Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) kampaņas “Vēža risks” ietvaros veiktais pētījums* atklāj, ka smēķētāji mazāk nekā sabiedrība vidēji apzinās kaitīgā ieraduma sekas uz veselību un tās saikni ar plaušu vēzi līdz ar zemu informētību par vēža izraisošiem faktoriem. Smēķētāji veido teju trešdaļu jeb vairāk nekā 28% Latvijas iedzīvotāju. Turklāt iedzīvotāji reti veic profilaktiskās veselības pārbaudes, uz tām dodoties reizi gadā vai pat retāk.
Pitsburgas Universitāte ASV nākusi klajā ar pētījuma rezultātiem, kas palīdzēšot smēķētājiem vieglāk atmest neveselīgo ieradumu, vēsta britu tabloīds "Mirror".
Pateikt jā sportam, deju un mūzikas nodarbībām, dabaszinātņu pulciņiem un citām nodarbībām un atrast spēku pateikt nē smēķēšanai, alkohola un citu atkarību izraisošu vielu lietošanai, – ar šādu saukli Veselības ministrija uzsākusi informatīvo kampaņu.
Teju divas trešdaļas, jeb 61% Latvijā dzīvojošo cigarešu smēķētāju pat neapsver iespēju aizstāt cigaretes ar veselībai mazāk kaitīgām alternatīvām. Tas konstatēts tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā aptaujā. Vienlaikus mazliet vairāk (62%) cigarešu smēķētāju atzīst, ka par šādām alternatīvām nav arī informēti.
Kopumā no šogad 22 ugunsgrēkos bojāgājušajiem cilvēkiem, astoņi cilvēki dzīvību zaudējuši ugunsgrēkos, kas visticamāk saistīti tieši ar neuzmanīgu smēķēšanu telpā, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).
Tukuma un Tukumam tuvējo apkaimju pieaugušos iedzīvotājus, kuri vēlas atmest smēķēšanu, aicina pieteikties smēķēšanas atmešanas grupā*. Nodarbības būs bez maksas un notiks no 24. janvāra līdz 14. februārim Audžu ģimeņu atbalsta centrā “Terēze”, Pils ielā 11, Tukumā.
Droši vien kāds no smēķētājiem kaut reizi ir iedomājies, ka vajadzētu tikt vaļā no šī netikuma. Lūk, daži padomi, kas, iespējams, palīdzēs atmest smēķēšanu.
Novembrī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā noteiktos laikos smēķētāji varēs ierasties uz pārbaudēm un konsultācijām par plaušu veselību, iepriekš nepierakstoties rindā, informēja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.
Jaunākajā sabiedrības veselības mērījumā noskaidrota satraucoša tendence – puse jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem mēdz smēķēt, turklāt trešdaļa jeb 28% to dara regulāri, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Tāpat eksperti norāda, ka smēķēšanas problēma sākas jau ievērojami agrāk – kritiskais vecuma posms ir 11–15 gadi. Kā rīkoties vecākiem, ja jaunietis sācis smēķēt, skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pusaudžu narkoloģe Maija Žuka-Jēkabsone.
Latvijā smēķē puse (50 %) jauniešu 18 – 24 gadu vecumā, turklāt 28 % no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss".
Estrogēns ir viens no hormoniem kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļu sastāvā, un tas nav piemērots smēķējošām sievietēm. Kāpēc? Jo tas var veicināt dažādas veselības problēmas, tāpēc, izvēloties kontracepciju, sievietei bez kautrēšanās vajadzētu pateikt savam ginekologam, ka viņa smēķē.
Lai gan zināms, ka smēķēšana ir kaitīga, tomēr daudzi to izvēlas darīt līdz pat sirmam vecumam. Taču tie, kas šim paradumam grib teikt striktu "nē", aicināti uz bezmaksas nodarbībām Dobelē.