"Odu kodumu dēļ ātro palīdzību sauc reti, taču šogad vienu gadu vecu bērniņu uz slimnīcu jau aizvedām," saka Sarmīte Villere, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece operatīvajā darbā. Kā izvairīties no odu uzlidojumiem un ko darīt, kad tie savu darbiņu jau padarījuši?
Odu bums šogad ir pārsteidzis daudzus. Tomēr bioloģijas profesors Viesturs Melecis pozitīvi raugās nākotnē un saka, ka jūlijā apnicīgo, sīcošo kukaiņu kļūs mazāk.
Kokneses pagastā no kāda biroja konteinera nozagti vairāki pretodu izsmidzināmie līdzekļi, aģentūru LETA informēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece.
Ar visām ērtībām zem sniega segas pārziemojušie odi šogad nudien ir īsta sodība. Pat tie cilvēki, kuri citkārt tikai pasmīkņā par odu atbaidīšanas līdzekļiem, šogad jūtas spiesti tos iegādāties un lietot, jo citādi nav iespējams uzturēties laukā.
Cīņa ar odiem pašlaik ir viena no aktuālākajām problēmām ne tikai reģionos, bet arī pilsētās. Pieprasījums pēc aizsardzības līdzekļiem ir palielinājies vairākas reizes, bet ne visi tirgotāji tam ir gatavi. Neatkarīgās novērojumi vēsta, ka daudzviet Rīgas aptiekās un tirdzniecības centros insektu atbaidīšanas līdzekļi nav nopērkami.
Labvēlīgo ziemas un pavasara apstākļu dēļ savairojies ļoti daudz odu. Tas, vai arī vasaras otrā pusē asinssūcēju būs tikpat daudz, taps zināms jūnijā, stāsta Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.
Ņemot vērā pieaugušo odu aktivitāti, mediķi aicina cilvēkus izvairīties no tiem, izmantojot preventīvus līdzekļus, biznesa portāls "Nozare.lv" uzzināja, aptaujājot medicīnas profesionāļus.
Gadiem nerisinātais jautājums par gruntsūdeņu novadīšanu Kurzemes jūrmalciemos šovasar uzsprāgst paranormālu odu mākoņu izskatā. Dabas aizsardzības intereses konfliktē ar iedzīvotāju elementārajām vēlmēm, un pagaidām odi tiek saudzēti vairāk par cilvēkiem. Taču pašvaldība sola rīkoties.
Tik sakosts mans bērns nekad nav bijis, Neatkarīgajai saka piecus gadus vecā Daniela māmiņa Astra. Kakls, rokas, kājas, arī seja – visa odu sakosta, lielas pumpas un maziņas sarkanas, iespējams, no knišļiem.
Pagaidām odi ir kā bīstamu slimību pārnēsātāji, taču drīzumā odi darbosies cilvēka veselības labā. Japāņu biologi spēruši pirmo soli, lai odus pārveidotu par bezmaksas vakcīnu izplatītājiem visā pasaulē, vēsta portāls "Newsru.com".