Saeima pavasara sesiju sāks, izskatot valdības izstrādātos grozījumus pensiju likumā. «Šos priekšlikumus vērtēsim ļoti rūpīgi, jo šādas iniciatīvas skar lielu iedzīvotāju daļu,» norāda Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.
Pensionāriem, kas pensiju vai sociālā nodrošinājuma pabalstu saņem ar piegādi mājās un kam pensijas vai pabalsta saņemšanas datums sakrīt ar Lieldienu brīvdienām, Latvijas Pasts to izmaksās pirms svētku dienām.
Strauja pensionēšanās vecuma palielināšana nav savienojama ar sociāli atbildīgas valsts principu un ir pretrunā Satversmei, tiesībsarga Jura Jansona viedokli aģentūrai LETA pauda tiesībsarga konsultante komunikācijas jautājumos Ruta Siliņa.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) šodien, 3. aprīlī, uzsāk vēstuļu akciju, protestējot pret valdības nepamatoto lēmumu sākt paaugstināt pensionēšanās vecumu no 2014. gada.
Mēs vēlamies panākt kompromisu, tāpēc turpināsim sarunas ar Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām, Neatkarīgajai pēc tikšanās ar labklājības ministri Ilzi Viņķeli (Vienotība), Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāju Aiju Barču (ZZS) un Saeimas deputātu Valēriju Agešinu (Saskaņas centrs) teica Liepājas arodbiedrību centra priekšsēdētājs Toms Meiers.
Vēl tikai otrdien valdība atbalstīja strīdīgos grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kas paredz patlaban noteikto pensionēšanās vecumu - 62 gadi - pakāpeniski sākt paaugstināt jau no 2014.gada, nevis no 2016.gada, kā tas tika plānots sākotnēji. Savukārt šodien šī iniciatīva jau nonākusi Saeimā, kas sākusi par to debates un nodevusi grozījumus izskatīšanai komisijās.
28. martā Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Padome tikās ar labklājības ministri Ilze Viņķeli, lai runātu par valdībā akceptētajiem pensiju likuma grozījumiem, kas paredz arī pensionēšanās vecuma celšanu no 2014.gada.
Pēc Eiropas statistikas biroja Eurostat demogrāfijas prognozēm, iedzīvotāju īpatsvars virs darbspējas vecuma Latvijā pieaugs – no 20,5 procentiem 2011. gadā līdz 38,6 procentiem 2060. gadā, savukārt iedzīvotāju īpatsvars darbspējas vecumā samazināsies no 65,8 līdz 49,5 procentiem.
Kā viens no iespējamajiem risinājumiem, lai izvairītos no pensionēšanās vecuma paaugstināšanas, ir norādīta iespēja atvērt robežas imigrantiem. Divas trešdaļas (66%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem norādījuši, ka neatbalstītu strauju imigrācijas pieaugumu un Latvijas robežu atvēršanu imigrantiem, lai izvairītos no pensionēšanās vecuma paaugstināšanas (32% - drīzāk neatbalstītu šādu risinājumu un 34% - noteikti neatbalstītu šādu risinājumu). To atklāj tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūras TNS Latvia pētījums.
Valdībai apstiprināšanai tiek virzīts jautājums par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu līdz 65 gadiem, sākot no 2014. gada; sociālās apdrošināšanas stāža, lai saņemtu pensiju, paaugstināšana no 10 uz 15 un vēlāk 20 gadiem; priekšlaicīgās pensionēšanās noteikšana par pastāvīgu normu, kā arī pensiju piemaksu izmaksu pārcelšana uz pamatbudžetu no 2014. gada.
Valdība šodien atbalstīja pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu jau no 2014.gada, - to paredz Labklājības ministrijas virzītie grozījumi Koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.
2012. gada janvāra laikā Latvijā reģistrētos privātajos pensiju fondos uzkrātā kopējā aktīvu vērtība palielinājusies par 2,7 miljoniem latu, sasniedzot 122,1 miljona latu apjomu, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Privāto pensiju fondu komitejas apkopotie nozares dati.
Saskaņā ar iedzīvotāju aptaujām tikai neliela daļa Latvijas sabiedrības atbalsta ideju par pensionēšanās vecuma palielināšanu, un, ja cilvēkiem jautātu, vai to vajadzētu sākt jau no 2014. gada, visticamāk, atbalstītāju šādām reformām būtu vēl mazāk, un ne tikai pirmspensijas vecuma ļaužu grupā.
Piektdien, 24.februārī plkst. 15.00 Ministru kabineta Zaļajā zālē notiks Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēde, kurā valdības un sociālo partneru pārstāvji apspriedīs Nacionālā attīstības plāna prioritātes un grozījumu projektu Koncepcijai par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, kas paredz pārmaiņas pensionēšanās vecuma palielināšanas laika grafikā.
Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas deputāti šodien atzina, ka iespēja nākotnē saņemt pensijas ir cieši saistīta ar dzimstību, tāpēc nepieciešams runāt par iespēju samazināt pensionēšanās vecumu atkarībā no bērnu skaita.
Neraugoties uz iebildumiem no iedzīvotājiem un arodbiedrībām, Labklājības ministrija (LM) izskatīšanai valdībā virza grozījumus koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, kuri paredz pensionēšanās vecumu paaugstināt jau no 2014. gada. Pēc izmaiņu veikšanas koncepcijā sekos jau konkrēti grozījumi pensiju likumā.
Pensionēšanās vecumu plāno pakāpeniski sākt paaugstināt no 2014.gada, paredz grozījumi Koncepcijā par sociālā apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.