Saeimas Sociālo un darba lietu komisija neatbalstīja arodbiedrību priekšlikumu priekšlaicīgās pensijas cilvēkiem izmaksāt 80 procentu apmērā. Pašlaik cilvēks, kurš aiziet pensijā divus gadus pirms noteiktā pensionēšanās vecuma, saņem tikai pusi no aprēķinātās pensijas.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība rosināja atjaunot pirms krīzes normu, kad priekšlaikus pensionējušies varēja saņemt pensiju 80% apmērā. Krīzes laikā, 2009. gada vasarā valdība mainīja likumu un noteica, ka priekšlaicīgās pensijas izmaksās tikai 50% apmērā.
Arodbiedrību sociālo jautājumu eksperte Irina Homko sacīja, ka saistībā ar to, ka deputāti konceptuāli vienojušies pensionēšanās vecumu celt jau no 2014. gada, arodbiedrību priekšlikums par priekšlaicīgo pensiju apmēru ir vēl aktuālāks. Viņa norādīja, ka 61% pensionāru saņem pensijas līdz 180 latiem, tātad - priekšlaicīgi pensionējoties tie ir tikai 90 lati. Turklāt pēdējos gados priekšlaicīgo pensionāru skaits samazinās un šo iespēju izmanto tikai kritiskā situācijā. "Tie pirmspensijas cilvēki, kuri tāpēc, ka pensionēšanās vecums tiks pacelts no 2014. gada, nevarēs saglabāt darbu, būs spiesti iztikt ar minimāliem līdzekļiem," teica I. Homko. Tā palielinās trūcīgo skaits, šie cilvēki lūgs palīdzību pašvaldībās un palielināsies sociālie izdevumi pabalstiem. "Tajā pat laikā mēs izvirzām stingrus nosacījumus, kas var saņemt priekšlaicīgi pensijas, darba stāžam jābūt vismaz 30 gadiem, tie nav nekādi dzērāji, bet cilvēki ar lielu darba stāžu," uzsvēra arodbiedrību pārstāve.
Labklājības ministre Ilze Viņķele sacīja, ka Eiropā ir nostāja, ka priekšlaicīgā pensionēšanās ir samazināma. Tas ir izņēmuma risinājums krīzē, bet Latvijā situācija uzlabojoties un tāpēc nav pamata padarīt šo iespēju - iet ātrāk pensijā - atraktīvāku. Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvis Jānis Felsbergs uzsvēra, ka pensionāru federācija nekad nav uzskatījusi šo normu - 50% priekšlaicīgā pensija - par taisnīgu. Tā pieņemta krīzes karstumā un tagad ir jāatjauno iepriekšējā situācija. Pensionāri atbalsta arodbiedrību.
Diemžēl deputātu atsaucību tas neguva un priekšlikums tālāk netiks virzīts. Tāpat Sociālo jautājumu komisija neatbalstīja ne deputāta Andreja Klementjeva (SC), ne arodbiedrību priekšlikumus atjaunot piemaksu piešķiršanu jaunajiem pensionāriem. Šo jautājumu gan vēl vērtē Satversmes tiesa.