Kā viens no iespējamajiem risinājumiem, lai izvairītos no pensionēšanās vecuma paaugstināšanas, ir norādīta iespēja atvērt robežas imigrantiem. Divas trešdaļas (66%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem norādījuši, ka neatbalstītu strauju imigrācijas pieaugumu un Latvijas robežu atvēršanu imigrantiem, lai izvairītos no pensionēšanās vecuma paaugstināšanas (32% - drīzāk neatbalstītu šādu risinājumu un 34% - noteikti neatbalstītu šādu risinājumu). To atklāj tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūras TNS Latvia pētījums.
Valdībai apstiprināšanai tiek virzīts jautājums par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu līdz 65 gadiem, sākot no 2014. gada; sociālās apdrošināšanas stāža, lai saņemtu pensiju, paaugstināšana no 10 uz 15 un vēlāk 20 gadiem; priekšlaicīgās pensionēšanās noteikšana par pastāvīgu normu, kā arī pensiju piemaksu izmaksu pārcelšana uz pamatbudžetu no 2014. gada.
Valdība šodien atbalstīja pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu jau no 2014.gada, - to paredz Labklājības ministrijas virzītie grozījumi Koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.
2012. gada janvāra laikā Latvijā reģistrētos privātajos pensiju fondos uzkrātā kopējā aktīvu vērtība palielinājusies par 2,7 miljoniem latu, sasniedzot 122,1 miljona latu apjomu, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Privāto pensiju fondu komitejas apkopotie nozares dati.
Saskaņā ar iedzīvotāju aptaujām tikai neliela daļa Latvijas sabiedrības atbalsta ideju par pensionēšanās vecuma palielināšanu, un, ja cilvēkiem jautātu, vai to vajadzētu sākt jau no 2014. gada, visticamāk, atbalstītāju šādām reformām būtu vēl mazāk, un ne tikai pirmspensijas vecuma ļaužu grupā.
Piektdien, 24.februārī plkst. 15.00 Ministru kabineta Zaļajā zālē notiks Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēde, kurā valdības un sociālo partneru pārstāvji apspriedīs Nacionālā attīstības plāna prioritātes un grozījumu projektu Koncepcijai par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, kas paredz pārmaiņas pensionēšanās vecuma palielināšanas laika grafikā.
Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas deputāti šodien atzina, ka iespēja nākotnē saņemt pensijas ir cieši saistīta ar dzimstību, tāpēc nepieciešams runāt par iespēju samazināt pensionēšanās vecumu atkarībā no bērnu skaita.
Neraugoties uz iebildumiem no iedzīvotājiem un arodbiedrībām, Labklājības ministrija (LM) izskatīšanai valdībā virza grozījumus koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, kuri paredz pensionēšanās vecumu paaugstināt jau no 2014. gada. Pēc izmaiņu veikšanas koncepcijā sekos jau konkrēti grozījumi pensiju likumā.
Pensionēšanās vecumu plāno pakāpeniski sākt paaugstināt no 2014.gada, paredz grozījumi Koncepcijā par sociālā apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.
Iedzīvotājiem, kuri šogad sasnieguši pensionēšanās vecumu un dodas pensijā, vairs klāt pie pensijas netiks piešķirtas pensiju piemaksas. Pēc Neatkarīgās aplēsēm, tas pensiju samazina vidēji par 20 latiem.
Jau sākotnēji pensiju piemaksas bija paredzētas tikai uz laiku, aģentūrai BNS uzsvēra Labklājības ministrijā (LM), komentējot arodbiedrību un deputātu ieceri vērsties Satversmes tiesā.
Skandināvu pensiju fondi, bankas un apdrošināšanas sabiedrības mērķtiecīgi pēdējos gados Latvijā iegādājušies mežus ar aprēķinu, ka tas ir labs ilgtermiņa ieguldījums un būs ko samaksāt pensijās pēc daudziem gadiem, vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga. Tikmēr paši latvieši mežu pievienoto ilgtermiņa vērtību nesaskata.
Kā rāda Swedbank aptauja, Latvijas iedzīvotāji dzīvo labklājības ilūzijā - šobrīd darbspējīgie neasociē sevi ar esošajiem pensionāriem un cer uz pārtikušām vecumdienām, kad daudz ceļos, apmeklēs kultūras pasākumus un sportos. Tikai 3% aptaujāto sevi vecumdienās gribētu redzēt kā savus vecvecākus. Savukārt vārds "pensionārs" šodien respondentiem visbiežāk raisa asociācijas ar cilvēku gados ar sliktu veselību un zemu dzīves kvalitāti.
Lai gan Latvijas Pensionāru federācijai (LPF) un labklājības ministrei Ilzei Viņķelei ("Vienotība") ir būtiskas viedokļu atšķirības vairākos sociālās politikas jautājumos, pensionāru līdere Aina Verze kara stāvokli ar ministriju neveidos.
Pensionāri valdības vadītājam ierosinājuši piemaksas lielo pensiju saņēmējiem atstāt tikai desmit santīmu līmenī līdzšinējo 70 santīmu vietā, aģentūrai BNS pastāstīja Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) līdere Aina Verze.
Līdz piektajam februārim Labklājības ministrija (LM) aicina ikvienu interesentu elektroniski izteikt savu viedokli un priekšlikumus par LM sagatavotajiem grozījumiem koncepcijā Par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.