Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas tostarp paredz pienākumu pašvaldībām solidārā apmērā piedalīties skolēnu brīvpusdienu līdzfinansēšanā.
Valdība otrdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz no jaunā gada 1.-4.klašu skolēnu brīvpusdienu izmaksas segs gan no valsts, gan pašvaldību budžetiem.
Šobrīd no valsts budžeta pusdienas tiek apmaksātas visu izglītības iestāžu pirmo četru klašu skolēniem. Pašvaldības gan var nodrošināt ēdināšanu par brīvu arī citu klašu skolēniem un arī pirmsskolai. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina šo pienākumu uzlikt uz pašvaldību pleciem, bet tās uzskata – tādā gadījumā IZM būtu jāuzņemas kāda cita funkcija, piemēram, maksāt algas pirmsskolas pedagogiem.
Vācijas varasiestādes sākušas izmeklēt 21 nāves gadījumu kādā uzņēmumā pēc tam, kad viens no darbiniekiem pieķerts saindējam sava kolēģa pusdienu sviestmaizi.
Ziemassvētki var būt skumjš laiks tiem, kuriem šos svētkus nākas pavadīt vieniem. Kāds vientuļš pensionārs Vācijā izdomājis risinājumu, kā šajos svētkos nepalikt vienam.
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta 11,6 miljonus eiro vērtā iepirkumā par par ēdināšanu skolās saņemtas 11 uzņēmumu sūdzības, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) informācija.
Sociālajā medijā Instagram ir izveidots savdabīgs konts, kas iemantojis cilvēku uzmanību ar to, ka šajā kontā tiek publicētas bildes ar dažādām skolā pieejamajām pusdienu porcijām. Protams, pie katras fotogrāfijas neiztrūkst arī pretēju viedokļu sadursmes saistībā ar šo tēmu.
Pagājušajā nedēļā tirdzniecības centra "Origo" administrācija saviem telpu nomniekiem atkārtoti izdalīja iekšējās kārtības noteikumus, kuros norādīts, ka darbinieki darba laikā nedrīkst doties pusdienās, vēsta raidījums "Bez Tabu".
Kā liecina restorānu tīkla LIDO veiktā aptauja par Rīgas iedzīvotāju pusdienošanas paradumiem, lielākā daļa respondentu ikdienā pusdienas ietur savā darbavietā. Tomēr 73% darbinieku vismaz reizi nedēļā pusdieno ārpus darbavietas. Vidējā maltītei atvēlētā summa visbiežāk svārstās no trim līdz pieciem eiro (45%). Nepilna trešdaļa aptaujāto (30%) par pusdienām ir gatavi maksāt ne vairāk par trim eiro, savukārt 13% respondentu pusdienu maltītei tērē līdz septiņiem eiro.