Pētījums: elektronisko cigarešu lietošana raisa plaušu slimības un nāvi; ASV apsver aizliegt lietot

 
©f64

ASV veselības un sociālo dienestu ministrs Alekss Eizars trešdien pavēstīja, ka tiek gatavots aromatizēto elektronisko cigarešu aizliegums, šādu lēmumu atbildīgajiem dienestiem pieņemot pēc tam, kad ar mīklainu plaušu slimību sasirguši vairāki simti cilvēku, turklāt pastāv aizdomas, ka tā vainojama vairāku elektronisko cigarešu lietotāju nāvē.

Atbilstoši plānam paredzēts aizliegt aromatizētos netabakas elektronisko cigarešu produktus, kuriem ir košļājamās gumijas, mango un citi aromāti, sanāksmē Baltā nama Ovālajā kabinetā sacīja ministrs.

Aromatizētās elektroniskās cigaretes netiks piedāvātas tirgū, līdz tās nebūs apstiprinājusi ASV Pārtikas un medikamentu administrācija (FDA).

Jauniešiem šie produkti ir kļuvuši pievilcīgi, un tos vajadzētu aizliegt, sacīja ministrs, pēc tam kad viņš un FDA komisārs Neds Šārpless bija informējuši ASV prezidentu Donaldu Trampu par elektronisko cigarešu lietošanas straujo pieaugumu padsmitnieku vidū.

Slimību kontroles un novēršanas centri (CDC) pagājušajā nedēļā paziņoja, ka tiek izmeklēti vairāk nekā 450 saslimšanas gadījumi ar plaušu slimībām, kas bijuši saistīti ar elektronisko cigarešu lietošanu, arī pieci nāves gadījumi, kad nāvi, kā pieļauj amatpersonas, izraisījusi elektronisko cigarešu lietošana.

Kanzasas varasiestādes otrdien pavēstīja, ka tās ir apstiprinājušas sesto ar plaušu slimību saistīto nāves gadījumu. Mirušais ir kāds 50 gadus vecs Kanzasas iedzīvotājs.

CDC iesaka atturēties no elektronisko cigarešu lietošanas, kamēr notiek izmeklēšana par saslimšanas un nāves gadījumiem.

"Cilvēki mirst no elektronisko cigarešu lietošanas, un mēs šo jautājumu pētām ļoti nopietni," sacīja Tramps.

ASV pieci miljoni bērnu lieto elektronisko cigaretes, sacīja Šārpless. Šos produktus lieto arī astoņi miljoni pieaugušo.

Šo cigarešu aizstāvji apgalvo, ka tās nav tik bīstamas un atkarību izraisošas kā tradicionālās cigaretes, turklāt šādā ceļā cilvēkiem var tikt līdzēts atmest smēķēšanu pavisam.

Elektronisko cigarešu uzņēmumi "ļoti ātri ir kļuvuši par ļoti bagātiem uzņēmumiem, un viss šis elektronisko cigarešu pasākums ir ļoti ienesīgs", sacīja Tramps.

Valsts "nevar atļauties, ka cilvēki sasirgst, un mēs nevaram pieļaut, ka tas skar mūsu bērnus", uzsvēra prezidents.