Odu laika aktualitātes

 
©Scanpix/AP

Ar visām ērtībām zem sniega segas pārziemojušie odi šogad nudien ir īsta sodība. Pat tie cilvēki, kuri citkārt tikai pasmīkņā par odu atbaidīšanas līdzekļiem, šogad jūtas spiesti tos iegādāties un lietot, jo citādi nav iespējams uzturēties laukā.

Dārzā, parkā vai upmalā tūdaļ uzbrūk vesels odu bars, un pat Rīgas centrā, ejot pa ielu, neesam no tiem pasargāti.

Odi atrod savu maltīti, orientējoties pēc ķermeņa siltuma, izelpotās ogļskābās gāzes un sviedru smakas. Pētnieki novērojuši, ka visvairāk odiem garšojot 0 un A grupas asinis, tie iecienījuši arī bērnu asinis, un vēl nejaukos insektus pastiprināti piesaistot arī cilvēki ar augstu holesterīna līmeni asinīs. Ticis pie maltītes, ods izsūc 5–7 reizes vairāk asiņu nekā pats sver. Teorētiski aprēķināts, ka ar 1 200 000 odu pietiktu, lai vidēja auguma cilvēkam izsūktu visas asinis. Asinssūcējas ir odu mātītes, kurām nepieciešama barība, lai labāk varētu dēt oliņas. Oda snuķis ir komplicēts veidojums, kas spēj caurdurt ādu dažu milimetru dziļumā, sasniegt asinsvadu, ievadīt antikoagulantu – vielu, kas kavē asiņu sarecēšanu, un iesūkt asinis. Lidojot odam piemīt labas manevrēšanas spējas, un tiek apgalvots, ka, meklējot barību, tas vienā paņēmienā spēj nolidot līdz 64 km. Sekundes laikā ods vēcina savus spārniņus 250 reižu – šo vibrāciju mēs uztveram kā sīkšanu, kas dara mūs uzmanīgus. Toties, nosēdies uz ādas, ods pārvietojas nemanāmi.

Lai sevi pasargātu no nejaukajiem kukaiņiem, var meklēt līdzekļus veikalos un aptiekās, bet, ja nekā cita nav pa rokai – mēģināt izlīdzēties ar to, kas atrodams mājās un dārzā.

PRETODU LĪDZEKĻI...

...no veikala

Izvēloties pretodu līdzekļus lielveikalā vai saimniecības preču veikalā, vispirms jānoskaidro, vai tie paredzēti lietošanai telpās vai ārā, cik ilga ir to iedarbība, vai tos var izmantot arī bērniem. Izlasiet anotāciju un pārliecinieties, ka jums ir skaidrs, kas ar šiem līdzekļiem darāms un ka tie jums ir piemēroti.

Nenāk par ļaunu piedāvātos līdzekļus pasmaržot, jo gadās, ka to aromāts ir pārāk spēcīgs, dažiem pat var sākt sāpēt galva vai uznākt šķaudiens.

Telpās un dārza svētkos uz galda var izmantot pretodu sveces, kas nopērkamas gan trauciņos, gan tējas svecīšu formā, gan liekamas svečturī vai ar speciālu kājiņu iespraužamas zemē.

Pret odiem un citiem lidojošiem kukaiņiem var cīnīties arī ar kvēpināmiem vīraka kociņiem, kas domāti āra apstākļiem. Ir arī tādi, ko var izmantot iekštelpās.

Pirms došanās brīvā dabā vislabāk lietot repelentus, ar kuriem apsmidzina vai ieziež atsegtās ķermeņa daļas. Iecienīti ir aerosoli, bet bērniem līdzņemšanai uz vasaras nometni un cilvēkiem ar jutīgu ādu labāk iegādāties rullīti, krēmu vai gēlu.

Lai kukaiņi nenāktu telpās, ar repelentiem var apstrādāt logus, vēdlodziņus, durvis u.c.

Daudzi efektīvi repelenti satur dietiltoluamīdu, kas ir diezgan toksisks. Pēc šo repelentu lietošanas ir kārtīgi jānomazgājas, jāizmazgā arī apģērbs. Tos labāk neizmantot maziem bērniem.

Zīdainim, kurš guļ bērnu ratiņos, vēlams sarūpēt pretodu aizsargtīklu.

...no aptiekas

Aptiekās nopērkamie kukaiņu atbaidīšanas preparāti ir speciāli veidoti tā, lai būtu ne vien efektīvi, bet arī cilvēkiem maksimāli nekaitīgi un ērti lietojami, nekairinātu ādu un nenotraipītu apģērbu.

Daudzi dod priekšroku kukaiņu atbaidīšanas aerosoliem, jo tie ir pierasti un parocīgi, taču jārēķinās, ka, ilgāku laiku uzturoties mežā vai dārzā, aerosolu nāksies uzsmidzināt atkārtoti, jo tas ātrāk izgaro. Savukārt uzziežamie līdzekļi izveido uz ādas plēvīti un nodrošina ilgāku iedarbību.

Pavisam maziem bērniem ieteicams izvēlēties speciāli viņiem paredzētus maigus repelentus, piemēram, ar ēteriskajām eļļām. Piemērotāks ir krēms vai pieniņš, nevis aerosols. Lietojot kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus, jāuzmanās, lai tie nenokļūtu mazulim uz rociņām un uz lietām, ko bērns var iebāzt mutē. Ar repelentiem var apstrādāt bērnu drēbītes, ratiņus u.c.

Ja odi tomēr sadzēluši, aptiekās var nopirkt piemērotus gēlus, balzamus vai citus līdzekļus, ar ko apstrādāt dzēlienu vietas, lai mazinātu niezi un pietūkumu.

Ja odu dzēlieni parasti izraisa stipru niezi un pietūkumu, ir vērts iegādāties kādu antihistamīna preparātu. Ja ir spēcīga alerģiska reakcija, jākonsultējas ar ārstu.

...no mājām un dārza

Telpās odu atbaidīšanai var izmantot aromlampu ar krustnagliņu vai ģerāniju ēterisko eļļu.

Uz īsu brīdi odus no uzbrukšanas attur apkvēpināšanās ar ugunskura dūmiem, taču pēc tam nākas mazgāt visus apģērbus un mazgāties pašiem.

Daži cilvēki ievērojuši, ka odiem nepatīk svaigu ķiploku aromāts; citi to atzīst par neefektīvu. Ja nekā labāka nav – var pamēģināt.

Ja ods iedzēlis, dzēluma vietai var pielikt svaigu kartupeļa šķēlīti, saberztus pētersīļu zaļumus, piparmētru lapiņas, kliņģerīšu ziedus vai gabaliņu banāna mizas (ar iekšējo pusi pret ādu).

Niezi dzēluma vietā atvieglo spirta vai degvīna komprese, var izmantot arī dzeramo sodu, kas sajaukta ar degvīnu. Ja palīdz, var pielikt arī ledu.

Lai dzēluma vietu dezinficētu, mājas aptieciņā der turēt jodu, briljantzaļo vai kādu citu līdzekli. Ja tādu nav, cietusī vieta vismaz jānomazgā ar ūdeni un ziepēm. Noder arī Austrālijas tējas koka ēteriskā eļļa.