakusstāvētājiem uz pirkstgaliem – visi gribēja redzēt seksapīlās dvīņumāsas Anu un Katrīni Drozdovičas (18), kuras uzstājas ar skatuves nosaukumu «Dvīnes».